Teknikten iktisata, İktisattan mühendisliğe ? Yapabilir miyim ?

Sayısal zeka çok iyi olmasa da Mühendis olunabilir mi ?

• Seçmen sayısı
    11

hknbyram.38

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
aksaray üniversitesi
Öncelikle herkese selamlar, forumda yeniyim;

Ben endüstri meslek motorlu araçlar teknolojileri mezunuyum, işçi sağlığı ve iş güvenliği kazandım gittim fakat bırakmam gerektiği için 2 ay sonra bıraktım okulu, 1 senede yerleşemedim, ve şu anda maliye okuyorum bu sene mezunum inşallah fakat bu sorun kafama tak etti ve neden yapamayım dedim, sizlerden bilgi almak istedim.

Bu sene ygs ve lys ye girip otomotiv mühendisliği (mtok) kazanmak var aklımda otomotiv sektörüyle ilgili ciddi bir bilgi birikimine sahibim ve en çok ilgilenmek istediğim sektör.Fakat sayısal beni korkutuyor, okuldan gelen ek puanla kazanmak çok zor değil ama kazanıp okuyamazsam diye düşünüyorum.

SİZLERE SORUM:1-Ciddi bir sayısal zekaya sahip olmam şart mı ?
2-4 yıllık iktisat ve açıktan işçi sağlığı ve iş güvenliği okuyup sertifika almamın iş bulmamda faydası göz önüne alınır mı ?

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..

Kepchup

Özel Üye
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
Selamlar,
Otomotiv mühendisliğinin tavan puanları M.T.O.K için maksimum 250. Onun haricindce barajı aşınca bile gidilebilecek üniversiteler mevcut.
Puan sırasına göre gidebileceklerin:

Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.)
Gazi üniversitesi
Teknoloji Fakültesi
MF-4
25 Kontejan
245,98541 Taban
330,72551 Tavan;

Pamukkale üniversitesi
Teknoloji Fakültesi
MF-4
15
235,09295
253,14894;

Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.) (İÖ)
Pamukkale üniversitesi
Teknoloji Fakültesi
MF-4
15
224,07788
230,80812;

Fırat üniversitesi
Teknoloji Fakültesi
MF-4
19
203,94468
224,00118;

Fırat üniversitesi
Teknoloji Fakültesi
MF-4
19
--- (Barajı geçsen yeter:))
---

Cumhuriyet üniversitesi
Teknoloji Fakültesi
MF-4
19
216,56638
237,00208;

Cumhuriyet üniversitesi
Teknoloji Fakültesi
MF-4
19
--- (Barajı geçsen yeter:))
---

Kocaeli üniversitesi
Teknoloji Fakültesi
MF-4
19
247,28808
284,50814

Gibi düşük puanlı uygun olabilecek örnekler. Zaten otomotiv mühendisliği taban puanları yazarsan güncel puan tablolarını internette bulabilirsin. Ben sana uygun olabilecekleri seçtim aralarından :). Çok ciddi bir sayısala gerek yok örneğin 10 matematik, 8 fen yapıp zaten sözeliniz iyi olduğu için türkçeden en az 25 net ve sosyalden en az 15 net yaparsanız ve lysden 5 fizik, 3 kimya 3 biyoloji 3 geometri yaparsanız mf4 200 'ü geçiyor. Ek puan ile hayli hayli girilebilir. Çok fazla birşey yok burada ösymnin banko sorduğu soru tiplerine bir ay çalışsan bu netleri elde edebilirsin. Eğer kafanda net hesabı varsa puan hesaplama siteleri yardımcı olacaktır.
BAŞARILAR..:)

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hknbyram.38

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
aksaray üniversitesi
Zaten bu konuda bilgi edinmiştim ama daha da pekiştirdim sayende çok teşekkürler hocam, ama benim korkum kazanmak değil her halükarda kazanırım ama okuması korkutuyor beni, bu konuda bir bilgin var mı ? :)

Kepchup

Özel Üye
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
En kolay okuma yöntemi muafiyet alarak geçmek ama maliyeden otomotiv mühendisliği dersleri için muaf alınılabilir mi orası meçhul. Onun dışında sevdiğiniz bir alan ve ciddi bir bilgi birikiminizin olduğu bir durumda o zaten külfetli, zor bir okul değil eğlenceli bir öğrenim olacaktır. Hem iki lisans diplomasına sahip olarak özellikle de yabancı dil(ler) de eklenince iş imkanınız artacak bunun yanında kendisini geliştirmiş biri olmanın gururunu yaşayacaksınız. Denemeye değer..:)

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hknbyram.38

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
aksaray üniversitesi
bayağı cesaretlendim, çok teşekkür ederim :)

Kepchup

Özel Üye
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
Rica ederim.. Yararlı olduysa ne ala..:)

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Yanlış hatırlamıyorsam yeni dönemde üniversitelerin mühendislik alanlarına girebilmek için sınırlamalar getirilecekti. Onu araştırmanızı tavsiye ederim.

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hknbyram.38

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
aksaray üniversitesi
bu sadece mühendislik fakülteleri için mi geçerli, teknoloji fakülteleri içinde geçerli mi acaba bilginiz var mı bu konuda ?

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
maalesef o konu hakkında bilgim yok yardımcı olamayacağım nette arattınız mı konu hakkındaki sorularınızı

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hknbyram.38

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
aksaray üniversitesi
evet araştırdım aynı tıp ve hukuk fakültesi gibi mühendislik ve mimarlığada sınırlama getirilmiş. 240 bin sıralama barajı getirilmiş ancak bu baraj için devlet üniversitelerinde sayılan bölümler arasında otomotiv mühendisliği yok, vakıf üniversitelerinde otomotiv mühendisliğide geçerli

Serkan Yazak

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
63
Meslek
Makine Mühendisligi
Ben her zaman insanoğlunun üzerine düşüp de yapamayacağı bir şeyin olmadığına inanırım. Kesinlikle bu yolda ilerleyin derim.

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hknbyram.38

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
aksaray üniversitesi
teşekkürler, inşallah hocam bakalım kısmetse elimden geleni yapacağım

melihdgan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Cumhuriyet üniversitesi
Cumhuriyet universitesinde otomotiv okuyorum.
Sayısal dersler sikabilir biraz ama gecilmeyecek gibi değil. Ben okurum diyorsan kaçırma bu fırsatı derim. Ama ne yap ne et ankara ve ya İstanbul da oku orada uygulama olarak daha iyi ve kendini daha iyi gelistirirsin

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hknbyram.38

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
aksaray üniversitesi
oraların puanı biraz yüksek ama yapacaz artık tamamdır hocam çok teşekkür ederim

Yukarı Alt