Yivli Kaplin

Konu, 'Mekanik' kısmında ahmetkara46 tarafından paylaşıldı.

 1. ahmetkara46

  ahmetkara46 MB Üyesi

  Kayıt:
  30 Ekim 2015
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  2
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +3 / 0 / -0
  Üniversite:
  Zonguldak Karaelmas
  Yivli Kaplin

  Yivli bağlantılar, kaynaklı ve dişli imalatın yapılamayacağı yerlerde kullanılabileceği gibi diğer alternatif bağlantı türlerine göre montajı kolay olan ve işçilik süresini kısaltan daha güvenilir bir bağlantı şeklidir. Rijit sistemlerde bağlantı şartlarının zor olduğu durumlarda kullanıcıya montajda esneklik sağlar. Boru bağlantı parçalarının kolay sökülüp takılabilmesinden dolayı kolay montaj ve demontaj olanakları getiren, yüksek sızdırmazlık özelliğinin yanı sıra gerektiğinde kolay temizlik ve bakım imkanı ile tesisatta gerekli görüldüğü noktalarda ve deprem (sismik) korunmasına yönelik uygulamalarda kullanılmaktadır. Maliyet açısından aralarında küçük bir fark oluşsa da son yıllarda yivli bağlantı diğer bağlantı şekillerine göre daha çok tercih edilmektedir. Yivli bağlantının yapılabilmesi için fittings elemanlarının yivli olarak üretilmiş olması, boruların üzerine yiv açılması ve bunları birleştirici kaplinlerin olması gerekir. Borulara yiv açılarak üzerinde contaları bulunan kaplinler vasıtasıyla birleştirilir. Yiv açma işlemi, ezme veya kesme metodu ile yapılır. Yiv açma işlemi özel yiv makinesi veya tornada yapılır. Yiv üzerine kaplin contası yerleştirildikten sonra kaplin üzerindeki vidalarla sabitleştirilir. Vidalar sabitleştirilirken uygun torklarda sıkılmalıdır. Kaplinlerin contalarının tipi ve sıcaklık derecesi, spesifik uygulamalarda ortam koşullarına uygun olarak seçilmelidir. Borudan branşman alınan noktalarda, çıkış ağızlı yivli bağlantı elemanları kullanılabilir. Kullanılan çıkış ağızlı yivli bağlantı elemanının çıkış ağzındaki conta için üretici tarafından verilen delik ölçüsünde delik açılır.

  Avantajları; Yivli sistemleri kullanma avantajları arasında montaj hızı ve kolaylığı, kaynağa gerek olmaması, tekrar sökülebilme, bakım kolaylığı, zamandan tasarruf ve düşük işçilik maliyetleri sayılabilir. Yivli borularla birlikte kullanılan kelepçeler lastik contası ile birlikte tam bir sızdırmazlık sağlar. Sismik hareketlerde yivli bağlantı sistemleri esneme, genişleme, kısalma, bükülme özelliklerini içerdiğinden kaynaklı sistemlere göre daha güvenlidir. Uygulanan yivli boru hatları kelepçeler ile birlikte titreşim azaltıcı özelliğe sahiptir.

  Uygulama Alanları
  · Yangın Tesisatı
  · Otomotiv Sektörü
  · Tesisat Sistemleri
  · Havalandırma Sistemleri
  · Ekskavatör, Gemi inşaatı

  Kurulum üreticinin talimatlarına ve ihtiyaçlarına göre yapılmalıdır. Kaplinler FM Onaylı boru bağlantıları için kullanıldığı durumlarda, boru üreticisinin montaj talimatları ve şartlar da dikkate alınmalıdır. Aksi belirtilmediği sürece yivler, ANSI / AWWA C606 (en son sürüm), " Grooved and Shouldered Joints" göre yapılmalıdır.
   

  Ekli Dosyalar:

  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Kasım 2015
  • Beğen Beğen x 2
  • Bilgilendirici Bilgilendirici x 1
 2. Furkan Bayram

  Furkan Bayram Yetkili Kişi Moderatör

  Kayıt:
  15 Şubat 2015
  Mesajlar:
  93
  Beğeniler:
  63
  Meslek:
  Öğrenci
  En İyi Cevap:
  1
  Değerlendiriler:
  +71 / 0 / -0
  Üniversite:
  Fırat Üniversitesi
  Bilgi için teşekkürler Ahmet Bey.
   
Benzer Konular
 1. mlkbhdr
  Cevaplar:
  0
  Okunma:
  612
Yüklüyor...