CAD-CAM için Laptop

hangi laptop ?

• hp

• dell

• casper

• acer

Sonuçlar ancak oy kullandıktan sonra görülebilir.

webber47

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
iyi günler arkadaşlar autocad ,solidworks gibi programlar için bilgisayar alacağım daha çok 3d çizim yapacağım 3500 tl bütcem var baya bi araştırdım sonuç olarak seçenek sayısını 4 ye düşürdüm

Teşekkürler ,iyi forumlar

casper:ram 12 gb
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

hp:8 gb ram ekleyip ram 16 gb olacak

dell:8 gb ram ekleyip ram 12 olacak

acer: 8 gb ram ekleyip ram 16 gb olacak

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
iyi günler arkadaşlar autocad ,solidworks gibi programlar için bilgisayar alacağım daha çok 3d çizim yapacağım 3500 tl bütcem var baya bi araştırdım sonuç olarak seçenek sayısını 4 ye düşürdüm

Merhaba,
Laptop almak zorunda mısın? Yani bu çizim işini ne için yapacaksın?

Konu sahibi
Konu sahibi
W

webber47

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
öğrenciyim 3b modelleme öğrenmek istiyorum ayrıca bu yaz bu konularda imalat üzerine eleman yetiştiren bir şirkette staj yapmayı planlıyorum
kısaca makine mühendisliği okuyorum ve cad-cam kullanacağım

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Masaüstü alırsan eğer (kısıtın yoksa) daha sağlam bir şey toplayabilirsin.

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi

Genel bilgi amacı ile yazıyorum diğer bilgisayar arkadaşlar da bilgisayar seçerken aşağıdaki adımları izleyebilirler;
Adım 1 İşlemci: İşlemci en önemli kriterdir. İşlemci genelde bilgisayar tasarımında en zayıf halkadır (en yavaş komponent). Bu durumda ilk olarak fiyat / performans oranı için işlemciyi araştırmak gerek.
İşlemci araştırması için :
bu sitede dünyadaki nerdeyse tüm işlemcilerin performans tabloları yer almakta burdaki puanlara göre seçiniz. En iyi performans / fiyat ürününü seçin.
Adım 2 Ekran kartı: Son zamanlarda bilgisayarın işlemcisinin iş yükünün büyük bir kısmı ekran kartına yaptırılmakta, anakart tasarımla bu şekilde yapılmakta. Ekran kartını seçmek için;
sitesinden aynı mantıkla ekran kartı işlemcisine bakın, bunun yanı sıra ekran kartının sahip olduğu ram belleğin de en yüksek olmasına dikkat edin.
Adım 3 Ram Bellek : Ram bellek şu işe yarar: Siz bir uygulamaya tıkladıgınızda veya bir oyunu açtığınızda, bilgisayar şu işi yapar; uygulama veya oyun ile alakalı verileri billgisayarın dahili depolama birimi (harddisk)'ten alıp Ram belleğe aktarır
bunu yapmasının sebebi oyunu oynama esnasındaki veri alış-verişi hard disk üzerinden yapıldığı durumda hard disk okuma hızı yeterli gelmez. Ram bellek üzerine atılan veriler işlemci tarafından hızlıca okunur. Ram bellek seçimi yaparken
Ram bellek çalışma frekansını göz önüne alın bunun yanı sıra da belleğin kapasitesinin en yükseğini seçin (GB).
Adım 4 Anakart : Anakart işlemciye uyumlu olmalıdır. Anakartı laptop almak için düşünmenize gerek yoktur.
Adım 5 Depolama Birimi: En yüksek hızda çalışan depolama birimini tercih ediniz, piyasada bu iş için SSD bellekler mevcuttur.

Geri kalan bilgiler için sorunuz.

öğrenciyim 3b modelleme öğrenmek istiyorum ayrıca bu yaz bu konularda imalat üzerine eleman yetiştiren bir şirkette staj yapmayı planlıyorum
kısaca makine mühendisliği okuyorum ve cad-cam kullanacağım
Böyle bir parayı şu ekonomide tutupta yabancı sermayeye kazandırmana gerek yok. İkinci el bir bilgisayar al işini görecektir. Bu işi öğrenmek için çok özellikli bir makineye ihtiyacın yok
herşeyden evvel en değerli ve işine yarar bilgileri kitaplardan elde edersin. Bilgisayar seni oyunlar ile avare edebilir. Bilgisayar alacağına kitap al.

Konu sahibi
Konu sahibi
W

webber47

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
kitap almaya gerek yok asıl youtupda istediğin programın istediğin sürümüyle ilgili eğitim videolarını bedavaya bulabilirsin

2. el olarak güvenemiyorum bir yeri arızalıdır parçası değişmiştir beklediğim gibi çıkmaz falan işte
ayrıca yabancı sermayeye nasıl kazandırmayacaksın kullanacağım programların hepsi bilgisayardaki yazılımlar hep yabancı ayrıca ikinci el alsam bana onu satan adam yerine laptop alır yine yabancıya gidecek teknoloji konusunda dışa tamamen bağımlıyız

Masaüstü alırsan eğer (kısıtın yoksa) daha sağlam bir şey toplayabilirsin.
yurtta kalmasam masaüstü toplardım 3500 e topladığım masaüstüyle her şeyi yapardım da

Genel bilgi amacı ile yazıyorum diğer bilgisayar arkadaşlar da bilgisayar seçerken aşağıdaki adımları izleyebilirler;
Adım 1 İşlemci: İşlemci en önemli kriterdir. İşlemci genelde bilgisayar tasarımında en zayıf halkadır (en yavaş komponent). Bu durumda ilk olarak fiyat / performans oranı için işlemciyi araştırmak gerek.
İşlemci araştırması için :
bu sitede dünyadaki nerdeyse tüm işlemcilerin performans tabloları yer almakta burdaki puanlara göre seçiniz. En iyi performans / fiyat ürününü seçin.
Adım 2 Ekran kartı: Son zamanlarda bilgisayarın işlemcisinin iş yükünün büyük bir kısmı ekran kartına yaptırılmakta, anakart tasarımla bu şekilde yapılmakta. Ekran kartını seçmek için;
sitesinden aynı mantıkla ekran kartı işlemcisine bakın, bunun yanı sıra ekran kartının sahip olduğu ram belleğin de en yüksek olmasına dikkat edin.
Adım 3 Ram Bellek : Ram bellek şu işe yarar: Siz bir uygulamaya tıkladıgınızda veya bir oyunu açtığınızda, bilgisayar şu işi yapar; uygulama veya oyun ile alakalı verileri billgisayarın dahili depolama birimi (harddisk)'ten alıp Ram belleğe aktarır
bunu yapmasının sebebi oyunu oynama esnasındaki veri alış-verişi hard disk üzerinden yapıldığı durumda hard disk okuma hızı yeterli gelmez. Ram bellek üzerine atılan veriler işlemci tarafından hızlıca okunur. Ram bellek seçimi yaparken
Ram bellek çalışma frekansını göz önüne alın bunun yanı sıra da belleğin kapasitesinin en yükseğini seçin (GB).
Adım 4 Anakart : Anakart işlemciye uyumlu olmalıdır. Anakartı laptop almak için düşünmenize gerek yoktur.
Adım 5 Depolama Birimi: En yüksek hızda çalışan depolama birimini tercih ediniz, piyasada bu iş için SSD bellekler mevcuttur.

Geri kalan bilgiler için sorunuz.

Böyle bir parayı şu ekonomide tutupta yabancı sermayeye kazandırmana gerek yok. İkinci el bir bilgisayar al işini görecektir. Bu işi öğrenmek için çok özellikli bir makineye ihtiyacın yok
herşeyden evvel en değerli ve işine yarar bilgileri kitaplardan elde edersin. Bilgisayar seni oyunlar ile avare edebilir. Bilgisayar alacağına kitap al.
ayrıca sen yazmışsın oraya dikkat etmemiz gerekenleri eyvallah yalnız benim söylediğim bilgisayarlarda hepsi bir birine yakın senin dediğin özelliklerin

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Casper ve monster gene Türk malı markalar (Parçaları Türk değil ama karı gene bir Türk firması yapıyor düşünebilirsin)

Konu sahibi
Konu sahibi
W

webber47

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
monster a param yetmez
casper ise benim işimi görmeyecekse bir bilgisayarı ben neden sırf türkiyede üretiliyor diye alayım
aynı fiyata yabancı bir marka daha iyi performans veriyorsa sence onu almam daha mantıklı değil mi

idkrn_tr

MB Üyesi
Tepkiler
0
Paran var ise casper alman daha iyi fakat diğer laptoplarda işini görür.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
monster a param yetmez
casper ise benim işimi görmeyecekse bir bilgisayarı ben neden sırf türkiyede üretiliyor diye alayım
aynı fiyata yabancı bir marka daha iyi performans veriyorsa sence onu almam daha mantıklı değil mi
Bu ülke ekonomisine katkıda bulundukça bazı şeyler değişmeye başlayacak, ancak karar senin tabiki de.

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
ekran kartı quadro, ramler ecc tipi olmadığı müddetçe yani bir iş istasyonu niyetiyle alınmadığında genelde çoğu oyun ofis bilgisayarı diye geçer. Ssd disk ve işlemciye bak,ram çok fazla gerek yok,8gb yeter ilk etapta boş slotu olsun gerekirse takarsın. profesyonel çalışmayacaksın, ama işlemci değişmesi çok zor... bu durumdan dolayı işlemci ve ekran kartı önemli, gereksiz özelliklere $ verme.

İleride profesyonel çalışma için iyi bir makine alırsın.cadcam için sınır yoktur,iyininde iyisi vardır.msi makineleride incele.

Konu sahibi
Konu sahibi
W

webber47

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
Bu ülke ekonomisine katkıda bulundukça bazı şeyler değişmeye başlayacak, ancak karar senin tabiki de.
sence ülke ekonomisine mi katkı sağlıyorsun yoksa o şirketlerin patronlarına mı
milli değerleri kullanıp krizden kendilerine pay çıkarmaya çalışıyorlar
bizim onlara kazandırdığımız parayla gidip kendilerine son model amerikan jeep alacaklar yine o para dışarıya gidecek
üretim ve ihracat olmadıkca ileriye gidemeyiz
sen hiç duydun mu amerikada samsung almayın apple alın diye halka baskı yaptıklarını
özgürce seçebilmeli insanlar yabancı marka alıyor diye halkı suçlamaktan önce kendilerine bakıp
biz hangi fiyata ne veriyoruz diye düşünmeliler yerli üretimdeki marka daha iyi olsa bile yabancı marka alan kişiyi suçlayamazsın çünkü özgür
bir ülkedeyiz
sen amerikadan telefon almazsan onlar da senden tarım ürünü almaz bu işler karşılıklıdır
çare kendi insanına başka marka almayın demek değildir
başka ülkenin insanlarına da kendi ürününü satarsan ekonomi düzelir
yani gariban insanlardan gelecek 3-5 lirayla ekonomi düzelmez içindeki parçaları yine dışarıdan

Konu sahibi
Konu sahibi
W

webber47

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
ekran kartı quadro, ramler ecc tipi olmadığı müddetçe yani bir iş istasyonu niyetiyle alınmadığında genelde çoğu oyun ofis bilgisayarı diye geçer. Ssd disk ve işlemciye bak,ram çok fazla gerek yok,8gb yeter ilk etapta boş slotu olsun gerekirse takarsın. profesyonel çalışmayacaksın, ama işlemci değişmesi çok zor... bu durumdan dolayı işlemci ve ekran kartı önemli, gereksiz özelliklere $ verme.

İleride profesyonel çalışma için iyi bir makine alırsın.cadcam için sınır yoktur,iyininde iyisi vardır.msi makineleride incele.
bu eski gibi ama sence hala işimi görür mü

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
bu eski gibi ama sence hala işimi görür mü
ürünün aynısını kullandık :) dışarıda sunum için kullanıldı,büyük montajlar çok rahat açılıyordu ,bir yere kadar masaüstü gibi keyif veriyordu,ekran çözünürlüğüde yüksektir,bir çok makinede bulamazsın .bir öğrenci için çok fazla iyi ! Monitör küçük kalıyor bu çözünürlüğe : Fakat 6-7 yıl öncesinin bir modeli. Yeni bir makine almanı öneririm,iş yapılmayacaksa gereksiz ve elektronik olarak belki üzebilir. Ben tercih etmezdim,yeni ve garantisi olsun.. İkinci eli çokçok uygun fiyat olmadığı müddetçe tavsiye etmem,ekran boyutundan dolayı zaten istediğin verimi alamayacaksın,kimse kabul etmek istemiyor ama dizüstü ile tasarım yapılmaz.

Son düzenleme:
Konu sahibi
Konu sahibi
W

webber47

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
ürünün aynısını kullandık :) dışarıda sunum için kullanıldı,büyük montajlar çok rahat açılıyordu ,bir yere kadar masaüstü gibi keyif veriyordu,ekran çözünürlüğüde yüksektir,bir çok makinede bulamazsın .bir öğrenci için çok fazla iyi ! Monitör küçük kalıyor bu çözünürlüğe : Fakat 6-7 yıl öncesinin bir modeli. Yeni bir makine almanı öneririm,iş yapılmayacaksa gereksiz ve elektronik olarak belki üzebilir. Ben tercih etmezdim,yeni ve garantisi olsun.. İkinci eli çokçok uygun fiyat olmadığı müddetçe tavsiye etmem,ekran boyutundan dolayı zaten istediğin verimi alamayacaksın,kimse kabul etmek istemiyor ama dizüstü ile tasarım yapılmaz.
öğrenci olarak düşünme beni ben modelleme öğrenip para kazanmak istiyorum yapan çok arkadaşım var

çok net bir soru soracağım 6-7 sene önceki bu dell mi

yoksa bu 0 casper mı

sen olsan bu kadar paran olsa ikisinden hangisini alırdım ramleri dikkate alma onları yükseltirim ve 3-4 yıl kullanıcam bunu işe başlayınca yenisini alırım

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
sence ülke ekonomisine mi katkı sağlıyorsun yoksa o şirketlerin patronlarına mı
milli değerleri kullanıp krizden kendilerine pay çıkarmaya çalışıyorlar
bizim onlara kazandırdığımız parayla gidip kendilerine son model amerikan jeep alacaklar yine o para dışarıya gidecek
üretim ve ihracat olmadıkca ileriye gidemeyiz
sen hiç duydun mu amerikada samsung almayın apple alın diye halka baskı yaptıklarını
özgürce seçebilmeli insanlar yabancı marka alıyor diye halkı suçlamaktan önce kendilerine bakıp
biz hangi fiyata ne veriyoruz diye düşünmeliler yerli üretimdeki marka daha iyi olsa bile yabancı marka alan kişiyi suçlayamazsın çünkü özgür
bir ülkedeyiz
sen amerikadan telefon almazsan onlar da senden tarım ürünü almaz bu işler karşılıklıdır
çare kendi insanına başka marka almayın demek değildir
başka ülkenin insanlarına da kendi ürününü satarsan ekonomi düzelir
yani gariban insanlardan gelecek 3-5 lirayla ekonomi düzelmez içindeki parçaları yine dışarıdan

Amerika da böyle bir şey dendiğini duymadım çünkü zaten bilinç oturmuş ve insanlar apple telefonu tercih ediyor.
Bu işler bir günde olacak işler değil, sen telefonu alırsın desteklersin, işin sahibi telefonu geliştirmeye devam etmiyorsa o zaman dersin ki, biz aldık destekledik ama senin ürettiğin telefonda gelişme yok. O zaman isyan edersin.
Biz ne yapıyoruz telefon çıkaran firmaları eleştiriyoruz iyi telefon değil, parçaları yerli değil diye.
Telefon sektöründe zaten bazı parçaları sadece bazı firmalar üretiyor. %100 yerli olmasına gerek yok.
Ama alım miktarı arttıkça yerlileşme oranı artar. Bu işle uğraşan kişiler derki evet bizim halkımız arkamızda bizim, biz bu teknoloji üzerine kendimizi geliştirelim.
Araba araba diye yanıyoruz, bugün yerli otomobil çıksa gene çok ağır eleştirenler olacaktır. İnsanlar bu işleri çok kolay sanıyor.
Bir anda yapmaya başlayalım ve en iyisinden bile iyi olsun istiyor.
Senin apple dediğin ürün kaç yılda buralara geldi biliyor musun sen? Eleştiriyoruz ama arkasına bakmadan.
Bugün Türk firmaları tarafından üretilen hiç bir telefon apple ile kıyaslanamaz, bunu kabul etmeyen yok. Ama sen al o telefonu, herkes alsın geliştirilmezse telefon o zaman arkasında durmayız. Hiçbir şey yapmadan firmaları suçlamaktan başka bir şey yapmıyoruz, benim üzüldüğüm nokta bu.

Konu sahibi
Konu sahibi
W

webber47

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
Amerika da böyle bir şey dendiğini duymadım çünkü zaten bilinç oturmuş ve insanlar apple telefonu tercih ediyor.
Bu işler bir günde olacak işler değil, sen telefonu alırsın desteklersin, işin sahibi telefonu geliştirmeye devam etmiyorsa o zaman dersin ki, biz aldık destekledik ama senin ürettiğin telefonda gelişme yok. O zaman isyan edersin.
Biz ne yapıyoruz telefon çıkaran firmaları eleştiriyoruz iyi telefon değil, parçaları yerli değil diye.
Telefon sektöründe zaten bazı parçaları sadece bazı firmalar üretiyor. %100 yerli olmasına gerek yok.
Ama alım miktarı arttıkça yerlileşme oranı artar. Bu işle uğraşan kişiler derki evet bizim halkımız arkamızda bizim, biz bu teknoloji üzerine kendimizi geliştirelim.
Araba araba diye yanıyoruz, bugün yerli otomobil çıksa gene çok ağır eleştirenler olacaktır. İnsanlar bu işleri çok kolay sanıyor.
Bir anda yapmaya başlayalım ve en iyisinden bile iyi olsun istiyor.
Senin apple dediğin ürün kaç yılda buralara geldi biliyor musun sen? Eleştiriyoruz ama arkasına bakmadan.
Bugün Türk firmaları tarafından üretilen hiç bir telefon apple ile kıyaslanamaz, bunu kabul etmeyen yok. Ama sen al o telefonu, herkes alsın geliştirilmezse telefon o zaman arkasında durmayız. Hiçbir şey yapmadan firmaları suçlamaktan başka bir şey yapmıyoruz, benim üzüldüğüm nokta bu.
almadığımı nerden biliyorsun ilk sıfır telefonum vestel di sırf türk malı diye aldım aynı fiyata lg nin iyi bir telefonunu da alabiliyordum
performans olarak fena değildi o dönem için ama sonra kasmaya başladı falan tabi hiçbir marka kulaklık uymuyor nerdeyse kulaklık sıkıntısı yaşadım birçok özellik eksik di telefonda ne kamerası iyiydi ne ekranı falan filan
sonra parçası bulunmuyor uymuyor telefoncular yapamıyor illa kendi servisleri bakacak bi ton para istiyorlar
satamıyoruz telefonu elden çıkmıyor da
bak ben çoğunuzdan fazla düşünüyorum ülkeyi fakat bu markaların patronları pek de düşünmüyor
milli duygulardan pirim yapıp para kazanıyorlar

ayrıca vestelin yeni telefonlarında toz ve su dayanıklılğı yok kusura bakmayın günümüzde saçma sapan telefonlarda bile var bu özellik
casper bilgisayar var arkadaşımda cayır cayır yanıyor bir süre sonra ısınıp performansı çok düşüyor

hadi vesteli geç yeni telefon üretmeye başladılar casper yaklaşık 20 yıldır bilgisayar üretiyor yav bi 20 yıl geriye git zaten bildiğimiz anlamdaki bilgisayar yeni icad oldu

apple ın tek başına arge bütcesi 14 milyar dolar bir amerikan şirketi sadece
tüm türkiyede arge ye ayrılan toplam para ise 10.7 milyar dolar

az çalışıp kalitesiz iş yapıp çok para kazanmak istiyorlar sonra vay efendim yerli mal almıyorsunuz ondan dolar yükseliyor

ülkemi kötülemiyorum fakat bu şirketlerde iş bilen adamlar değil çıkarcı torpille gelmiş adamlar çoğunlukta

ayrıca amerikada herkesin apple aldığı falan yok dış ülkelere ihracat fazla ondan dolayı amerika para kazanıyor dışarıya satmadıkca para kazanamazsın amerikadaki
ithal marka araba sayısı bir hayli fazla mesela
bu şirketler hayır kurumu değil bağışla değil kendilerini geliştirerek büyürler
adam fakir mesela zar zor bir bilgisayar alacak aynı paraya 8 yıl kullanacağı bilgisayar yerine 4 yıl kullanacağı bilgisayarı aldırtmak sömürüdür
acımasızlıktır

ben yerli üretimin hep arkasındayım ama şuanki şirketlerin bu milli duyguları kullandığını hissediyorum şöyle bişey yok
yerli markalar=TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ
bu doğru değildir o şirketlerin patronları ne kadar milli düşünüyor bize yerli mal gelişsin diye sattıkları telefonlardan gelen paralarla gidip kendilerine son model jeep alıp veya o paraları gidip yurt dışında çatır çutur yemeyeceklerini nerden biliyorsun
bu adamlar para kazanmak için girdi bu işe ülkeyi kalkındırmak için değil
aynı şekil apple da milli bir şirket değil adamların tek derdi kendilerini zengin etmek ve başarılı olmakdı sen sanıyormusun amerika devleti steve jobsun umrundaydı
amerikada oldukları için amerika ya doviz kazandırdılar hepsi bu

vestel televizyonda müthiş bir marka yılların tecrübesi çok eskiden beri tv üretiyor
madem tv de dünya markası olup lg sony yi geride bıraksaydı ihrac etseydi ülkeye döviz kazandırsalardı da telefonu ithal etseydik böylece denge sağlansaydı paramız değer kaybetmeseydi
üç beş yıllık tv şirketleri vestelin önüne neden geçti dünyada
neden yapmadılar ? anlatayım
dediğim gibi bu adamlar ülkeyi kalkındırmak için değil para kazanmak için bu işe başladılar
ve türkiyede lider marka oldular sonra zaten zenginiz zaten lideriz riske gerek yok dediler
çünkü büyük markalarla yarışmak için argeye para yatırmak yeni fabrikalar açmak lazım dı ve bu da riskti
bizim bu riske ihtiyacımız yok türkiyede zaten satıyoruz dediler
ama dünya bugün küreselleştir çindeki ufacık şirkette üretilen bir tv bile hemen türkiyeye gelebiliyor o yüzden rakipler çoğaldı ve geri kaldılar

ayrıca apple nerelerden gelmiş buraya ? apple hep zirvedeydi ilk bilgisayar ürettiler oturdular zirveye sonra telefonla başarıyı sürdürdüler

abi sen ekran bu çözünürlüğe küçük demişsin ama şey diyorlar 15.6" ve üstünde 1366x768 olursa tasarım yapamazsın hem ekran küçük kalır hem pikseller sayılır diyorlar 1920x1080 olmalı diyorlar

Son düzenleme:

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
almadığımı nerden biliyorsun ilk sıfır telefonum vestel di sırf türk malı diye aldım aynı fiyata lg nin iyi bir telefonunu da alabiliyordum
performans olarak fena değildi o dönem için ama sonra kasmaya başladı falan tabi hiçbir marka kulaklık uymuyor nerdeyse kulaklık sıkıntısı yaşadım birçok özellik eksik di telefonda ne kamerası iyiydi ne ekranı falan filan
sonra parçası bulunmuyor uymuyor telefoncular yapamıyor illa kendi servisleri bakacak bi ton para istiyorlar
satamıyoruz telefonu elden çıkmıyor da
bak ben çoğunuzdan fazla düşünüyorum ülkeyi fakat bu markaların patronları pek de düşünmüyor
milli duygulardan pirim yapıp para kazanıyorlar

ayrıca vestelin yeni telefonlarında toz ve su dayanıklılğı yok kusura bakmayın günümüzde saçma sapan telefonlarda bile var bu özellik
casper bilgisayar var arkadaşımda cayır cayır yanıyor bir süre sonra ısınıp performansı çok düşüyor

hadi vesteli geç yeni telefon üretmeye başladılar casper yaklaşık 20 yıldır bilgisayar üretiyor yav bi 20 yıl geriye git zaten bildiğimiz anlamdaki bilgisayar yeni icad oldu

apple ın tek başına arge bütcesi 14 milyar dolar bir amerikan şirketi sadece
tüm türkiyede arge ye ayrılan toplam para ise 10.7 milyar dolar

az çalışıp kalitesiz iş yapıp çok para kazanmak istiyorlar sonra vay efendim yerli mal almıyorsunuz ondan dolar yükseliyor

ülkemi kötülemiyorum fakat bu şirketlerde iş bilen adamlar değil çıkarcı torpille gelmiş adamlar çoğunlukta

ayrıca amerikada herkesin apple aldığı falan yok dış ülkelere ihracat fazla ondan dolayı amerika para kazanıyor dışarıya satmadıkca para kazanamazsın amerikadaki
ithal marka araba sayısı bir hayli fazla mesela
bu şirketler hayır kurumu değil bağışla değil kendilerini geliştirerek büyürler
adam fakir mesela zar zor bir bilgisayar alacak aynı paraya 8 yıl kullanacağı bilgisayar yerine 4 yıl kullanacağı bilgisayarı aldırtmak sömürüdür
acımasızlıktır

ben yerli üretimin hep arkasındayım ama şuanki şirketlerin bu milli duyguları kullandığını hissediyorum şöyle bişey yok
yerli markalar=TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ
bu doğru değildir o şirketlerin patronları ne kadar milli düşünüyor bize yerli mal gelişsin diye sattıkları telefonlardan gelen paralarla gidip kendilerine son model jeep alıp veya o paraları gidip yurt dışında çatır çutur yemeyeceklerini nerden biliyorsun
bu adamlar para kazanmak için girdi bu işe ülkeyi kalkındırmak için değil
aynı şekil apple da milli bir şirket değil adamların tek derdi kendilerini zengin etmek ve başarılı olmakdı sen sanıyormusun amerika devleti steve jobsun umrundaydı
amerikada oldukları için amerika ya doviz kazandırdılar hepsi bu

ayrıca apple nerelerden gelmiş buraya ? apple hep zirvedeydi ilk bilgisayar ürettiler oturdular zirveye sonra telefonla başarıyı sürdürdüler

Söylediklerinde haklı olduğun noktalar var ama bazı şeylere katlanmadan bir yerlere gelmek pek mümkün olmuyor. 2. dünya savaşı zamanlarında çökmüş Çin ve Japonya şuan teknolojide söz sahibi ise bizim de bazı şeyleri düşünmemiz lazım. Ben halk fedakarlık yapacak diyorum ama şirket sahipleri de tabiki de bu amaç uğrunda hareket etmeli.

Evet yurt dışına ürün satarak para kazanırsın bu konuda haklısın ancak senin kendi ülkendeki insanlar telefon almazken dışarı nasıl satabilirsin?

Son zamanlarda meşhur olan telefon markası Xiaomi direkt yurt dışı pazarına açılmadı, önce ülkesinde ilerledi sonra yurt dışına açıldı. Aynı şekilde apple da bu işler böyle böyle ilerler, en azından benim görüşüm böyle. Görüşlerine saygı duyuyorum, ancak destek olmayıp şikayet ettikçe bu sorunların devam edeceğini düşünüyorum.

Konu sahibi
Konu sahibi
W

webber47

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
xiaomi nin misyonu neydi ucuz paraya kaliteli iş yapmak adamların amacı oydu zaten
3-5 yıllık şirket apple a kafa tutuyor kişisel görüşümü sorarsa xiaomi daha iyi hatta
ama adamlar direk efsane telefon ürettiler vestelle xiaomi hemen hemen aynı zamanda başladılar telefon üretmeye vestel neden bu kadar başarılı olamadı dediğim gibi misyonları farklı çünkü xiaomi bir şeyleri gerçekten değiştirmek için istiyordu bunun için çalıştılar ve başardılar
ama ben bizimkilerde böyle bir şey göremiyorum gerçekten istemiyorlar sanki
yoksa biz ülkeyi kaldırcaz diye bir şirket kurulsun arkasında durmayan adi dediğim gibi
çaba olursa arkasında durururuz
vestel ve xiaomi yaklaşık ikisi de 2013-2014 civarı başladılar telefon üretmeye xiaomi uçtu vestel neden ilerlemedi eminim xiaomi yerli alın gelişelim diye bağırmamıştır çinde 3-5 yıl iyi satmadılar sonra patladılar vestel neden yapmıyor bunu

çin ve japonya neden gelişti deyince adamlar çalışıyor abi gerçekten çalışıyorlar türkiyede işini gerçekten yapan 3-5 kişi var herkes salla başı al maaşı istiyor üretmek istemiyor
benim okulda mühendis olmak isteyen arkadaşların hepsi masabaşı tanıdık birinin orda torpille işe girip iki imza atıp para kazanmak istiyor ben ne yapayım şimdi kimi destekleyeyim

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
öğrenci olarak düşünme beni ben modelleme öğrenip para kazanmak istiyorum yapan çok arkadaşım var

çok net bir soru soracağım 6-7 sene önceki bu dell mi

yoksa bu 0 casper mı

sen olsan bu kadar paran olsa ikisinden hangisini alırdım ramleri dikkate alma onları yükseltirim ve 3-4 yıl kullanıcam bunu işe başlayınca yenisini alırım
ekran için küçük dedim, ekran çözünürlüğüne değil.

Aşağıdakiler duymak istediklerin değil ama bilmen gerekenler ve kararını kendin ver.

İkisinide almazdım. Okuldayken para kazanma isteği güzel fakat yanlış.bütçene uygun olarak öğrenmek,güncel kalmak için istiyorsan alabilirsin.. ama en önemlisi ingilizceni geliştir.Bir akademik yayını çevirebiliyormusun? Bir sunum yapabilirmisin? Tasarım bir yere kadar.iş ortamında da öğrenirsin Toefl için çalış,sınav ücretlerine değerlendirirsin.. Günlerinin kıymetini bil. Bırak arkadaşların tasarım yapsın sen kendini tasarla.

Yukarı Alt