Savunma Sanayisi Hakkında

Konu, 'Anketler ve Araştırmalar' kısmında oglumcamiyenisildim tarafından paylaşıldı.

 1. oglumcamiyenisildim

  oglumcamiyenisildim MB Üyesi

  Kayıt:
  14 Temmuz 2018
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +0 / 0 / -0
  Mesela düşman füzesini ele geçirmek için hangi meslek dalı seçilmeli? Ele geçirmek derken onun mesela içindeki parçalara sızarsın falan yönünü istediğin gibi değiştirirsin.?
   
 2. sansar2564

  sansar2564 MB Üyesi

  Kayıt:
  22 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  47
  Beğeniler:
  15
  En İyi Cevap:
  2
  Değerlendiriler:
  +15 / 1 / -0
  Bu konuda bir araştırma yapmadım, tahmin yürüterek konuşacağım.
  Mantıken bir sistemi ele geçirmek için o sistemin işleyişini, çalışma mantığını bilmek gerekir. Sistemin işleyişini bilince sistemin açığını bulma imkanı elde ederiz. Örneğin bilgisayar korsanlarını araştırırsanız birçoğu iyi programlama bilen kişilerdir. Sistemin işleyişini bildikleri için açıklarını da bulma imkanı elde ederler. Bu mantıktan yürürsek bir füze sistemini ele geçirmek için sistemi incelemek gerekir. Sanırım bir füze sistemi temel olarak mekanik aksam, elektronik aksam ve yazılımdan oluşur (Farklı alanlar da eklenebilir çok bilgim yok). Yani tek bir meslek ile olacağını düşünmüyorum. Bir ekip çalışması gerekir.
   
  • Beğen Beğen x 1
 3. Mücahit Arslan

  Mücahit Arslan Yetkili Kişi MB Yazarı

  Kayıt:
  13 Ekim 2016
  Mesajlar:
  191
  Beğeniler:
  80
  Meslek:
  Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
  En İyi Cevap:
  9
  Değerlendiriler:
  +109 / 2 / -1
  Üniversite:
  Staffordshire University
  Bahsettiğin konu çok üstün körü anlatılabilecek bir konu değil. Fakat kısaca bir iki noktaya değinilebilir. Öncelikli olarak bahsi geçen füzenin cinsi talim edilir. Güdümlü mü? Tahribat füzesi mi? Erişebileceği maksimum hız nedir? Belli mesafelerdeki hedefi vurmak için tasarlanmış olan yazılım algoritmasının temelinde neler vardır? Bu gibi temel bilgilerin bir kısmını füze henüz havada iken dekod edebilecek sistemler mevcut. Fakat çoğu zaman etki-tepki süresi çok kısıtlı olduğundan hava savunma sistemlerinde çoğunlukla yalnızca füzenin hedef noktası değiştirilir. Bu iş bir kişi tarafından yapılmaz. Savunma sisteminin arkasında fizik, kimya, makine, elektronik, havacılık ve uçak, yazılım, haberleşme vb. mühendislerinden oluşan bir ekip vardır çoğu zaman. Füzenin genel iç yapısı ile genel olarak makine, fizik ve kimya mühendisleri ilgilense de yazılım desteğini yazılım mühendisleri, sistemin çalışma temelini elektrik-elektronik mühendisleri ve destinasyon ve kalibrasyon analizlerini ise havacılık-uçak ve telekomünikasyon mühendisleri gerçekleştirir. Tabi bu alanlar yalnızca füzenin launch edildikten itibaren havada kalma ve hedefe yönelme sürecini kapsar. Hedef noktasına erişimde meydana getirecekleri füzenin cinsine göre daha farklı alanları da kapsayabilir. O yüzden senin dahil olacağın alan genellikle bu sürecin hangi noktasına uygun eğitim aldığın ile alakaladır. Fakat direkt olarak bu alanlarda çalışmak istiyorsan İTÜ'de ileri savunma teknolojileri alanında yüksek lisans yapabilme şansın var. Bölüm içeriklerine bir göz atabilirsin.
   
  • Beğen Beğen x 1
 4. TCP-IP

  TCP-IP Özel Üye

  Kayıt:
  7 Kasım 2018
  Mesajlar:
  92
  Beğeniler:
  19
  Meslek:
  Sistem Destek Uzmanı
  En İyi Cevap:
  2
  Değerlendiriler:
  +22 / 0 / -0
  Üniversite:
  Anadolu Üniversitesi
  Füzeyi kontrol altına alabilmen için sistemine sızman ve iyi bilmen lazım , bağlantısı wi-fi veya pc şifresi gibi basit kırılabilir değildir kaldı ki sen füzeyi algıladığında kaç metre/saniye ile geldiğini ve hedef şaşırtma yapabilecek kadar zamanın olmalı , genelde bu hızlarda olunmadığından senin yönlendirdiğin ve koordinatlarını okuyup sabitlediğin düşman füzesini kendi füzenle vurur imha edersin veya veya hedefi başka bir hedefle bir nevi hologram gibi sanallaştırır orayı vurmasını sağlarsın. Uzaktan kumandalı araba gibi sağa sola veya başka noktaya yöneldnirmen zor... Denildiği gibi çok teferruatlı ve kapsamlı bir konu...

  Ama sana kısa yoldan NET bir bilgi vereyim. NİKOLA TESLA bu adam ÖLÜM IŞINI dediği bir manyetik kalkan tasarladı ve senin dediğin füzeleri hava sahasına girmeden imha etti uçaklar ve diğer o günkü elektronik silahlar...Bu adamın hayatını oku araştır öğren uygula ne yapmak istersen yap ELEKTRİK ELEKTRONİK mühendisi ol gerisi sana kalmış...