Tarlalarda kendimiz yetiştirdiğimiz ürünler organik midir?

İsilay eker

MB Üyesi
Tepkiler
4
Üniv
Ege Üniversitesi
Organik firmasında Gıda Mühendisi olarak tecrübelerim ve araştırmalarımla sizi bilgilendirmek, doğru bilinen yanlışları düzeltmek istedim :)

İlk olarak neden organik diyecek olursak, son zamanlarda artan kanser vakaları, GDO, hormon kullanılması ile oluşan ciddi hastalıklara sebep olarak , gıdalarda üretim maliyetini azaltmak ve artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan katkı maddeleri ve ilaçlar büyük bir paya sahiptir. Organik ürünlerde ise bunların kesinlikle kullanılamadığını aşağıda daha da açıklayıcı olarak sizlerle paylaşacağım.

Bir gıda ürününün organik olabilmesi için ilk başta tohumundan itibaren çatala gelene kadarki her evresinde denetim yapılması gerekmektedir. Tohumda belli analizlerle ilaç kalıntısı olmadığı, herhangi bir hastalık taşımadığı, toksin üretecek ya da zarar verecek mikroorganizmaların eser miktarda veya hiç bulunmadığı analiz sonuçları ile raporlarla kanıtlanmalıdır. Bu raporlar Gıda Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve sertifikasyon kuruluşlarınca kontrol edilir.

Tohumun organik olması ile ürün organik denilemez. Üretilen alanın da herhangi bir ilaç ya da mikroorganizma bulaşmasının olmayacağı alanlar olması gerekmektedir. Organik ürün üretmeyen tarlalardan belli miktar kilometre uzak olmalı ki rüzgar ile bu ilaçların bulaşması önlenmeli, aynı şekilde topraktan alacağı su ile de bu bulaşmaların olamayacağı kanıtlanmalıdır.

Ürün toplandıktan sonra taşıma ve saklama alanlarında da temizleyici olarak sadece sirke ya da arap sabunu kullanılmalıdır. Aksi taktirde ürün analizlerinde kimyasal bulaşma olarak görünmekte ve şirketin kapanmasına kadar büyük cezalar verilebilmektedir.
products.jpg
Kendimiz yetiştirdiğimiz ürünlerde ise ilaç konulmasa bile yukarıda anlattığım faktörlerle ister istemez bulaşmalar olabilmektedir. Bu ürünler doğal yetiştiği için doğal ürünler olarak geçerler.

Son zamanlarda rağbeti çok yüksek olan ve sürekli reklam ve haberlerde de tüketilmesine dair sloganlar ve bilgilendirmeler yapılan organik ürünlere ulaşmak için ALO 174 Gıda Hattı ile iletişime geçilebilir, ürünlerin organik olduğu sorgulanabilir, internetten de satış noktalarına ulaşabilirsiniz.

Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim :)
opt-for-healthy-food-for-essential-nutrients.jpg

Hüseyin55

Enerji Sistemleri Mühendisliği
MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Öğrenci
Üniv
Fırat Üniversitesi
organik olması için önce ilkel çağlardan kalma bir tohuma ihtiyacın var bence yada yaşlılardan felan bulablrsin belki dişardan tohum almayıp kendi tohumunu üreten (en basından beri) biri lazım

Konu sahibi
Konu sahibi
İsilay eker

İsilay eker

MB Üyesi
Tepkiler
4
Üniv
Ege Üniversitesi
@Hüseyin55 tohumun da analizlerden geçmiş olması çok önemli o yüzden kimden alınırsa alınsın tam olarak güvenilip organik denilemez, belgelenmesi lazım. Dediğin gibi organik ürünlerin tohumları hep sirkülasyon halinde oluyor zaten, ürünün tohumu alınıp tekrar dikiliyor.

Hüseyin55

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Öğrenci
Üniv
Fırat Üniversitesi
@Hüseyin55 tohumun da analizlerden geçmiş olması çok önemli o yüzden kimden alınırsa alınsın tam olarak güvenilip organik denilemez, belgelenmesi lazım. Dediğin gibi organik ürünlerin tohumları hep sirkülasyon halinde oluyor zaten, ürünün tohumu alınıp tekrar dikiliyor.
Evet dediğniz gibi analizden geçmesi gerekiyor ama ben şahsi fikrimdir organik diye satılan ve bununla ilgili açılmıs market v.s. yerlerde organik ürünler olduguna inanmiyorum

Konu sahibi
Konu sahibi
İsilay eker

İsilay eker

MB Üyesi
Tepkiler
4
Üniv
Ege Üniversitesi
@Hüseyin55 işin içinde olmadığın için inanmaman normal çünkü ülkemizde güven sorunu var malesef. Ama en azından ben firmamızda sertifikasyon ve kalite kontrollere baktığım için ne kadar düzenli ve güvenilir olduğuna garanti verebiliyorum. Tüm organik firmalarda böyle değil hilesini bildiklerim de var ama bir çoğu güvenilir emin olabilirsin. Organik sektörü gıda sektöründen çok daha zor ve farklı işliyor hile çok çok zor. Kontrolleri çok sıkı.

Hüseyin55

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Öğrenci
Üniv
Fırat Üniversitesi
@Hüseyin55 işin içinde olmadığın için inanmaman normal çünkü ülkemizde güven sorunu var malesef. Ama en azından ben firmamızda sertifikasyon ve kalite kontrollere baktığım için ne kadar düzenli ve güvenilir olduğuna garanti verebiliyorum. Tüm organik firmalarda böyle değil hilesini bildiklerim de var ama bir çoğu güvenilir emin olabilirsin. Organik sektörü gıda sektöründen çok daha zor ve farklı işliyor hile çok çok zor. Kontrolleri çok sıkı.
bunu duymak sevindirici kolay gelsin

dvrzener

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğretmen
Üniv
dicle üniversitesi
Teknolojinin gelişmesi ile neredeyse organik ürün bulamıyoruz. Artık hiç birşey eskisi gibi tatlı değil. organik ürünler satışı yapan sitelerden ben alışveriş yapıyoruz fiyat biraz pahallıda olsa en azından organik yiyoruz.
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Yukarı Alt