Rus uzay gemisi dünyaya düşecek!

Konu, 'Popüler Bilim' kısmında Andromeda tarafından paylaşıldı.

 1. Andromeda

  Andromeda Uzaylı... MB Kulüp

  Kayıt:
  10 Şubat 2015
  Mesajlar:
  60
  Beğeniler:
  51
  Meslek:
  Bilgisayar Mühendisi
  En İyi Cevap:
  2
  Değerlendiriler:
  +60 / 2 / -0
  Üniversite:
  ODTU
  Kazakistan'dan ateşlenen Rus yapımı Progress uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) ulaşamayacağı açıklandı. İletişim sağlanamayan uzay aracının Dünya'ya düşeceği belirtildi.
  Kazakistan'ın Baykanur Cosmodrome üssünden ateşlenen ve yörüngede kontrolden çıkan uzay aracı Progress M-27M ile bağlantı kurulamadı. Uzay istasyonuna 3 ton gıda, yakıt ve malzeme taşıyan kargo aracının, Dünya'ya düşeceği belirtildi. NASA TV'den yapılan açıklamada, 'Progress'in uzay istasyonuna kenetlenmeyeceği' açıklanmıştı.

  Soyuz roketiyle ateşlenen Progress, navigasyon antenlerini açamamış ve itiş sistemi devreye girmemişti Kendi ekseninde kontrolsüzce dönmeye başlayan uçak, Dünya'nın etrafında tur atıyor. Rus Interfax haber ajansı, uzay aracının 7-11 Mayıs tarihleri arasında atmosfere girmesinin beklendiğini ancak nereye düşeceğinin bilinmediği bilgisini verdi.

  Rus uzay gemisi dünyaya düşecek.jpg
  Parçalara ayrılıyor
  Her beş saniyede bir kendi ekseninde döndüğü belirtilen Progress'in etrafında en az 40 enkaz parçası olduğu belirtildi. Ancak enkazın roket gövdesinden mi yoksa uzay aracından mı koptuğu bilinmiyor.
  Rusya, yaşanan teknik sorunun ne olduğunu tespit etmek için çalışma yapıldığını belirtti. Yaşanacak benzer sorunlar, Soyuz görevlerinin geleceğini riske atabilir. UUİ'ye astronot ve kozmonotlar, Soyuz kapsülleriyle taşınıyor.
  Stoklar yeterli

  NASA, UUİ'deki stokların zor da olsa yaz sonuna kadar yetebileceğini belirtti. Yazın bitmesinden önce, SpaceX'in 19 Haziran'da uzay istasyonuna düzenleyeceği bir kargo görevi daha bulunuyor.
  Bir yıllık görevin bir ayını geride bırakan astronot Scott Kelly, 'durumlarının iyi olduğunu ve sıkıntı yaşamayı düşünmediklerini' söyledi.

  Kaynak:
  aljazeera.com.tr/haber/rus-uzay-araci-dunyaya-dusecek
   
 2. smeil

  smeil MB Üyesi

  Kayıt:
  9 Nisan 2015
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  0
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +0 / 0 / -0
  Üniversite:
  Ç.Ü
 3. Kemal Okur

  Kemal Okur Yetkili Kişi Yönetici

  Kayıt:
  7 Şubat 2015
  Mesajlar:
  338
  Beğeniler:
  198
  Meslek:
  Mekatronik Mühendisi
  En İyi Cevap:
  10
  Değerlendiriler:
  +248 / 3 / -2
  Üniversite:
  Fırat Üniversitesi
  Son açıklamalara göre atmosfer tabakasında parçalanan uzay aracı dünyaya düştüğünde büyük bir etki oluşturmayacak ve uzay aracının okyanusa düşeceğini açıkladılar.
   
  • Beğen Beğen x 1
 4. curry37

  curry37 MB Üyesi

  Kayıt:
  5 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  11
  Beğeniler:
  1
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  Teşekkürler