Rusya`da Burslu Nükleer Mühendislik Eğitimi - Akkuyu Projesi

KOROGLUASIM

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Dumlupınar Üniversitesi
80asil +40 yedek olması gerekiyor diye hatırlıyorum fakat yedek listede 86kisi aciklandi.bu konu için yorumlarınızı alabilirmiyim.

Handeileri

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Balıkesir üniversitesi
Peki giderken buradaki okulumuzdan kayıt siliniyor mu dondurulma şansı var mı?

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
80asil +40 yedek olması gerekiyor diye hatırlıyorum fakat yedek listede 86kisi aciklandi.bu konu için yorumlarınızı alabilirmiyim.
Her sene seçilen kişilerin büyük çoğunluğu vazgeçtiğinden yedek listesi geniş seçiliyor.

Peki giderken buradaki okulumuzdan kayıt siliniyor mu dondurulma şansı var mı?
Eğer ders kaydı yapmazsanız okulunuz otomatik olarak donar. Sizin extra bir işlem yapmanıza gerek yok.

mertaladag

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
dokuz eylül üniversitesi
Merhabalar, eğitim ve hayat şartları Türkiye'ye göre biraz zor diyebilirim. Öncelikle eğitim rusça dili üzerinden yapılmakta. Hazırlık eğitimi Rusya'nın Obninck şehrinde verilmekte. Geri kalan eğitim 3 yıllığına Moskova'da daha sonra ise Obninck'e geri dönülecek diye planlanmakta.

Yazılı sınav ardından mülakat var. Mülakat çok zorlu geçmiyor. Gerçekten konu ile ilgili misiniz, göze alabilir misiniz, gerçekten gitmeyi istiyor musunuz gibi sorulara yanıt aranmakta bana göre.

Üniversite eğitimleri bizim Türkiye'deki sistemden farklı işlemekte. Sınav sistemini anlatayım;

Eğitim süresi burada 16 hafta. Bu 16 hafta içerisinde sınavlar olmakta. Sınavlar hocaların istediğine göre şekillenmekte. Örneğin fizik dersi; her 4 hafta da bir sınav oluyor. Sınavlar yin 5 6 soruluk yazılı sınavlardan oluşmakta. Dönem sonunda bu sınavların ortalaması alınıp 50 üzerinden bir puan belirleniyor. 30'un üstünde ise puanınız final sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz. Önemli bir nokta girdiğiniz her sınavda başarılı olmalısınız; yani yüzde 60 başarı gerekmekte. İlk sınavdan kötü aldım 2. sınavdan yüksek alırım diye bir olay söz konusu değil. Her sınavı geçmelisiniz. İyi yanı eğer kaldı iseniz aynı sınava 2 3 kere girebiliyorsunuz. Bu küçük sınavlar daha çok pratik üzerine, yani sayısal işlem. Finaller ise sadece teorem üzerine.

Yurtlar Türkiye'ye göre daha konforlu. Türkiye'deki apart yurtlar gibi. 24 kartlı bir blok var orada yaşayacaksınız. Mutfak, wc evin içerisinde. Aslında daire de diyebiliriz.

Daha çok siz soru sorunuz bir konu ile ilgili ben cevaplayayım.
16 hafta eğitm okul yılı boyunca mı

pepperland

MB Üyesi
Tepkiler
2
Kesin kayıtlar ne zaman gerçekleşir, takvim nasıl olur sizce? Bir de şunu sormak istiyorum programdan bir sebepten dolayı ayrılırsanız ödenecek tazminat orda kaldığınız yıla göre mi hesaplanıyor yoksa 6.5 yıl size harcanması planlanan tüm tazminatı mı ödemek gerekiyor?

Ahmet Ali

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Boğaziçi
oğuzhan bey dersler sadece nükleer fizikle mi alakalı yoksa diğer konular, kuantum veya uzay fiziği vs. oluyormu

Ahmet Ali

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Boğaziçi
Bu eğitimde sadece nükleer fizik üzerine mi yoğunlaşacak yoksa az da olsa diğer dallardan barmı. tanıtım videosunda plazma fiziğinin MEPhi de iyi düzeyde olduğunu gördüm. bu tarz alanlardan biz ders alabiliyormuyuz?

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Kesin kayıtlar ne zaman gerçekleşir, takvim nasıl olur sizce? Bir de şunu sormak istiyorum programdan bir sebepten dolayı ayrılırsanız ödenecek tazminat orda kaldığınız yıla göre mi hesaplanıyor yoksa 6.5 yıl size harcanması planlanan tüm tazminatı mı ödemek gerekiyor?
Eylülde okullar açılıyor. Eylüle girmeden 1 2 hafta içerisinde yolculuk başlar. Tazminat size okuduğunuz vakte kadar ne kadar para harcandı ise geri alınır. Tamamı değil.

oğuzhan bey dersler sadece nükleer fizikle mi alakalı yoksa diğer konular, kuantum veya uzay fiziği vs. oluyormu
Klasik fizikten başlanıyor atom fiziğine kadar devam ediyor

Bu eğitimde sadece nükleer fizik üzerine mi yoğunlaşacak yoksa az da olsa diğer dallardan barmı. tanıtım videosunda plazma fiziğinin MEPhi de iyi düzeyde olduğunu gördüm. bu tarz alanlardan biz ders alabiliyormuyuz?
Bu konuda benimde çok bilgim yok ama 3 sınıftan sonra dallara ayrılıyoruz. Yalnız bizim okuduğumuz bölüm santral tasarımı ve işletmesi diye geçiyor.

kadir57

MB Üyesi
Tepkiler
0
Gerekli olan evraklar nedir ve noter ve çevirmen için yaklaşık ne kadar para ödeniyor ?

AlperŞAŞAL

MB Üyesi
Tepkiler
18
Meslek
Kalite Mühendisi
Üniv
Dokuz Eylül Üniversitesi
Arkadaşlar giden arkadaşım 3-4 ay sonra bırakıp döndü. Ve başka bırakanlarda olmuş şartlar biraz zor demişti. Biraz araştırın derim. Orada sizi kollayan birileri olmuyormuş ve okuldan atılmak çok kolaymış.Bizi bırakıp gittiler diyordu. Bu dediklerim hazırlık eğitimi sırasında yaşananlar iyi düşünün yine derim.

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Gerekli olan evraklar nedir ve noter ve çevirmen için yaklaşık ne kadar para ödeniyor ?
Akkuyunun resmi sitesinden edinebilirsiniz o bilgiler. Yanlış hatırlamıyor isem 6 7 belge gerekiyordu. Hepsinin noter onaylı çevirisi ve apostili yaptırılacak. Noter ücreti bölgeden bölgeye değişir. Ortalama belge başı tutar 80-150 tl arası değişiyor.

Arkadaşlar giden arkadaşım 3-4 ay sonra bırakıp döndü. Ve başka bırakanlarda olmuş şartlar biraz zor demişti. Biraz araştırın derim. Orada sizi kollayan birileri olmuyormuş ve okuldan atılmak çok kolaymış.Bizi bırakıp gittiler diyordu. Bu dediklerim hazırlık eğitimi sırasında yaşananlar iyi düşünün yine derim.
Evet çok haklısınız. Başarısız olup atılan ve yarıda bırakan çok arkadaşımız oldu.

Ayrıca kesin gelmeye karar veren arkadaşlar yazarlarsa buradan neler getireceklerini yazayım. Eşya ve yiyecek olarak.

kubracntgl

MB Üyesi
Tepkiler
1
merhaba komik olacak galiba ama ben bu sene mezun oluyorum Anadolu lisesinden belki tekrar hazırlanırım diye düşünüyorum. araştırma yaparken rastladım kafamı duvarlara vurasım geldi ben bir türlü hedef belirleyememiştim . galiba ilk defa bunu yapmalıyım diye düşündüm. ama malesef çok geç kalmışım. merak ettiğim öğrenci alımı seneye de olacak mı. şimdiden teşekkür ederim

pepperland

MB Üyesi
Tepkiler
2
merhaba komik olacak galiba ama ben bu sene mezun oluyorum Anadolu lisesinden belki tekrar hazırlanırım diye düşünüyorum. araştırma yaparken rastladım kafamı duvarlara vurasım geldi ben bir türlü hedef belirleyememiştim . galiba ilk defa bunu yapmalıyım diye düşündüm. ama malesef çok geç kalmışım. merak ettiğim öğrenci alımı seneye de olacak mı. şimdiden teşekkür ederim
kafanı duvarlara vurmana gerek yok zaten üniversitede olmadığın için gidebilme ihtimalin yoktu. ayrıca evet seneye de alım olacaktır muhtemelen, tabii bu sene bir mühendislik kazanman şart başvurabilmek için.

Andromeda

Uzaylı...
MB Üyesi
Tepkiler
52
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Üniv
ODTU
Bence hiç bulaşmayın :)

Oğuzhan Akış

İnsanın kaderi insandır . . .
MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Makine Mühendisliği
Üniv
Selçuk Üniversitesi
başvurmak için mühendislik okumaya gerek yok benim kuzenim istatistik okuyor hatta mülakatları da geçti bu yaz gidecek sanırım sadece matematik görmek yetiyormuş

İbrahim Yılmaz

MB Üyesi
Tepkiler
1
slm akkuyu projesinde çalışacak olan arkadaşların dikkatini çekmek istediğim bi konu var var mersinde yaşayan bir tanıdığın verdiği bilgiyi sizinle paylaşmak istiyoum
'' Mersin' de önce deprem sonra fırtına en son yağmur... Ve birinci derece fay hattı üzerine nükleer santral kurmak isteyen şahsiyetlere duyurulur ''
şeklinde bir paylaşım yaptı çalışacak olan ark bu konularda dikkatli olursalar çok sevinirim :)

Kingsman

MB Üyesi
Tepkiler
4
Üniv
ODTÜ
slm akkuyu projesinde çalışacak olan arkadaşların dikkatini çekmek istediğim bi konu var var mersinde yaşayan bir tanıdığın verdiği bilgiyi sizinle paylaşmak istiyoum
'' Mersin' de önce deprem sonra fırtına en son yağmur... Ve birinci derece fay hattı üzerine nükleer santral kurmak isteyen şahsiyetlere duyurulur ''
şeklinde bir paylaşım yaptı çalışacak olan ark bu konularda dikkatli olursalar çok sevinirim :)
1- Akkuyu 5. deprem bölgesinde : e-sehir.com/turkiye-haritasi/ildeprem/turkiye-deprem-haritasi.gif

2- İnşa edielecek olan yapı gayet dayanıklı olacak : akkunpp.com/akkuyu-ucak-carpmasina-ve-8-siddetinde-depreme-dayanikli

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Bir önceki yorumdada belirtildiği gibi depreme dayanıklı bir yapı.

Oğuzhan Akış

İnsanın kaderi insandır . . .
MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Makine Mühendisliği
Üniv
Selçuk Üniversitesi
Akkuyu Mersin'in Gülnar ilçesinin Büyükeceli köyünde ve bende Büyükeceliliyim bizim oralarda şimdiye kadar 5.2 yi geçen deprem olmadı ayrıca nükleer santral 9.0 a kadar dayanıyor.Bizim çevremizde de çokça felaket tellalı var laflarına bakmayın.

Yukarı Alt