Yurt dışında yüksek lisans ve iş olanakları hakkında sorular

canovich

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
İstanbul Şehir Üniversitesi
Arkadaşlarım,abilerim, saygıdeğer mühendisler bugün aylardır kafamı kurcalayan bir konu hakkında size içimi rahatlatmanız umuduyla sorular yönelteceğim.AYT ile 160 bine girip istanbul şehir üniversitesi bilgisayar mühendisliğine girdim.Mezuna kalmamamın sebebi kendimi geliştirip, yüksek lisansımı yurtdışında yaparım, gayet güzel maaşlarla da çalışırım dedim.Fakat ilk seneden bu hayallerim yıkıldı gibi geliyor.Matematikten, fizikten ortalamanın 10-20 puan üzerinde alıyorum ama notlar yine de asla GPA mi 3 ün üzerinde tutamayacak gibi geliyor.Bu sebeple de yurtdışında yüksek lisans yapamayacağım gibi geliyor(Okulun ücreti önemli değil).Yurtdışında yüksek lisans yapmasam da iş bulamam gibi geliyor(okuduğum okuldan dolayı).Hayallerim ise çok büyük.Büyük şirketlerle çalışmak istiyorum.Güzel bir üniversitede yüksek lisans için GPA min kaç olması gerekiyor ? ne yapmalıyım ilerleyen senelerde? Bir de şunu demek istiyorum(bu konudaki düşüncelerinizi de merak ediyorum)üniversitemde arduino kursu var.Küçük bir mülakattan geçirdiler gayet te güzel konuştum ama adam beni almadı.Yani okulumda kendimi geliştirmem için bana tanınan bir fırsat ta yok.Sanki geçemesin insanlar diye sınavları zor yapıyorlar.Kafam gerçekten çok karışık.Yardımcı olursanız çok memnun olurum sevgili Mühendis Beyinler.

Dosyalar

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Yurt dışında burslu yüksek lisans yapman için ortalamanın 3.50 nin üstünde olması gerekiyor. Tabi ki bu zorunluluk değil daha düşük ortalama ile gitme şansın da var ancak, 3.50 üstünde olursa olasılığın daha yüksek.

Eğer bu senin gerçekten hayalinse, sen bir ömür yaşayacaksın yani diyeceğim o ki 4 sene dişini sık derslerine çalış aşırı çalışmana gerekte yok, derslerine düzenli devam edip düzenli bir şekilde tekrar yaparsan zaten yüksek notlar alabilirsin.

Kendini geliştirme konusunda da, tabi ki canlı birebir eğitimler daha faydalı ancak internet dünyasındayız. Binlerce eğitim seti bulabilirsin.

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
3.1/4 ortalama ile mezun olmama karşın yurtdışından birkaç üniversite yüksek lisans talebime olumlu cevap verdiler. Bu bağlamda ortalamanın yanı sıra dil hakimiyetin, bu alanda kendini kanıtlamış olman gerekiyor. Farklı kulüpler, organizasyonlar içerisine de dahil olursan şansın da artacaktır. Öte yandan, kendine sağlam bir tez seçim iyi bir alt yapı da oluşturabilir hatta IEEE için bir makale dahi yayınlayabilirsin. Bunların hepsi sana ciddi manada getiri sağlayacaktır.

Konu sahibi
Konu sahibi
canovich

canovich

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
İstanbul Şehir Üniversitesi
3.1/4 ortalama ile mezun olmama karşın yurtdışından birkaç üniversite yüksek lisans talebime olumlu cevap verdiler. Bu bağlamda ortalamanın yanı sıra dil hakimiyetin, bu alanda kendini kanıtlamış olman gerekiyor. Farklı kulüpler, organizasyonlar içerisine de dahil olursan şansın da artacaktır. Öte yandan, kendine sağlam bir tez seçim iyi bir alt yapı da oluşturabilir hatta IEEE için bir makale dahi yayınlayabilirsin. Bunların hepsi sana ciddi manada getiri sağlayacaktır.
Hocam peki ortalama 2.5-2.2 gibi olsa burslu veya burssuz iyi bir üniversitede yurt dışın da yüksek lisans yapabilir miyim? Hangi üniversitelerde ve hangi burs olanaklarında tutması daha muhtemeldir sizce ?

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Üniv
Staffordshire University
Burssuz okumayı düşünüyorsan zaten çoğu orta seviye üniversiteler için 2.5 CGPA yeterli olacaktır. Ama nispeten daha iyi üniversiteleri hedef olarak belirlediysen en azından 3'ün üzerine çıkmayı hedefle. Çünkü iyi üniversiteler burssuz alacakları öğrencilerin dahi ortalamalarının yukarılarda olmasını bekliyorlar.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Burslu yapmak istenildiğinde karşı okulla mı konuşuluyor bu konu yoksa Türkiye Cumhuriyeti ile mi?

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Üniv
Staffordshire University
Bu başvuracağınız burs türüne göre değişiklik gösterir. Eğer devlet destekli bir yüksek lisans/doktora programına dahil olacaksanız her iki tarafla da konuşup mutabakatı sağlamanız gerekiyor. Ama üniversite kendi fonundan size burs sağlayacaksa o zaman yalnızca üniversite ile konuşup, yurt dışında eğitime başlanıldığında konsolosluk aracılığıyla özel öğrenci dosyası açtırmak yeterli.

erdem sanli

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Çanakkale 18 mart
Ben yurtdışında okuyorum ev kiraları çok pahalı geliyor. Bütceniz yerinde degilse hiç kalkışmayın derim ev kirası artı giderlerle ugraşmaktan ders çalışmaya fırsat bulamıyorum ya. Yurtdışında okumayı düşüneler varsa orada ev almak gibi bir şansınız varsa direk ev alın okul bitince satarsınız :) mesela ben Almanya'da okuyorum Almanyada ev biraz pahalı ama
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
bir ev alsanız bile okul bitince bırak kira vermeyi kar bile edersiniz piyasa çok değişiryor. kafamda deli sorular :)

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Ben yurtdışında okuyorum ev kiraları çok pahalı geliyor. Bütceniz yerinde degilse hiç kalkışmayın derim ev kirası artı giderlerle ugraşmaktan ders çalışmaya fırsat bulamıyorum ya. Yurtdışında okumayı düşüneler varsa orada ev almak gibi bir şansınız varsa direk ev alın okul bitince satarsınız :) mesela ben Almanya'da okuyorum Almanyada ev biraz pahalı ama
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
bir ev alsanız bile okul bitince bırak kira vermeyi kar bile edersiniz piyasa çok değişiryor. kafamda deli sorular :)

Bu tarz dediğin evin en ucuzu 10 milyon TL :) Nasıl alalım :D

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Yurt dışında master için İtalyayı tavsiye ederim. Özellikle POLITO ve POLIMI oldukça iyi üniversiteler ve ailenizin ekonomik durumuna göre sizlere senelik burs sağlıyor. Okul harcı da yine ekonomik durumunuza göre ya 0 yada değişkenlik gösterebiliyor. Bunların dışında İngilizce eğitim alabilirsiniz ve 26 yaşından küçükseniz birçok ekstra avantaj sağlıyorlar.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yurt dışında master için İtalyayı tavsiye ederim. Özellikle POLITO ve POLIMI oldukça iyi üniversiteler ve ailenizin ekonomik durumuna göre sizlere senelik burs sağlıyor. Okul harcı da yine ekonomik durumunuza göre ya 0 yada değişkenlik gösterebiliyor. Bunların dışında İngilizce eğitim alabilirsiniz ve 26 yaşından küçükseniz birçok ekstra avantaj sağlıyorlar.
Merhaba,
Söylediğin şartları doktorada da sağlıyorlar mı acaba?

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Merhaba,
PhD de aylık maaş alıyorsun. Aynı zamanda tuition fee için gelir durumu yine geçerli ama bildiğim kadarıyla PhD de okula herhangi bir para ödemiyorsun. Mensa tarzı yemekhaneden çok ucuz fiyata yemek alabiliyorsun. Ek olarak POLIMI'nin bulunduğu Milano şehri POLITO'nun bulunduğu Torino'ya göre daha pahalı ama PhD maaşın gayet yeter. Türkiyeye göre alım gücün gerçekten yüksek buralarda.

Merhaba,
Özellikle POLITO da makine ve otomotiv mühendisliği çok iyi bir rankinge sahip ve ilgili alanında otomotiv varsa FIAT (FCA) Torino da ve çoğu PhD projesi şirketle bağlantılı oluyor.

Yukarı Alt