Bilgisayar Mühendisliği vs Yazılım mühendisliği

Ikisi arasında kararsizim akil verin lutfen.

• Ktü yazilim mühendisliği mtok

• Gazi üniverstesi bilgisayar mühendisliği mtok

Sonuçlar ancak oy kullandıktan sonra görülebilir.

dvl

MB Üyesi
Tepkiler
0
Merhaba, bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği hakkında sorularım varda yardımcı olabilir misiniz? Şimdi ben yazılım müh. istiyorum fakat puan yetmeyecek gibi. bilgisayar müh. yetiyor.
İnternette araştırdım forum ve sözlüklerde; Türkiye'de verilen eğitim de bilgisayar müh. ile yazılım müh. arasında pek fark yokmuş. Doğru mudur?

Kepchup

Özel Üye
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
Yazılım mühendisleri sadece yazılımla ilgilenir (java, C, C++, C# ...). Bilgisayar mühendisleri ise C# bilirler, web tasarımı bilirler ayrıca bilgisayarın güç aksanı, anakartı, işlemcisi,ram iyle ilgilenirler. Yani Türkiyede de olsa heryerde yazılımcı ile bilişimci farklıdır. Sadece yazılımla uğraşacaksan yazılım mühendisliği için çaba göstermelisin. Donanımla uğraşmak istersen bilgisayar mühendisliğini seçmelisin ki yazılımı kendin sonradan geliştirebilesin.

Konu sahibi
Konu sahibi
D

dvl

MB Üyesi
Tepkiler
0
Yazılım mühendisleri sadece yazılımla ilgilenir (java, C, C++, C# ...). Bilgisayar mühendisleri ise C# bilirler, web tasarımı bilirler ayrıca bilgisayarın güç aksanı, anakartı, işlemcisi,ram iyle ilgilenirler. Yani Türkiyede de olsa heryerde yazılımcı ile bilişimci farklıdır. Sadece yazılımla uğraşacaksan yazılım mühendisliği için çaba göstermelisin. Donanımla uğraşmak istersen bilgisayar mühendisliğini seçmelisin ki yazılımı kendin sonradan geliştirebilesin.
Teşekkürler.Bunları biliyorum da, eğitimi soruyorum. Farkediyor mu çok?

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Tabiki fark vardır temel olarak aynı dersleri alsalar da ilerleyen sınıflarda kendi alanlarına yönelik dersler alacaklardır.

cemilrhn

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
gaziantep üniversitesi
aslında fazla bir fark yok aralarında bikaç ders dışında

Byluee

MB Üyesi
Tepkiler
0
Ben bilisim teknolojileri alani mezunuyum. Bu sene Allah kismet ederse üniversteye gidecem. Ama kararsizim hala. Ktü yazılım mühendisliğimi mtok mu yoksa gazi üniverstesi bilgisayar mühendisliği mtok mu karar veremedim. Bir tane daha bölüm var aklimda deniz ulaştirma ve işletme mühendisliği (uzak yok gemi kaptanliği). Buda var aklimin bir kenarinda. Siz abilerim ablalarima sorayim dedim yardim ederseniz sevinirim.

Berkay

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
lise son sınıf öğrencisiyim...
Gercekci bir sey soylemek gerekirse daha sinav gelmeden universite secme bence bilgisayar mühendisliği. Ama calisabildigin kadar calisip en iyisine gitmeye calis

Çırak

MB Üyesi
Tepkiler
1
Evet gelelim, ulkemizin hersene sorulan klasik sorusuna, abiler ablalar bu sene tercih yapacagim ikilemde kaldim hangisini neden önerirsiniz

Gökhan Ak

Yetkili Kişi
Kulüp Başkanı
Tepkiler
13
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
Merhaba Çırak

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olarak bence okuman gereken bölüm Bilgisayar Mühendisliğidir. Yazılım olarak kendini kısıtlamak yerine bilgisayar olarak daha geniş açıdan olaya bakarak yine yazılımcı olabilirsin. Fakat yazılımdan böyle bir geçiş yapman biraz daha sıkıntı olacağı kanaatindeyim. Bilgisayar okuyarak sistem,yazılım ve donanım öğrenerek daha sonrasında yazılıma yönelebilirsin.

Bu konuda yazılım mühendisliği okuyan arkadaşların fikirlerini almanda önemli tabi.

Bol şans. :)

Bilgisayarcı

MB Üyesi
Tepkiler
4
Üniv
Karadeniz Teknik Üniversitesi
Donanım dersleri haricinde yazılım konusunda tüm dersler aynı gibi gözüküyor.Bu senin ortaya birşeyler koymayı istemenle alakalı bence yani elle dokunulabilir şeyler üretmek istiyorsan bilgisayar mühendisliğini seçmelisin.Kolay gelsin sorun olursa mesaj atabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: N.G

Çırak

MB Üyesi
Tepkiler
1
Merhaba Çırak

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olarak bence okuman gereken bölüm Bilgisayar Mühendisliğidir. Yazılım olarak kendini kısıtlamak yerine bilgisayar olarak daha geniş açıdan olaya bakarak yine yazılımcı olabilirsin. Fakat yazılımdan böyle bir geçiş yapman biraz daha sıkıntı olacağı kanaatindeyim. Bilgisayar okuyarak sistem,yazılım ve donanım öğrenerek daha sonrasında yazılıma yönelebilirsin.

Bu konuda yazılım mühendisliği okuyan arkadaşların fikirlerini almanda önemli tabi.

Teşekkürler :)

Rojhatt

MB Üyesi
Tepkiler
5
Donanıma ilgi duyuyorsanız Bilgisayar Mühendisliğini ,sadece yazılıma ilgi duyuyorsan Yazılım Mühendisliğini seçmelisiniz.Ayrıca bilgisayar mühendisliğinde fizik matematik gibi dersler programda daha çok yer bulmaktadır.

Enes2323

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Kocaeli üniversitesi
Merhaba Çırak

Kocaeli de okuyorum bende umuttepedemisiniz?

yalmans

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
itü
Bireysel olarak ikisi arasında çok büyük farklar olduğunu düşünmüyorum. Yabancı dilinizi ve ilgi alanınıza yönelik program yeteneğinizi geliştirirseniz harika bir şirkette çalışmanız içten bile değil. Sadece diploma için üniversite okursanız her iki bölüm de size göre değil.

Yukarı Alt