Uzay Araçlarının Geometrik Yapısı

Göktuğ

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Karadeniz Teknik Üniversitesi
Merhaba arkadaşlar,

Benim roketlerle ilgili merak ettiğim bir konu var. Roketlerin gövdelerindeki tasarım farklılıklarının nedenlerini merak ediyorum. Kimi roketlerde altı kanat varken kimilerinde üç kanat var. Kimi gövdelerde kademeli bir şekilde genişleme ve daralmalar mevcutken, kimi gövdelerde sadece uç kısım koni şeklinde.

Bu duruma aerodinamik açıdan net bir cevap bulamadığım için sizlere sorma ihtiyacı hissettim. Bilen birisi açıklayabilir mi? Veya beni uygun bir kaynağa yönlendirebilir mi?

Tasarımlardaki farklılıklara ilişkin bir resim ektedir.

Teşekkürler!

Dosyalar

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Sadece yorum yapıyorum,

Bence iki etken etkili olabilir.
1) Gelişen teknoloji; örnek vermek gerekirse geçmişte daha büyük yapıya sahip roket anca uzaya gidebilecekken, günümüz teknolojisi ile roketi küçültmek mümkün olmuş ve bu yüzden tasarımsal farklılıklar oluşmuş olabilir.
2) Diğer etken ise gönderilen aracın katetmesi istenen mesafe, bu araçların başlangıç hızları ve yörüngeden çıkış hızları çok önemli olduğu için gideceği mesafeye göre belirleniyor olabilir.

Bunlar benim yorumlarımdır. Konu hakkında bilgisi olan varsa dinlemek isterim :)

bilginim

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
abant izzet baysal üniversites
Bu tasarımları inceleyebileceğiniz simülatörler var. Onları bir kurcalamanızı öneririm.

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Roketlerde kullanılan yakıt modülleri, soğutma modülleri, ivmelendirme modülleri, yapısal sağlık izleme modülleri vb.'nin her birinin kusursuz şekilde çalışması doğal olarak doğru bir biçimde konumlandırılması ciddi önem arz etmekte. Bu konumlandırma çalışmaları da yapılacak roketin modellemesinde değişiklikler açığa çıkmasına sebebiyet vermekte. Bunun yanı sıra, özellikle titanyum 3D yazıcılar ile üretilen parçaların detay hassasiyetleri arttırıldığından ve artık lattice yapılar elde edilebildiğinden beri, konu ile ilgili mühendislerin tasarımlarında ciddi değişiklikler meydana geldi. Bu değişiklikler sayesinde birim zamanda katedilen mesafe ve malzemelerin dayanıklılığı arttırıldı. Bu yüzden farklı uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanan roket modelleri birbiri ile çok örtüşmüyor. Gelişen teknoloji modellemenin kendisini de güncelliyor.

yagiz

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Havacılık ve Uzay Mühendisliği
Üniv
ODTÜ
m roketlerle ilgili merak ettiğim bir konu var. Roketlerin gövdelerindeki tasarım farklılıklarının nedenlerini merak ediyorum. Kimi roketlerde altı kanat varken kimilerinde üç kanat var. Kimi gövdelerde kademeli bir şekilde genişleme ve daralmalar mevcutken, kimi gövdelerde sadece uç kısım koni şeklinde.

Bu duruma aerodinamik açıdan net bir cevap bulamadığım için sizlere sorma ihtiyacı hissettim. Bilen birisi açıklayabilir mi? Veya beni uygun bir kaynağa yönlendirebilir mi?
Bu kitabı okuyabilirsin
Introduction to Rocket Science and Engineering 1st Edition
by
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Kitap linkini de buraya bırakıyorum:
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Yukarı Alt