Rusya`da Burslu Nükleer Mühendislik Eğitimi - Akkuyu Projesi

oguzkagan

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
Süleyman Demirel Üniversitesi
Evet enerji ihtiyacı çok fazla ama 1970 li yıllardan bu yana somut bir adım olmamış Dünya artık nükleerden vazgeçerken daha 1 santrali olmayan Türkiye neden nükleere bu kadar meraklı ? Japonya kendi ülkesinde olan felaketi toparlamak üzere projeden geri çekildi sadece Ruslar çalışacak teknoloji onlara ait Santrali çalıştıracak hammadde onlar tarafından karşılanacak. Yani bizim yeraltı kaynaklarımız olduğu gibi kalacak Santralin çalışması için kendi öz madenlerimiz yerine Ruslara tonla para ödenecek. Dışarıda Akkuyunun yerini bilmeyen insanlar sadece siyasi görüşü doğrultusunda olan partiler nükleer istiyor diye avazı çıktığı kadar nükleer diye bağırıyorlar. Laf söylenmeye de gelmiyor anında o zaman telefon kullanma dolap kullanma klima kullanma diyorlar. Sanki kullandığı klimanın enerjisini kendisi üretiyor. Onu da dışarıdan alıyoruz Nükleer olduğunda da pek değişen bir şey olmayacak. Kendi teknolojimizi üretmeden elin mühendisiyle elin hammadesiyle işe kalkışmak gereksiz aksiyondan başka bir şey değil.
Buyrun Türkiyede Nükleer tr.wikipedia.org/wiki/Türkiye'de_nükleer_enerji
Buyrun buda Almanların rekoru enerjienstitusu.com/2012/06/01/gunes-enerjisinde-dunya-rekoru/

Yani demem o ki oraları tarumar edene kadar şu güneşi rüzgarı değenlendirelim.

İbrahim Yılmaz

MB Üyesi
Tepkiler
1
1- Akkuyu 5. deprem bölgesinde : e-sehir.com/turkiye-haritasi/ildeprem/turkiye-deprem-haritasi.gif

2- İnşa edielecek olan yapı gayet dayanıklı olacak : akkunpp.com/akkuyu-ucak-carpmasina-ve-8-siddetinde-depreme-dayanikli

Akkuyu Mersin'in Gülnar ilçesinin Büyükeceli köyünde ve bende Büyükeceliliyim bizim oralarda şimdiye kadar 5.2 yi geçen deprem olmadı ayrıca nükleer santral 9.0 a kadar dayanıyor.Bizim çevremizde de çokça felaket tellalı var laflarına bakmayın.

beni yanlış anlamanızı istemem demek istediğim bizim şirketlerimiz malzemeden çalıp çırpma konusunda ustalar ve onları denetlemeye gidecek olan arkadaşlara söylemek istediğim bu husus hakkında dikkatli olsunlar ( zaten bende başvuru yapmıştım fakat seçilmedim, bu projede asıl yapmak istediğim bu şekilde yapılacak tuzaklara karşı dikkatli olmak)

delikanllm

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
dicle üniversitesi
selamün aleyküm sayın meslektaşım ben dicle üniversitesi elektrik-elektronik otomasyon bölümü bitirdim nükleer enerji müendisliğini okumak istiyorum nasıl başvurabilirim bana yardımcı olurmusunuz ? enerji bakanlığından bana meil geldi nasıl başvuracağımı bilmiyorumm

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
selamün aleyküm sayın meslektaşım ben dicle üniversitesi elektrik-elektronik otomasyon bölümü bitirdim nükleer enerji müendisliğini okumak istiyorum nasıl başvurabilirim bana yardımcı olurmusunuz ? enerji bakanlığından bana meil geldi nasıl başvuracağımı bilmiyorumm
Bu dönem sanırım öğrenci alımı olmayacak, henüz bir gelişme yok. Akkuyu.com sitesinden başvuruyu yapıyorsunuz. Rusya ile son dönemlerde olan kriz oldukça etkiledi. Zaten haberleri takip ediyorsunuzdur.

nukleersinavi

MB Üyesi
Tepkiler
0
Sadece bu konuya açıklama yapmak için üye oldum.
Ben bu sınavı 2012 yılında 2. parti gidecekler arasından asil kazananlardanım. Pasaport çıkarmamı AIDS testi gibi testleri yapmam istenmişti. O aşamadan vazgeçtim.

Bazı cevapsız sorulara adım adım cevap vermem gerekiyor:

Mülakatta Ne Sordular ?
Mülakat sırasında tek sordukları anan baban ne diyor bu işe gidip de geri dönecem diye ağlamazsın dimi tarzı sorulardı. Başka hiç bir şey sorulmadı.
Adam senin hayatından belirsiz bir 15 yıl istiyor tabi ki duymak istediği tek şey sen buna gerçekten razı mısın.

Sınav Zor muydu ?
Ben Türkiye geneli yerleştirme puanı ile 30.000 sırasındayım.
Düşünebiliyor musunuz 600 kişi sınava çağrılıyor. Başvuran kişilerin sıralaması ne kadar gerilerde. Buradan bu işin insanların gözünde matah bir şey olmadığını düşünebilirsiniz.
Sınav zor değildi. Klasikti ama zor değildi. Muhtemelen boş bırakmayan 300 kişiyi tekrar mülakata çağırdılar.

Başvuran İnsanların Profili ?
Sınava girerken konuştuğum insan profili biraz kötü bir yorum olacak ama, TR ' nin en iyi üniversitelerinden gelipte bu işi seçmiş kişilerden oluşmuyordu. Ben 30 bindim ama kim bilir kaç bine kadar geri gittiler. Çok idealist insanların tercihi olduğunu düşünmüyorum. Fen fakültesi okuyanı bile çağırıyorlar.

Ya İptal Olursa ?
Daha geçen (15 Temmuz '16) da ülkede darbe girişimi oldu. Yer yerinden oynadı ve oynuyor. Ülkede bir çok kesim bu santrale karşı çıkarken bu işe güvenip gitmek için epey farklı olmak gerekirdi.

mstfkrkt7

MB Üyesi
Tepkiler
0
Aklımda ki çoğu soruya cevap aldım burada gayet başarılı bi konu olmuş fakat aklımda son bir soru kaldı hocam şimdi bu Hacettepe Üni. Nükleer Enerji Müh. okuyan adam ne yapıcak,boşuna mı okuyorlar habire Rusya'ya gidenleri konuştuk ben hacettepe'yi düşünüyorum oradan mezun olursam olacaklardan haberdar olan bir arkadaşımız var mı ? merak ile bekliyorum.Saygılar...

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Aklımda ki çoğu soruya cevap aldım burada gayet başarılı bi konu olmuş fakat aklımda son bir soru kaldı hocam şimdi bu Hacettepe Üni. Nükleer Enerji Müh. okuyan adam ne yapıcak,boşuna mı okuyorlar habire Rusya'ya gidenleri konuştuk ben hacettepe'yi düşünüyorum oradan mezun olursam olacaklardan haberdar olan bir arkadaşımız var mı ? merak ile bekliyorum.Saygılar...
Bizim nükleer alanda bir tecrübemiz yok. Hacattepe'de sadece teorik bilgi veriliyordur. Hacettepe'de okuduktan sonra Mersinde kurulacak olan santralde çalışabileceğinizi sanmıyorum. Belki ek eğitim alarak olabilir ama sanmıyorum.

Rusya'da okutulan bölüm direk nükleer santral işletmesi üzerinedir.

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Akkuyu Nükleer santralinde çalışmak şartıyla Rusya'da St. Petersburg Politeknik Üniversitesinde “Isı Enerjisi” ve “Elektrik Enerjisi” Alanında Yüksek Lisans Eğitim Programı Çerçevesinde 25 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yüksek lisans eğitimi görmek üzere kabul edilecektir.

Detaylar için:
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

markup

MB Üyesi
Tepkiler
44
Meslek
Endüstri mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
Öğrencinin başarısızlığı, disiplinsizliği, Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kabul edilecek haklı gerekçesi olmaksızın derslere ve sınavlara katılmaması durumunda, MEPhI Üniversitesi’nin yönetmelikleri çerçevesinde yaptırım uygulanacaktır. Bu konunun ayrıntıları, MEPhI Üniversitesi’nin yönetmeliklerinde tanımlanmaktadır.

Efe Erkan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
BAU
Güncelleme 31.03.2020

Akkuyu Nükleer santralinde çalışmak şartıyla Rusya'da St. Petersburg Politeknik Üniversitesinde “Isı Enerjisi” ve “Elektrik Enerjisi” Alanında Yüksek Lisans Eğitim Programı Çerçevesinde 25 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yüksek lisans eğitimi görmek üzere kabul edilecektir.

Detaylar için:

Bölüm hakkında sorularınızı bana sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. Şuan Moskova'da 3 yıldır eğitim almaktayım.

Giriş

Enerji, sosyal, ekonomik, kültürel gelişmeler için önemli bir ihtiyaçtır. Tüm Dünya'da olduğu gibi nükleer enerji ülkemizde de nükleer enerji artan enerji ihtiyacının karşılanmasında alternatif kaynaklardan biri durumunda.

Akkuyu'da ki nükleer santral çalışmaları 2010 yılında Rusya ile Türkiye arasında hükümetler arası anlaşma ile başladı.

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. Kısa Tanıtım Filmi

Akkuyu Nükleer Güç Santrali - Çevre ve Balıkçılık

Akkuyu Nükleer Güç Santrali - Turizm

Akkuyu Nükleer Güç Santrali - Tarım

Akkuyu Nükleer Güç Santrali - Sağlık

Genel bilgiler ve adaylarda aranan şartlar için aşağıda ki siteden bilgi alabilirsiniz;
akkunpp.com/rusyada-egitim

Detaylar için:
benimde bir sorum olacaktı da peki giriş koşulları nelerdir ösym puanı vb. nasıl kayıt olunur bu aşamaları analtabilir misiniz ?

Ulas74

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Elektrik elektronik muhendisi
Üniv
TOBB ETÜ
İyi günler, sizce bu dönemdeki mülakatda da sorular daha çok isteğimizi ölçecek şekildemi yoksa bilgimizi ölçecek sekildemi olur.Bunu bu sefer 25 kişi alacakları için soruyorum.

Yukarı Alt