Teknoloji Fakültesi vs Mühendislik Fakültesi

Teknoloji Fakültesi mi Mühendislik Fakültesi mi?

• Teknoloji Fakültesi

Oylar: 23 54,8%
  • Mühendislik Fakültesi

Oylar: 19 45,2%

• Seçmen sayısı
    42

y.kucukk

MB Üyesi
Tepkiler
0
Arkadaşlar Selçuk Üni. Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği düşünüyorum. Teknoloji fakülteleri mühendislik fakültelerine kıyasla daha fazla pratik daha az teorik mantığıyla çalışıyor. Bu durumun avantajları ve dezavantajları sizce nelerdir?

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
kalifiye eleman olarak yetişirsiniz teknoloji fakültesinde 3,5 aylık 4. sınıf stajı bulunmakta bu stajınız esnasında çalıştığınız firma ile ilişkileriniz iyi olduğu taktirde bu firmada işe girme olsılığınız bile var buda sizi diğer bölümlere nazaran iş bulma olanağınızı arttırmış oluyor.

ncsalttirencs

MB Üyesi
Tepkiler
1
Olaya şu şekil bakıyorum, birisi kitaptan yetişiyor formül ezberliyor, birisi piyasada pişerek oluyor. İşletme sahibi olsam piyasaya uygun olanı seçerim

Geçmişyiyen

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Fizikçi, Eem
Üniv
Abant İzzet Baysal, Fırat Üni.
Ikinci üniversite olarak Fırat- Teknoloji- Eem tercih ettim. Tercihten önce yaptığım araştırmalarda, daha önce Fizik eğitimi tamamlamış biri olarak mühendisliği teknolojide okumak hususunda ikna oldum. En önemlisi de uzun dönem stajın olması büyük bir şans bana kalırsa.

YC48

MB Üyesi
Tepkiler
8
Meslek
MAKİNE VE İMALAT MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİSİ
Üniv
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ
Bende şuan Teknoloji Fakültesinde okuyorum. Gelmeden önce bi önyargı vardı. Sebebide bazı Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin Teknoloji Fakültesi öğrencilerine Teknisyen gözüyle bakması. Ama geldikten sonra gördüm eğitimin hiçbir eksiği yok sadece gereksiz bilgiler değil meslek hayatında işine yarayacak bilgiler öğreniyosun. Ve bol bol pratik yapıyosun. Bi işin çıraklığını yapmayan ustalığa soyunmasın mantığı var biraz. Ve bununda iş hayatında çok büyük faydaları oluyor.

Mühendisbey

MB Üyesi
Tepkiler
0
Teknoloji fakültesi tercih etmenizi öneririm. Piyasada pişen insan teorik bilgi aşılanan insandan iş konusunda daha elverişlidir. Birde bu insanın meslek lisesinden fırlayıpta buraya gelmesi, mmmhh tadından yenmez :)

FurkanYKSL

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Kocaeli Üniversitesi ( Otomotiv Mühendisliği )
Ben Teknoloji Fakültesinde okuyorum bizim fakülte mühendislik fakültesine göre daha fazla pratik yapıyor daha fazla labaratuvar da zaman geçiriyor.

kursadunal

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Cumhuriyet Üniversitesi
Ben 2 üniversitemde de mühendislik fakültesinde idim. Teknoloji fakülteleri pratikte çok faydalı lakin diploma denkliği hususunda sanırım devlette anlaşmazlıklar sürüyor. Bildiğim kadarıyla Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi birbirine girmişti :) Mühendislik Fakültesi biz mühendisiz, siz değilsiniz tarzında bir yaklaşımda bulunuyordu. Eğer diploma yönünden herhangi bir ayrılık yoksa, teknoloji fakültesi önde olur diye düşünüyorum. Her ne kadar mantıkla düşünerek teknolojiyi onaylasam bile, kesinlikle mühendislik fakültesi derim :)

FurkanYKSL

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Kocaeli Üniversitesi ( Otomotiv Mühendisliği )
Diploma denkliği diye bir tartışma mahkeme kararıyla reddedildi ve teknoloji fakültesinden mezun olanlara aynı yetkiler verildi.

Geçmişyiyen

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Fizikçi, Eem
Üniv
Abant İzzet Baysal, Fırat Üni.
Evet Fizikist'te bununla ilgili bir yazı var, mahkeme kararı da verilmiş aynı yazının sonunda.

kursadunal

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Cumhuriyet Üniversitesi
Ek bilgilendirme için teşekkürler arkadaşlar.

Muhittin60

MB Üyesi
Tepkiler
0
kalifiye eleman olarak yetişirsiniz teknoloji fakültesinde 3,5 aylık 4. sınıf stajı bulunmakta bu stajınız esnasında çalıştığınız firma ile ilişkileriniz iyi olduğu taktirde bu firmada işe girme olsılığınız bile var buda sizi diğer bölümlere nazaran iş bulma olanağınızı arttırmış oluyor.
Merhaba , ben 12. Sinif ogrencisiyim yarin sinava giriceğim ve insallah guzel bir puan alırım.
Size sormak istediğim önemli bir husus var
Benim kafamda Mekatronik, Elektrik Elektronik, ve bunlardan birini okurken yazılım öğrenmek var sizden bilgi almak istiyorum Mekatronik mi Elektronik mi bana hangisi daha çok avantaj sağlar veya şartlar hangi bölümde daha iyidir hangisini seçmeliyim bunlar hakkinda bilgi verebilirmisiniz bunlara gore tercih yapacagim ve hani hangisine yakin hissediyosan ona git diyeceksinizdir fakat ben iki bölüme de yakin hissediyorum, tercihlerden önce beni bilgilendirirseniz sevinirim.
muho.bolat@gmail.com

murataydogan12

MB Üyesi
Tepkiler
14
Yazılım dilleri Elektronik Mühendisliğinin alanına girmez. Eğer Türkiyede çalışacam diyorsanız Elektroniği Öneririm Ama diyorsanız ki Ben YurtDışında çalışacam o zaman Mekatroniği öneririm. Tercih sizin Başarılar.

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Merhana @Muhittin60

Ben Mekaltronik Mühendisliğini geçtiğimiz yıl bitirdim ve şuanda iş arama aşamasındayım elektrik elektronik mühendisliği kadar piyasa yermiş bir bölüm olduğunu söyleyemem ancak yine iş imkanı elbette var şuan benimde takıldığım ve seninde eğer üzerine düşmezsen kesinlikle takılacağın nokta dil problemi. Okul aşamasında dilini geliştirirsen elektronik yada mekatronik farketmeksizin iş bulabilirsin. Ancak yazılım pek çok kola ayrılır sen yazılım ile ne yapmak istiyorsun makineleri kontrol etmek mi yoksa yazılım ile bilgisayardan programlar yazmayı mı yada yazılım ile web siteleri tasarlamayı mı?

Eğer makineleri yazılım ile kontrol edip kendim de makine tasarlayabilecek bir yetiye sahip olmak istiyordum diyorsan tabiki mekatronik mühendisliği derim.

WEB sitesi yada uygulamalar yapmak istiyorsan direkt olarak yazılım mühendisliğine git derim çünkü elektronikte yada mekatronik te bu alanları göremeyeceksin en azından ileri seviye görmeyeceksin diyeyim.

Elektrik elektronik mühendisliği'nin iş sahası çok daha geniş gerek enerji firmalarında gerekse fabrikaların bakım onarım yada arge bölümlerinde çokça aranana bir iş bölümü ancak şuda var ülkemizde elektik elektronik mühendislerini sayısıda bir hayli fazla yani rekabet edeceğin insan sayısıda bir okadar çok bölüm içerisinde kendini geliştimeye özen göstermelisin.

Sınavında başarılar dilerim umarım hayallerine ulaşırsın.

Muhittin60

MB Üyesi
Tepkiler
0
Çok tesekkür ederim dediginiz gibi kendi makinemi üretip üzerine kendi yazılımımı uygulayanilmek istiyorum bu da mekatroniğe giriyor fakat imza yetkisi yokmus mekatroniğin bu işe yarar bir şeymi bilmiyorum , fakat dil öğrenebilirim bu problem olmaz diye düşünüyorum ve zor işler gelişmek zor yani bilmiyorum şuan 300 puan gibi bir puan aliyorum tyt den ayt dende bunu 330 lara çeksem nerelere gidebilirim bilmiyorum galiba 1 sene daha çalismam gerekicek , verdiginiz bilgiler icin cok tesekkrler.

Jumuv

MB Üyesi
Tepkiler
0
Ortaokulda yapılan lgs sınavında olduğu gibi tyt de de matematik gibi bazı derslerde zorlamışlar diye duydum.
Şu anda mezuna kalmaya odaklanma.
Eğer gerçekten zorladılar ise netlerin düşmesi normal.
Az netle yüksek sıralamalar gelir.
Sana tavsiyem şimdiden mezuna kalmayı düşünmek yerine yarin ayt de elinden geleni yapman ve netlerle değil sonuç ile açıklanacak olan yüzdelik dilim ve sıralamana göre karar vermen olur.
Başarılar.

Muhittin60

MB Üyesi
Tepkiler
0
Ortaokulda yapılan lgs sınavında olduğu gibi tyt de de matematik gibi bazı derslerde zorlamışlar diye duydum.
Şu anda mezuna kalmaya odaklanma.
Eğer gerçekten zorladılar ise netlerin düşmesi normal.
Az netle yüksek sıralamalar gelir.
Sana tavsiyem şimdiden mezuna kalmayı düşünmek yerine yarin ayt de elinden geleni yapman ve netlerle değil sonuç ile açıklanacak olan yüzdelik dilim ve sıralamana göre karar vermen olur.
Başarılar.
Tavsiyenize uyacağım bizler için motivasyon gerçekten önemli çünkü hemen pes etme eğilimindeyiz bu ara, teşekkürler umarım tüm arkadaşlar emeğinin karşılığını alır.

Kızılelma42

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
yok
Abilerim ablalarim ben ilerde nasip se mekatronik mühendisliği hedefliyorum ama robotlara savunma sanayi alanina ılgım var fakat şuan üniversiteleri incelerken mühendislik fakültesi veya teknoloji fakültesi ve teknik üniversitesi gibi şeyler yaziyor mekatronik mühendisleri için ilerde iş olanağı ve daha yararlı olmasi açısından hangisi daha iyi

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Aralarında pek bir fark olduğunu sanmıyorum. İsim değil önemli olan eğitim kalitesi.

Derviş

Elektrik-Elektronik Mühendisi
MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
kahramanmaraş sütçü imam ünv
teknoloji fakülteleri uygulama olarak daha fazla eğitim veriyor.Meslek lisesi çıkışlı falan değilsen teknoloji fakultesi sana daha fazla şey katıcaktır daha fazla pratik daha fazla proje, ama eğitimde önemli güzel bir üniversite şart hayallerin için kendini geliştirmende lazım ki zaten üniversitede öğreneceksin sana daha çok bilgiyi nasıl öğrenirsin kavrarsın bunu göstericekler.Kendini iyi geliştirir üniversite hayatı boyunca mühendislik klüblerine katıl aktif ol :)

Yukarı Alt