Rusya`da Burslu Nükleer Mühendislik Eğitimi - Akkuyu Projesi

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Oncelikle bilgilendirme icin tesekkurler.Beni sinava cagirdilar.benim merak ettigim biz egitimi kazanirsak ve imzayi atarsak normal sartlarda 5.5 yil okul 3 yil staj 12 yil calisma yaklasik 21 yillik imza mi atiyoruz mersinde calismak zorunlu mu birde 16 haftalik egitimi anlamadim yilin yalnizca 16 haftasimi ders var geriye kalan surecte memlekette mi olacaz?

Yılın 10 ayı Rusya'da olacaksınız. Eğitimden sonra 12 yıl zorunlu çalışma var.

Necatisahin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Gaziantep üniversitesi
Mülakatta neden bu projede yer almaj istersin diyince ne söylemiştiniz acaba

Necatisahin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Gaziantep üniversitesi
Sormayi unuttum eğer herhangi bir dersten başarisiz olursak bütün harcamalarimizi geri ödemek zorunda mi kaliyoruz yoksa sadece okuldan mi atiliyoruz

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Sormayi unuttum eğer herhangi bir dersten başarisiz olursak bütün harcamalarimizi geri ödemek zorunda mi kaliyoruz yoksa sadece okuldan mi atiliyoruz
Daha önce yukarıda yazmıştım. Yapılan tüm harcamaları geri ödüyorsunuz. Yıllık 6-8 bin dolar arası

Kingsman

MB Üyesi
Tepkiler
4
Üniv
ODTÜ
Merhaba, sınav sonuçları kaç gün içerisinde açıklanır?

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Merhaba, sınav sonuçları kaç gün içerisinde açıklanır?
Bizim zamanımızda sınava girdikten sonra 1 ay içerisinde açıklanmıştı. Yanlız biz sınava haziranda girmiştik. Yeni öğretim dönemine yetiştirilmek için süreçler hızlandırılmış olabilir.

Bu sene martta oldu sınav. Tahminimce açıklanma süresi 1 ay-2 ay arasında olacaktır.

Kingsman

MB Üyesi
Tepkiler
4
Üniv
ODTÜ
Bizim zamanımızda sınava girdikten sonra 1 ay içerisinde açıklanmıştı. Yanlız biz sınava haziranda girmiştik. Yeni öğretim dönemine yetiştirilmek için süreçler hızlandırılmış olabilir.

Bu sene martta oldu sınav. Tahminimce açıklanma süresi 1 ay-2 ay arasında olacaktır.
Dün mail geldi sınavın değerlendirmesi tamamlandı diye. 20 Nisan'da aramaya başlayacaklarmış kabul edilenleri. Hızlı okumuşlar sizin zamana göre :)

lordzehir

MB Üyesi
Tepkiler
0
herhangi bir derste başarısız olunca tazminat ödeniyor tamam normal ama bu çok kişinin başına geldi mi? Yoksa ıltımas gösteriyorlar mı?

Benim su an alltan derslerım var az olsa da. bu konuda benı aydınlatırsan cok memnun olurum.

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Bizim dönemimizde hazırlık sınıfında iken yanlış hatırlamıyor isem 4 veya 5 kişi başarısız olmuştu. 1. sınıfta ise 1 kişi başarısız olmuştu. Yine bizim alt dönemden ve üst dönemde benzer vakalar var.

Çok kez uyarıyorlar. Sınavların en az 3 4 hakkı var. Aynı sınava birden fazla girme şansın var. Derslerine zamanında çalışan bir öğrenci için çok zor bir eğitim değil. Dersleri haftalık olarak takip etmek gerekiyor. Zaten her hafta her dersten ödev veriliyor. Türkiye'de ki gibi değil eğitim.

Bir dersin 2 tane ders saati var. Bir derste sadece teori kısmı anlatılıyor bunda tüm dönem bir sınıfta giriyor, birde uygulama dersi var. Bunda ise 20 kişilik sınıflarda ders işleniyor.

ahmtdg

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Hacettepe Ünv.
Bu seneki yazılı sınavda başarılı oldum ve mülakata çağrıldım.Kafamda tek bir soru işareti var oda şu: Rusya'daki eğitimi tamamlayıp Türkiye'de çalışmaya başlayınca alacağımız maaş ne kadar olacak? akkunpp.com internet sayfasında 3000 dolar civarında olacak deniliyor. Ancak ben Akkuyu Nükleer'i arayıp sorduğumda 1.derece mühendis maaşına eşdeğer olacak denildi. Bu miktar da 3500 TL civarında ve bana göre yapılan iş karşılığında yetersiz. akkuyu.com adresinde ise 1.derece mühendis maaşından az olmayacak şekilde piyasa ücreti verilecektir deniliyor.Hangisi doğru ve güvenilir anlamadım.Bu konuda mülakatı yapan komisyona soru sormam doğru olur mu sizce?Yardımcı olursanız sevinirim...

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Açıkcası maaş durumu biraz havada gibi. Ama anlaşmaya göre en düşük maaş 1. dereceden mühendis maaşı olmasıdır. Santralde herkes aynı parayı almayacak tabi ki. Her bölümün farklı bir ücretlendirmesi olacaktır. Bizde öyle düşünüyoruz en az 3000 dolar civarı. 5 6 yıl sonrasının maaşını şimdiden düşünmek bence doğru olmayacaktır. Okul başarılı bir şekilde bitirdikten sonra paranın önemli olmayacağını düşünüyorum. Türkiye'de bu alanda yetişmiş ilk elemanlar olacaksınız. Hakkınızı bence alacaksınız.

Mülakatta sorma olayına gelirsek; mülakata gitmeniz sizin o işi onayladığınız anlamına gelir. Mülakatta amaç insanları elemektir. Siz mülakata kazanmak için gidersiniz. Siz soru sormaz karşı taraf sorar. Ben mülakattan bunu anlıyorum.

Öyle bir soru sormanız karşılığında, siz ne kadar istiyorsunuz diye bir soru gelmesi bir ihtimaldir. Doğru olur mu tam olarak kestiremiyorum. Siz bilirsiniz. Eğer sorarsanız cevabını burada da paylaşırsanız diğer arkadaşlarda bilgilenmiş olurlar.

abb

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Uludağ Üniversitesi
Bende mülakata çağırıldım ve bişey danışmak istiyorum. Acaba mülakat soruları basit ama insanların cevaplarına göre mi yoksa karmaşık(kafa karıştırıcı ya da bilgi ölçen) cinsten mi soruluyor? Yani elemeyi neye göre yapıyorlar onu merak ediyorum. Ayrıca sorularımızı cevapladığın için teşekkür ederim

Kingsman

MB Üyesi
Tepkiler
4
Üniv
ODTÜ
Bende mülakata çağırıldım ve bişey danışmak istiyorum. Acaba mülakat soruları basit ama insanların cevaplarına göre mi yoksa karmaşık(kafa karıştırıcı ya da bilgi ölçen) cinsten mi soruluyor? Yani elemeyi neye göre yapıyorlar onu merak ediyorum. Ayrıca sorularımızı cevapladığın için teşekkür ederim
Mülakatta kararlılığınıza baktıklarını söylemişti konuştuğum önceden giden birisi.

Bizi biraz daha aydınlatırsanız iyi olur Oğuzhan bey.

activeac

MB Üyesi
Tepkiler
1
Yüzde olarak beraber eğitime başladıklarınızla kaçınız devam ediyor acaba başarılı olarak,genel olarak üniversite puanlarınız kaçtı?,basit bir anadolu lisesi mezunu üniversite sınavından 400 civarı almış biri zorlanırmı dersleri geçmekte ? teşekkürler.

Yukarı Alt