yüksek lisans hakkında ?

selcukksı

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
afyon kocatepe üniversitesi
iyi geceler herkese.Ben akü metalurji ve malzeme mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Önlisans makine teknolojisi bölümünü tamamlayıp dgs sınavını kazarak yerleştim. Aslında ilk tercihim makine muhendisliğiydi ama kısmet bu bölümeymiş pişman değilim bölümümden yüksek lisans yapmayı düşünüyorum ama pek sağlıklı bilgi edinemedim.Sorum şöyle ki; ben makine muhendisliğinden yüksek lisans yapmış olursam benim almış olduğum yüksek lisans diplomasıyla makina mühendisi veya herhangi bir mühendislik lisans diploması gibi çalışma imkanım var mı ? Kısacası yüksek lisansı yapmış olduğum bölümdeki mühendisten farkım olur mu ? çok farklı ve birbiriyle tezat cevaplar aldım.böylesine geniş bir platformda alacağım cevapların beni tatmin edeceğini düşünüyorum. Vereceğiniz cevaplardan dolayı çok teşekkür ederim.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Benim bildiğim kadarıyla, alan dışı yüksek lisans yaparsan yapacağın dalın önemli derslerini alıyorsun bir sene ve daha sonra ki senelerde de normal yüksek lisansını yapıyorsun. Bu nedenle bence yükseği bitirirken makine mühendisi olarak iş yapabilirsin. :)

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Alanından farklı bir mühendislik alanında yüksek lisans yapmak istediğinde karşına yeterlilik sınavı ve mülakatı çıkacaktır. Eğer yüksek lisans yapmak istediğin alandaki yeterliliğini ortaya koyar da yüksek lisansa yerleşirsen ve başarı ile tamamlarsan hayatına makine mühendisi olarak devam edebilirsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
S

selcukksı

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Alanından farklı bir mühendislik alanında yüksek lisans yapmak istediğinde karşına yeterlilik sınavı ve mülakatı çıkacaktır. Eğer yüksek lisans yapmak istediğin alandaki yeterliliğini ortaya koyar da yüksek lisansa yerleşirsen ve başarı ile tamamlarsan hayatına makine mühendisi olarak devam edebilirsin.
yeterlilk sınavı ve mülakatta ne gibi sorular var peki bi bilginiz var mı ?

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Yüksek lisans yapacağın alan ile alakalı temel ve detay soruları var bildiğim kadarıyla. Yüksek lisans yapmak istediğin alanda ne kadar yetkin olduğunu görmek adına yapılan bir sınav.

Konu sahibi
Konu sahibi
S

selcukksı

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
anladım çok teşekkür ederim.

Yukarı Alt