Güçlü Elektromıknatıs yapabilmek için ne gerekli?

Konu, 'Teknoloji' kısmında Emre202 tarafından paylaşıldı.

1. Emre202

Emre202 MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +0 / 0 / -0
    Üniversite:
    Osmaniye korkut ata
    Elektromıknatıs yapılışını YouTube gibi sitelerden öğrenebiliyoruz. Fakat gerçekten güçlü bir elektromıknatıs yapabilmek için ne gerekli? Gerilim değerini mi artıracaz, sarım sayısını mı artıracaz, bobin telini sandığımız iletkenin kalınlığı önemli mi? Bu gibi bilgilere ulaşamıyorum. Bilgisi olan var ise yardımcı olabilir misiniz?
    Not: Forumda yeniyim

2. Kepchup

Kepchup Özel Üye

En İyi Cevap:
    2
    Değerlendiriler:
    +41 / 0 / -1
    Üniversite:
    Marmara üniversitesi
    Güçlü mıknatıs yapmak demek güçlü bir manyetik alan oluşturmak demektir. Bunun için Eşik değer, kullanılan nüvenin maksimum taşıyabileceği akı ile alakalıdır. Nüve kullanmıyorum deseniz bile nüveniz havadır aslında. :)
    İstenilen manyetik alan için gerekli akıyı taşıyabilecek nüveden sonra ya sarım sayısını artırmalısınız ya da akım miktarını. Böylelikle güçlü bir elektromıknatıs yapmış olacaksınız. Kullanacağınız alanı söylerseniz daha iyi yardımcı olurum.

• Beğen Beğen x 1
  3. Atakan Akbulut

Atakan Akbulut Yetkili Kişi Moderatör

Meslek:
    R&D Embedded Systems Software Engineer
    En İyi Cevap:
    5
    Değerlendiriler:
    +63 / 0 / -0
    Sorunu basite indirgersek Manyetik akı miktarı , Kablolardan geçen akım miktarı , kablonun kesiti , kablonun kalınlıgı malzemenin atomik yapısı da dahil daha birçok sebebten ötürü güçlü diyebilcegimiz mıknatısları yapabiliriz.

Akının artmasını saglayabiliriz.
    Akımı arttırırsak daha fazla bir EMA elde ederiz .
    Kablonun kesitini arttırabiliriz. Zaten Akımı arttırırsak kablonun kesitini mecburen arttırmak gerekir.
    Voltajı arttırmak
    Malzemeyi degiştirmek - Size altın kullanın demiyorum fakat en iyi iletkenlerden biride altındır. Süperiletkenler bu konuda en iyileri olur hatta
    direnci düşürmek - akım otomatik olarak artar.

Bu bilgiler Genelde elektrik mak. derslerinde verilmektedir. Ayrıca tesla bobini yapacaksanız bu dediklerimi unutun olay farklı olarak çalışıyor.

kolay gelsin.

• Beğen Beğen x 1
  4. Emre202

Emre202 MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +0 / 0 / -0
    Üniversite:
    Osmaniye korkut ata
    Çok teşekkür ederim cevap için. :) Tesla bobini yapmayı biliyorum. Ben güçlü bir elektromıknatıs yapmak istiyorum mesela iki elektromıknatıs birbirini güçlü bir şekilde çekecek. Veya ağırlık kaldırabilecek. Ama bu yapacağım elektromıknatıs 4cm çapında ve 6 cm yüksekliğe sahip bir silindir kullanmayı düşünüyorum. İnce bobin teli ile fazla sarım mı yoksa kalın tel ile sarım mı yapmam benim işime yarar? Kullanacağım iletken altın dışında ne olabilir yani üstüne saracağım silindir ne olmalı? K bakmayın uzun uzun soruyorum ama.. :)

5. Atakan Akbulut

Meslek:
    En İyi Cevap:
    5
    Değerlendiriler:
    +63 / 0 / -0
    kalın ve çok sarım en iyisidir fakat size uygun olarak kalın ve saf bakır tel kullanın. silindir genelde çivi yapabilirsin vb silindirik bir parça olur.

6. Emre202

Emre202 MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +0 / 0 / -0
    Üniversite:
    Osmaniye korkut ata
    üstadım şöyle bir soru sormak istiyorum yanlışsa affına sığınıyorum :) mesela 10cm uzaklıktaki bir noktadaki yüke uygulayacağı kuvveti nasıl hesaplarız? ve kullancağım alan, küçük ama etkili bir elektromıknatıs için ne yapmam gerek. mesela 4 cm çapında 6 cm uzunluğunda bir silindirden ne kadar iyi bir güç elde ederim :)) bu silindir biraz daha büyük oabilir de

birde diğer arkadaşa da sordum. bir güç hesabı yapmak mümkün müdür :)

7. Atakan Akbulut

Meslek:
    En İyi Cevap:
    5
    Değerlendiriler:
    +63 / 0 / -0
    Bu işler
    güc hesabı manyetik alan teorisi ve manyetik AKI yougunlugu(Tesla) Manyetik alan şiddeti vb formüllerden belirli sonuçlar elde edebilirsiniz fakat ideal ile gerçek arasında fark olacaktır.

8. Emre202

Emre202 MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +0 / 0 / -0
    Üniversite:
    Osmaniye korkut ata
    peki sardığımız teli üst üste sarabiliyormuyuz? bu konu hakkında bi bilginiz varmı? bu konu kafamı tırmalıyor bir sonuca ulaşmam lazım.

9. Mücahit Arslan

Mücahit Arslan Yetkili Kişi MB Yazarı

Meslek:
    Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
    En İyi Cevap:
    9
    Değerlendiriler:
    +100 / 1 / -1
    Üniversite:
    Staffordshire University
    Teli üst üste sarmak size hemen hemen hiç birşey kazandırmaz. Üst tarafa saracağınız tel alttaki tele göre çok daha zayıf bir manyetik alan oluşturacaktır. Bu yeni oluşturduğun manyetik alan ile ilk telden elde edeceğin manyetik alan kısmi olarak girişim oluşturur. İkinci bir teli birincinin üstüne sarmak sana ancak çok yüksek güçlerde bir voltaj beslemesi yaptığın zaman fayda sağlayabilir fakat bahsettiğimiz yüksek güçlerde de iletken teller ciddi zarar görürler. O yüzden, nispeten ince iki tane teli üst üste sarmaktansa, iki ince telin birleşiminden daha kalın tek bir tel ve yüksek voltaj beslemesi çok daha mantıklıdır. @Atakan Akbulut hocam gerekli hemen herşeyden bahsetmiş zaten. Bundan gerisi biraz da kişisel araştırmaya bakmakta kardeşim.

10. Emre202

Emre202 MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +0 / 0 / -0
    Üniversite:
    Osmaniye korkut ata
    Teşekkür ederim yardımlarınız için :)