Silgiyi yüksekten atma

Nurseli Ergün

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ
Üniv
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
Merhaba arkadaşlar staj yaptığım ofiste mühendis bana Bir soru sordu ve bilimsel açıklamasını istedi.
Ayaktayken eline silgiyi aldı ve masanın üstüne gelişi güzel bir şekilde attı . Bana sorduğu şey şu ben şimdi ne yaptım , ne oldu bana bunun bilimsel açıklamasını yap dedi.
Sizin aklınıza gelen bir açıklama var mı ?

kadircelik23

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
fırat üniversitesi
Yaptığı hareket atış hareketlerine örnektir. Silginin muhendisin elinden cikmadan once belirli bir potansiyel enerjisi vardir ve muhendisin uyguladigi kuvvetle ilk hiz verilmis olur yere dusene kadar yataydaki hız değişmez(X=Vo.t) tabi hava direnci ihmal edilirse ve yercekiminin etkisiyle sabit yerçekimi ivmesiyle(g) de duseyde serbest düşme hareketi yapar(h=1/2gt^2). bilmiyorum belki bu isine yarayabilir.

Yatay_Atis.png

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Bundan başka açıklaması olamaz :) Sorma amacını anlamadım mühendisin. Dalga geçer gibi o_O

Konu sahibi
Konu sahibi
Nurseli Ergün

Nurseli Ergün

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ
Üniv
aslında benimde aklıma ilk gelen şey bu oldu ama yine de başka bi şey olabilir mi diye düşündüm.
TEŞEKKÜRLER :)

mehmetr

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
inşaat mühendisi
inşaat mühendisi öğrencisine bu soru sorulmaz bence...iş atış hareket soruları lisede sorulur...bence o silgiyi eğip büküp malzemenin elastikliğini plastikliğini yada elastoplastikliğini sorabilirdi...inşaat mühendisine bu soru sorulur...

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
İlginç bir şekilde benim aklıma da direk Potansiyel enerjiden Kinetiğe enerji dönüşümüne vurgu yapmak istiyormuş gibi geldi. He yalnızca artistik bir hareket yapıp "Biz buraya çıktık da çıkmadık mı dedik?" der gibi bir durum da olabilir.

Kepchup

Özel Üye
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
İyi niyetli yaklaşırsak eğer Hoca basit düşünün ve bir olayın etkisinin tek olmadığını anlayın demek istemiş olabilir. Yani sadece eğik atış ile açıklayıp klasik düşünmeyin masadan silginin alınış hareketinden ve vücudunda oluşan anatomik hareketlerden, silgiye etkiyen hava dirençleri vb ve silginin ani olarak uzaydaki vektörel konumundan(spin atışı vb) vesaire bahsediyor olabilir çokta şey etmemek lazım.

Konu sahibi
Konu sahibi
Nurseli Ergün

Nurseli Ergün

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ
Üniv
mühendise tekrar sorduğumda bana söylediği şey şu oldu: silgi artık belli bir yükseklikte belli bir uzaklıkta yani silginin artık bir konumu var bir boyut kazandı bundan sonraki hayatında senin her şeye böyle bir gözle bakman gerekiyor dedi.

Yukarı Alt