Rusya`da Burslu Nükleer Mühendislik Eğitimi - Akkuyu Projesi

ahmtdg

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Hacettepe Ünv.
Evet 5-6 yıl sonrası için konuşmak belki doğru değil ama şimdi 3500 TL ne kadar iyiyse,o zamanın şartlarında verecekleri para da o kadar iyi olacak...Benim anlamadığım neden her kaynak farklı bir rakam söylüyor? Madem 3000 dolar civarı öngörülüyor neden Akkuyu Nükleer A.Ş. yi arayıp sorduğumda kendini yetkili olarak nitelendiren kişi 1.derece mühendis maaşıyla eşdeğer dedi? Şartları doğru düzgün ortaya koysalar bizde ona göre karar versek çok daha iyi olur(tabi mülakatı geçebilirsek).
Dediğiniz gibi bu eğitimi tamamlayabilmek elbette güzel bir başarı ancak sonradan karşılığını alamamak insanın zoruna gider.Benim bu eğitim olanağına başvurma sebebim bu zaten;okuduğum bölümü (Hacettepe Ünv. Otomotiv Müh.) bitirdikten sonra yaptığım işin karşılığını alamama endişem var çünkü Türkiye'deki mühendislerin %90'ı bu şekilde.Ayrıca eğitimini aldıkları işle alakasız mesleklerde çalışıyorlar.Mülakatta uygun bir an olursa bu konuyu yerinde bir dille soracağım.

Cevabınız için de teşekkür ederim Oğuzhan Bey.İyi çalışmalar...

Son düzenleme:
Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Mülakatta kararlılığınıza baktıklarını söylemişti konuştuğum önceden giden birisi.

Bizi biraz daha aydınlatırsanız iyi olur Oğuzhan bey.
Mülakat ile ilgili bir bilgi veremem. Buna kendiniz hazırlanmalısınız. Arkadaşında dediği gibi ilk eleyici faktör kararlılık. Orada kararsız olduğunuzu belli etmeyin.

Yüzde olarak beraber eğitime başladıklarınızla kaçınız devam ediyor acaba başarılı olarak,genel olarak üniversite puanlarınız kaçtı?,basit bir anadolu lisesi mezunu üniversite sınavından 400 civarı almış biri zorlanırmı dersleri geçmekte ? teşekkürler.
Çoğu şey sıfırdan başlanıyor. Derslerine zamanında çalışan birisi için zorlu olmayacaktır. Çalışan ve isteyen her birey başarılı olacaktır.

Evet 5-6 yıl sonrası için konuşmak belki doğru değil ama şimdi 3500 TL ne kadar iyiyse,o zamanın şartlarında verecekleri para da o kadar iyi olacak...Benim anlamadığım neden her kaynak farklı bir rakam söylüyor? Madem 3000 dolar civarı öngörülüyor neden Akkuyu Nükleer A.Ş. yi arayıp sorduğumda kendini yetkili olarak nitelendiren kişi 1.derece mühendis maaşıyla eşdeğer dedi? Şartları doğru düzgün ortaya koysalar bizde ona göre karar versek çok daha iyi olur(tabi mülakatı geçebilirsek).
Dediğiniz gibi bu eğitimi tamamlayabilmek elbette güzel bir başarı ancak sonradan karşılığını alamamak insanın zoruna gider.Benim bu eğitim olanağına başvurma sebebim bu zaten;okuduğum bölümü (Hacettepe Ünv. Otomotiv Müh.) bitirdikten sonra yaptığım işin karşılığını alamama endişem var çünkü Türkiye'deki mühendislerin %90'ı bu şekilde.Ayrıca eğitimini aldıkları işle alakasız mesleklerde çalışıyorlar.Mülakatta uygun bir an olursa bu konuyu yerinde bir dille soracağım.

Cevabınız için de teşekkür ederim Oğuzhan Bey.İyi çalışmalar...
Teşekkürler başarılar.

pepperland

MB Üyesi
Tepkiler
2
ben şunu sormak istiyorum; oraya dair yaşadığınız en büyük hayal kırıklığı ve sizi en çok memnun eden veya heyecanlandıran durum ya da olay nedir?

Şunu da sormak isterim, programa dahil edilen öğrencilerden mümkün olduğu kadar küçük yaşta olanların seçilmesi şeklinde bir politikası var mı sizce şirketin? Ya da şöyle sorayım, programa dahil olanlar içindeki yoğunluk kaçıncı sınıflardan oluşuyor 3. veya 4. sınıf öğrencilerinden dahil olanlar var mı aranıza?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: abb

KOROGLUASIM

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Dumlupınar Üniversitesi
Merhabalar.Merak ettiğim şöyle bir konu var.mülakatı geçtik Rusya'ya gittik eğitimimiz başarılı bir şekilde devam ediyor.bu süreçte nükleer santralin kurulumunda herhangi bir sorun çıkarda proje durdurulur yada iptal edilirse bizim durumumuz ne olacak?

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Tabiki hayal kırıklıkları ve mutluluklar oldu. Bunlar hakkında yorum yapmak istemiyorum kişiden kişiye değişir çünkü. Yaş durumu ise çok sorun değil. Aramızda 87 li bile var. İlk üniversitesini bitirmiş ikinci olarak buraya eğitime gelmiş insanlar bile var. Her sınıftan var.

Merhabalar.Merak ettiğim şöyle bir konu var.mülakatı geçtik Rusya'ya gittik eğitimimiz başarılı bir şekilde devam ediyor.bu süreçte nükleer santralin kurulumunda herhangi bir sorun çıkarda proje durdurulur yada iptal edilirse bizim durumumuz ne olacak?
Bu konu hakkında bilgim yok. Anlaşma uluslar arası bir anlaşma. Kolay kolay iptal edilemez. Savaş durumunda ancak olabilir. Aldığınız eğitim özel olduğundan ortada kalma gibi bir durum söz konusu olmayacaktır bence.

Tiniminihanim

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
Gazi
Ben 3. Sınıf öğrencisiyim merak ettiğim konu, bu eğitim programına katılmam durumunda Türkiyedeki bütün eğitimimi çöpe mi atmış olacağım?
Diyelim ki oraya gittim ve yapamadım benim için aldığım bursları ödemekten daha kötüsü döndüğümde elimde hiç bir diploma olmaması olurdu.

abb

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Uludağ Üniversitesi
Okulu dondurma yapılıyo diye biliyorum

Kingsman

MB Üyesi
Tepkiler
4
Üniv
ODTÜ
Mülakata ne zaman girileceği belli olmuş : akkunpp.com/9-10-mayis-tarihlerinde-sozlu-sinava-girecek-adaylarin-listesi

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Ben 3. Sınıf öğrencisiyim merak ettiğim konu, bu eğitim programına katılmam durumunda Türkiyedeki bütün eğitimimi çöpe mi atmış olacağım?
Diyelim ki oraya gittim ve yapamadım benim için aldığım bursları ödemekten daha kötüsü döndüğümde elimde hiç bir diploma olmaması olurdu.

Okulu dondurma yapabilirsiniz. Hatta ekstra işlem yapmanıza gerek bile yok. Otomatik donuyor ders kaydı yapmaz iseniz. Ben şahsen ekstra bir işlem yapmadım.

mstf

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
kbu
Merhaba eger kazanirsak yanimiza neler almamizi onerirsiniz

activeac

MB Üyesi
Tepkiler
1
elektrikport.com/universite/rusyada-ogrenci-olmak-roportaj/11702#ad-image-0 geçen yıl orda okuyan bir öğrenci röportaj vermiş sondan 2.soruda Rusça altyapınız yoksa gelmeyin demiş,bu konudaki düşünceniz neler acaba ?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Merhaba eger kazanirsak yanimiza neler almamizi onerirsiniz
Bunları kazandıktan sonra cevaplayalım geniş bir şekilde. İlerleyen zamanlarda yazarım..

elektrikport.com/universite/rusyada-ogrenci-olmak-roportaj/11702#ad-image-0 geçen yıl orda okuyan bir öğrenci röportaj vermiş sondan 2.soruda Rusça altyapınız yoksa gelmeyin demiş,bu konudaki düşünceniz neler acaba ?
Alakası yok diyebilirim. Neden öyle bir şey söylemiş bilmiyorum. Her şey sıfırdan başlanıyor. İstenilirse 1 yılda rahat bir şekilde öğrenilebilir rusça. Sadece gelmeden önce kiril alfabesini öğrenin belli şeylere bakın. Hatta kendi kendine rusça diye bir kitap serisi var. Gelirken ilk 2 serisini alın. Severseniz daha sonra 3. kitabınıda alırsınız.

Mülakatta ingilizce yeterliliğimiz de ölçülecek mi?
Hayır ingilizce şartı aranmamakta. Ama biliyorsanız sizin için artı oluşturacaktır.

Necatisahin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Gaziantep üniversitesi
Öncelikle böyle bir forum açtiğin için teşekürler.Benim sormak istediğim sence bu işi gönülden istediğini belli eden ve kafasinda hiç bir soru olmadan projeye katılmak isteyen kişi yüzde kaç ihtimalle gider ve biliyorum ahiret sorusu gibi olduda merakimizi mazur gör

natural world

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
deu
Merhaba , ben de 10 mayısta mülakata gireceğim , mülakatta ne tip sorular sorulduğunu merak ediyorum , nükleerle ilgili herkesin bilebileceği kadar bilgiye sahibim ama soru sorarlarsa ne kadar cevaplayabileceğimden emin değilim , ve kararlılıkla ilgili bir problemim yok .

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Bizim zamanımızda çok fazla soru sorulmamıştı. Tahminimce şöyle sorular gelebilir;

Neden nükleeri tercih ettiniz?
Yurtdışında yaşamayı göze alıyor musunuz?
Aileniz bu duruma nasıl bakıyor?
Nükleer karşıtı olan bir kişiye nükleer enerji nasıl anlatırdınız?
Neden Rusya'da okumak istiyorsunuz? vb gibi sorular sorabilirler.

Başvuran sayısı ve başarıda önemli tabiki. Eğer ne kadar çok kişi gitmede kararlı ise o denli zorlu olacaktır mülakat.

pepperland

MB Üyesi
Tepkiler
2
merhaba yurt şartları nasıl acaba ortak mutfaklarda yemek yapılıyormuş sanırım. sorun olmuyor mu bu şekilde yemek ve bulaşık işleri. ayrıca obninskte hazırlık sınıfı okunuyor hazırlığı geçtiğimizde ise eğitimi moskovada alıyoruz şeklinde bir şey okumuştum sanki. eğer öyleyse yeni yurda mı geçiliyor?

onrcn

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
erciyes
eğitim sonrası 1-3 yıl kadar bir zorunlu staj uygulamasından bahsediliyor . staj süresince 500 dolarlık burs verilmeye devem ediliyor mu ve ek bir ödeme yapılıyormu staj için öğrencilere.staj sırasında az da olsa ek bi gelir elde edebilmek güzel olurdu ve burs kesiliyor ise eğitim sonrası staj vakti oda problem olabilir.staj konusnda bilgilerinizi paylaşabilirsnz sevinirim oğuzhan bey

Necatisahin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Gaziantep üniversitesi
Nükleer enerji satrali tasarim işletme mühendislik mi yoksa sadece seçtiğimiz bir dalda mi diploma aliniyor ve uzmanlik sinavi hakkında bilgilerinizi paylaşirsaniz seviniriz

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
merhaba yurt şartları nasıl acaba ortak mutfaklarda yemek yapılıyormuş sanırım. sorun olmuyor mu bu şekilde yemek ve bulaşık işleri. ayrıca obninskte hazırlık sınıfı okunuyor hazırlığı geçtiğimizde ise eğitimi moskovada alıyoruz şeklinde bir şey okumuştum sanki. eğer öyleyse yeni yurda mı geçiliyor?
Nükleer enerji satrali tasarim işletme mühendislik mi yoksa sadece seçtiğimiz bir dalda mi diploma aliniyor ve uzmanlik sinavi hakkında bilgilerinizi paylaşirsaniz seviniriz
eğitim sonrası 1-3 yıl kadar bir zorunlu staj uygulamasından bahsediliyor . staj süresince 500 dolarlık burs verilmeye devem ediliyor mu ve ek bir ödeme yapılıyormu staj için öğrencilere.staj sırasında az da olsa ek bi gelir elde edebilmek güzel olurdu ve burs kesiliyor ise eğitim sonrası staj vakti oda problem olabilir.staj konusnda bilgilerinizi paylaşabilirsnz sevinirim oğuzhan bey
Obninckte iken her katta 1 mutfak vardı. O mutfağı yaklaşık olarak 18 kişi kullanıyordu. Odalar iki kişilik ve tek kisilikti. Yurt oldukça konforlu. Hemen yanında büyük bir market var. O yüzden on numara.

Hazırlık eğitiminden sonra Moskova da eğitim devam edecek. Moskova da daire tipi odalar var. 3,5 ve 7 kisilik daireler var. Her dairede içinde mutfak ve banyo var. Yine oldukca konforlu.

staj dönemi hakkında pek bilgim yok. Yani bilir kişilerden tam arak ogrenemedik.

Dalları ise bu ayın sonunda öğreneceğiz. Henüz bir açıklama yapılmadı.

Yukarı Alt