Su pompası çalışmıyor

Piramit

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Çırak
Üniv
Hayat Üniversitesi
Merhabalar,
Öncelikle ben mühendis ya da mühendis adayı değilim.

Bahçede bir kuyu var ve üzerinde bahçeyi sulamak için bir motor var: Motora elektrik verince, normal çalışma sesinden çok çok daha düşük bir sesle çalışıyor ama suyu veremiyor dışarıya. Güçsüz, cılız bir ses.
Acaba sargıları mı yandı, sorun nerde olabilir?

Teşekkürler... IMG_20190707_223124_653.png

1928

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Motor dönüyor mu dönmüyor mu gorebiliyor musunuz?

Konu sahibi
Konu sahibi
P

Piramit

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Çırak
Üniv
Hayat Üniversitesi
Motor dönüyor mu dönmüyor mu gorebiliyor musunuz?
Gözüküyor mu bilmiyorum dikkat etmedim; bakarım bir ara dönmüyorsa ne olabilir? Sesi çok kısık geliyor.
Teşekkür ederim, sağ olun.

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
Elektrikçi veya uzman birini çağırın,buradaki bilgilerle müdahale olacak iş değildir. Elektrikten anlamıyorsanız sökmeyede çalışmayın.

Konu sahibi
Konu sahibi
P

Piramit

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Çırak
Üniv
Hayat Üniversitesi
Elektrikçi veya uzman birini çağırın,buradaki bilgilerle müdahale olacak iş değildir. Elektrikten anlamıyorsanız sökmeyede çalışmayın.
Düşünceli yorumunuz içim teşekkür ederim.
Benim öğrenmek istediğim, sorunun motordan mı olduğu? Elektrikçinin anlayacağını sanmıyorum yani sorun motorda ise çoğu elektrikçi bobinajcıya.... vs gibi yerlere gönderiyor.
Tehlikesi yok çünkü fişli o motor.

Sağ olun.

mustafagunaydinn

MB Üyesi
Tepkiler
5
Üniv
Marmara Üniversitesi
Motor yer altında ise kablo oksitleme yapmış olabilir. Motor çalışıyordur ama kablo elektriği iletmiyordur.

Konu sahibi
Konu sahibi
P

Piramit

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Çırak
Üniv
Hayat Üniversitesi
Motor yer altında ise kablo oksitleme yapmış olabilir. Motor çalışıyordur ama kablo elektriği iletmiyordur.
Motor; kuyunun üstünde açık şekilde duruyor, bir kova konuyor üstüne sadece. Fişini söküp bakmıştım oksit ve paslanma vardı bu sorun olur mu? Piriz ve fiş dışarda yağmur, çamur.... Vs ye maruz kalıyor yani.
Ölçü aletiyle anlamak mümkün mü elektriği? Multimetre var bende.

Teşekkürler..

mustafagunaydinn

MB Üyesi
Tepkiler
5
Üniv
Marmara Üniversitesi
Oksitlenme yapması çok normal bakır kablo su teması ile yalıtkan olur. İster yeni bir kablo alarak motor kablosunu değiştir. İster pense ile oksit yerini kesip yeni uç açarak iletkenliğini sağlayabirsin.
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Multimetre bu arıza için kullanılmaz.
Multimetre Gerilim,Akım,Cosünüsfi(Cosfi)gibi değerleri enerji altında ölçmeye yarar.

Konu sahibi
Konu sahibi
P

Piramit

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Çırak
Üniv
Hayat Üniversitesi
Oksitlenme yapması çok normal bakır kablo su teması ile yalıtkan olur. İster yeni bir kablo alarak motor kablosunu değiştir. İster pense ile oksit yerini kesip yeni uç açarak iletkenliğini sağlayabirsin.
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Multimetre bu arıza için kullanılmaz.
Multimetre Gerilim,Akım,Cosünüsfi(Cosfi)gibi değerleri enerji altında ölçmeye yarar.
Teşekkür ederim, dediğinizi uygulayacağım.

Multimetre ile 220 v geliyor mu diye ölçüleceğini düşündüm. Elektriğin geldiği dişi fişte de oksitlenme, paslanma vardır büyük ihtimalle, ben motor kablosundaki erkek fişe bakmıştım, dişi fişe ise kontrol kalemi ile baktım cılız bir ışık vardı diye hatırlıyorum.

Sağ olun.

MühendisDr

MB Üyesi
Tepkiler
2
Fazlar düşük geliyor olabilir. Ölçü aleti ile gelen fazları ölç. Yapabileceğin birşey yoksa motoru sök bobinajcıya götür. servis çağırmakla uğraşma.

Konu sahibi
Konu sahibi
P

Piramit

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Çırak
Üniv
Hayat Üniversitesi
Fazlar düşük geliyor olabilir. Ölçü aleti ile gelen fazları ölç. Yapabileceğin birşey yoksa motoru sök bobinajcıya götür. servis çağırmakla uğraşma.
Halen bakamadım, ölçerim 220v'u.
Teşekkür ederim, sağ olun.

Yukarı Alt