Diyot Sorusu

gereksiz1995

MB Üyesi
Tepkiler
4
Arkadaşlar Vc nasıl 5,3 e düşüyor? Dirençten dolayı ise değer nasıl hesaplandı acaba?

IMG_9179.PNG

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Soruyu kırpmadan paylaşır mısınız?

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Üniv
Staffordshire University
Akım değeri 5mA olarak verilmiş. Silisyum diyottan da (1 bölü karekök 2= 0.707 o da yaklaşık olarak 0.7dir) 0.7'lik bir gerilim azalması var. O yüzden A noktasından B noktasına kadar 0.7'lik bir gerilim kaybı yaşanmış. 16-0.7= 15.3. 2k'lık bir direnç de V=I.R'dan yola çıkarak; V= 5mA * 2k'lık bir gerilim azalmasına sebebiyet verecek. Yani 15.3- 10 (yani 5mA *2k). Sonuç olarak C büğümünde 5.3V'lık bir gerilim kalacak.

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Üniv
Staffordshire University
D noktasının neden 5 olduğuna değinecek olursak;
Silisyum diyotunun eşik gerilimi 0.7V iken Germanyum diyotunun eşik gerilimi 0.3V'dur. Oyüzden 5.3V - 0.3V (Germanyumun eşik gerilimi) 5V sonucunu verir. Umarım yardımcı olmuştur.

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Üniv
Staffordshire University
Ne demek. Kolay gelsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
gereksiz1995

gereksiz1995

MB Üyesi
Tepkiler
4
Teşekkür ederim. İnşallah bir gün ben de bu forumda soru çözebilir, yardımcı olabilenlerden olurum

Konu sahibi
Konu sahibi
gereksiz1995

gereksiz1995

MB Üyesi
Tepkiler
4
D noktasının neden 5 olduğuna değinecek olursak;
Silisyum diyotunun eşik gerilimi 0.7V iken Germanyum diyotunun eşik gerilimi 0.3V'dur. Oyüzden 5.3V - 0.3V (Germanyumun eşik gerilimi) 5V sonucunu verir. Umarım yardımcı olmuştur.
Çok özür dileyerek akımı nasıl 5mA bulduğumuzu anlayamadım desem

Daha
Çok özür dileyerek akımı nasıl 5mA bulduğumuzu anlayamadım desem
5mA i hoca çözümünde vermiş. Kendi bulmuş nasıl bulduysa

Son düzenleme:

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Üniv
Staffordshire University
Kusura bakmayın ikinci sorunuzu yeni gördüm @gereksiz1995 . Verilen bilgilerle anakoldaki akımı şöyle hesaplayabiliriz;
Öncelikle Va değerini 16V olarak bulmuştuk. Si diyottan kaynaklı 0.7V'lık bir gerilim kaybı olduğunu da biliyoruz. O yüzden Vb değerini de 15.3 olarak hesapladık. Vc değerini de 5.3V olarak hesapladık. O zaman; Vb - Vc / Resistor (2k) bize ana akım değerini verir. Sonuç da 15,3-5,3/2k = 5mA olarak bulunur.
Şunu da belirteyim Vt veya Id değerlerini vermiş olsaydı soruda çözümü daha karmaşık fakat daha bilimsel olabilirdi. Onları vermediği için bu soruyu Thevenin teoreminden faydalanarak çözdük.

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
5mA olmasi imkani yok diyorum ben. Öyle olursa 0,005Amper*500Ohm = 25V olur. Buda imkansiz. Sonucta toplamda 16V var !

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Üniv
Staffordshire University
@Seçkin Şenol Dediğim gibi verilen bilgiler yetersiz. Öncelikle diyotların reverse biased olup olmadığını vermesi lazımdı. Zira yalnızca kaynak polarizasyonuna bakılarak mantık yürütmek yanlış. Ayrıca bu diyotların Id değerlerinin ya verilmesi gerekliydi ya da Id değerlerinin belirlenebilmesi için gerekli olan diğer parametrelerin verilmesi gerekliydi. Öte yandan, eğer hoca 16V'tan aşağı değerde çalışan bir Ge diyotu (bkz. 1N103, 1N104, 1N107, 1N133 modelli diyotlar gibi) soruya dahil etti ise akım hesaplamasında 2.diyotun olduğu kısımda kısa devre oluşur ve gönderilen ana kol akımı 5mA olur. Fakat eğer 2.diyot da 1. diyot da forward biased ise ve her ikisi de 16V ve üzerinde opere edecek diyotlar ise ana kol akımı için net cevap(-) 2.107mA'dır. Yani senin soruya yaklaşımın da gayet doğru. Sorunun detaylarına göre her iki cevap da kabul edilebilir.
O yüzden @gereksiz1995 soruya yaklaşımı bu şekilde değiştirebilirsen sevinirim. Ayrıca belirtmek isterim ki CircuitLab programında devreyi çizip cevapları teyit ettim.

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
Mücahit Arslan cevabin icin tesekkürler. Tabiki bazi veriler eksik, ama burda bir DC-Analizi (düzakim) yapildigi asikar (16V'un arti ve eksisi var), yani AC Analizi (alternativ akim) söz konusu degil, o nedenle bence veriler verilmemis. Ne olursa olsun akimin 5mA olma olasili yok bence, imkansiz yani. CircuitLab ile yaptigim cizimleri paylasirsan iyi olur, en azindan bende anlamis olurum.

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Anladığım kadarıyla sorunuz çözülmüş lakin diyot analizini yeni öğrenen bir öğrenci için söylediklerini bence fazla evet değerler tam anlamıyla doğru olmaya bilir hoca muhtemelen hesaplama ve devre analizini kavramaları için bu şekilde bir ödev sunmuştur öğrencilerine burada mükemmel değerler olmasına bence gerek yok.

Konu sahibi
Konu sahibi
gereksiz1995

gereksiz1995

MB Üyesi
Tepkiler
4
@Seçkin Şenol Dediğim gibi verilen bilgiler yetersiz. Öncelikle diyotların reverse biased olup olmadığını vermesi lazımdı. Zira yalnızca kaynak polarizasyonuna bakılarak mantık yürütmek yanlış. Ayrıca bu diyotların Id değerlerinin ya verilmesi gerekliydi ya da Id değerlerinin belirlenebilmesi için gerekli olan diğer parametrelerin verilmesi gerekliydi. Öte yandan, eğer hoca 16V'tan aşağı değerde çalışan bir Ge diyotu (bkz. 1N103, 1N104, 1N107, 1N133 modelli diyotlar gibi) soruya dahil etti ise akım hesaplamasında 2.diyotun olduğu kısımda kısa devre oluşur ve gönderilen ana kol akımı 5mA olur. Fakat eğer 2.diyot da 1. diyot da forward biased ise ve her ikisi de 16V ve üzerinde opere edecek diyotlar ise ana kol akımı için net cevap(-) 2.107mA'dır. Yani senin soruya yaklaşımın da gayet doğru. Sorunun detaylarına göre her iki cevap da kabul edilebilir.
O yüzden @gereksiz1995 soruya yaklaşımı bu şekilde değiştirebilirsen sevinirim. Ayrıca belirtmek isterim ki CircuitLab programında devreyi çizip cevapları teyit ettim.
Çok özür dileyerek lojik kapılar konusunda yardım rica edecektim

Yukarı Alt