Tesla Bobini, Yardım Gerekli

Afyon35

MB Üyesi
Tepkiler
1
Arkadaşlar hepinize merhaba
Okullarda bilim şenlikleri oluyor biliyorsunuzdur belki Tübitak'a bağlı olarak her dersten proje yapıp sergileyebiliyorsun fizik hocamız da bir kaç fikir ortaya sundu ve birisi de şöyleydi;

"Hafriyat kamyonlarının üzerlerine tente çekmediklerinde çevreye nasıl zarar verdiğini herkes biliyordur ve tente(branda) çekmemenin cezası 210 tl , tente çekmek de çok zordur bunu otomatik çeken makineler de var ancak fiyatları çok ucuk fiyatlı öğrendiğime göre 50.000 tl ile 75.000 arası değişiyormuş daha ucuz maliyetli aynı görevi yerine getiren bir ürün ortaya çıkarmamız lazım" dedi ben de görevi üstlendim ama sonrasında bunu tesla bobini ile yapmalıyız dedi ben de araştırmaya geçtim ama gördüğüm nerdeyse herkese yalnızca ışık yakmış benim tenteyi çektirtmem lazım bunu nasıl yapabilceğimi bilemedim
Bana yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler ,İyi akşamlar

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Tesla bobini dediğimiz icat düşük gerilim (20bin volt) çok yüksek gerilim ve frekans (1-5 milyon volt) üreterek yüksek bir elektromanyetik alan oluşturarak çevresinde bulunan elektronik cihazların çalışmasına yada lambaların yanmasına neden oluyor aynı zamanda yüksek gerilim ürettiğinden hava direncini yenip yıldırımlar oluşturur bu nedenle çoğu zaman görsel şölen için kullanılır.

Gelelim tente çekmeye ben tesla bobini ile tente çekme arasına bir bağ kuramıyorum ancak tente çekme makinelerinin de neden dediğiniz kadar pahalı olduğunuda anlamıyorum. Çünkü gayet basit bir çalışma mantığı olması gereken (ki öyledir) neden bu kadar pahalı.

Beni size tavsiyem öğretmeniniz ile konuşun konu hakkında biraz daha bilgi edinin yani tesla bobinini nasıl kullanmayı planlıyor onu öğrenin onsan sonra yolumuza bakalım.

Konu sahibi
Konu sahibi
A

Afyon35

MB Üyesi
Tepkiler
1
Tesla bobini dediğimiz icat düşük gerilim (20bin volt) çok yüksek gerilim ve frekans (1-5 milyon volt) üreterek yüksek bir elektromanyetik alan oluşturarak çevresinde bulunan elektronik cihazların çalışmasına yada lambaların yanmasına neden oluyor aynı zamanda yüksek gerilim ürettiğinden hava direncini yenip yıldırımlar oluşturur bu nedenle çoğu zaman görsel şölen için kullanılır.

Gelelim tente çekmeye ben tesla bobini ile tente çekme arasına bir bağ kuramıyorum ancak tente çekme makinelerinin de neden dediğiniz kadar pahalı olduğunuda anlamıyorum. Çünkü gayet basit bir çalışma mantığı olması gereken (ki öyledir) neden bu kadar pahalı.

Beni size tavsiyem öğretmeniniz ile konuşun konu hakkında biraz daha bilgi edinin yani tesla bobinini nasıl kullanmayı planlıyor onu öğrenin onsan sonra yolumuza bakalım.
Fikir nerdeyse tamamen değişti pergel vinçlerin çalışma prensibi ile tente çekmeyi başarıcaz:D Pergel vinçler hakkında işime yarar adam akıllı bir yazı felan bulamadım ama herhalde bulurum diye düşünüyorum

Crocs

MB Üyesi
Tepkiler
9
Üniv
YTÜ
tesla bobini ile böyle bir şeyi yapmanın bir mantığı yok sanırsam. Onun yerine bir elektrikli makara ile de böyle bir şey yapabilirsiniz diye düşünüyorum

Konu sahibi
Konu sahibi
A

Afyon35

MB Üyesi
Tepkiler
1
tesla bobini ile böyle bir şeyi yapmanın bir mantığı yok sanırsam. Onun yerine bir elektrikli makara ile de böyle bir şey yapabilirsiniz diye düşünüyorum
Yukarı da belirtmiştim ama tesla olayı bizim işimize yarar bir olay olmadığı için fikir pergel vinçlerin çalışma prensibine kaydı

Crocs

MB Üyesi
Tepkiler
9
Üniv
YTÜ
Yukarı da belirtmiştim ama tesla olayı bizim işimize yarar bir olay olmadığı için fikir pergel vinçlerin çalışma prensibine kaydı
pergel vinçle de uğraşma yani demek istediğim o. Pergel vincin pergelini boşver üzerindeki o makaralı vinci al o yeter. Ya da evlerdeki panjur ya da jaluzilerin tarzı bir şeyler deneyebilirsin. Denemek serbestse de bütçe varsa :)

Konu sahibi
Konu sahibi
A

Afyon35

MB Üyesi
Tepkiler
1
Denemek de serbest di bütçe de devletden di ama proje pergel vinç olarak girildi onun üzerinden gitmem lazım

Yukarı Alt