Güçlü Elektromıknatıs yapabilmek için ne gerekli?

Emre202

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Osmaniye korkut ata
Elektromıknatıs yapılışını YouTube gibi sitelerden öğrenebiliyoruz. Fakat gerçekten güçlü bir elektromıknatıs yapabilmek için ne gerekli? Gerilim değerini mi artıracaz, sarım sayısını mı artıracaz, bobin telini sandığımız iletkenin kalınlığı önemli mi? Bu gibi bilgilere ulaşamıyorum. Bilgisi olan var ise yardımcı olabilir misiniz?
Not: Forumda yeniyim

Kepchup

Özel Üye
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
Güçlü mıknatıs yapmak demek güçlü bir manyetik alan oluşturmak demektir. Bunun için Eşik değer, kullanılan nüvenin maksimum taşıyabileceği akı ile alakalıdır. Nüve kullanmıyorum deseniz bile nüveniz havadır aslında. :)
İstenilen manyetik alan için gerekli akıyı taşıyabilecek nüveden sonra ya sarım sayısını artırmalısınız ya da akım miktarını. Böylelikle güçlü bir elektromıknatıs yapmış olacaksınız. Kullanacağınız alanı söylerseniz daha iyi yardımcı olurum.

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Sorunu basite indirgersek Manyetik akı miktarı , Kablolardan geçen akım miktarı , kablonun kesiti , kablonun kalınlıgı malzemenin atomik yapısı da dahil daha birçok sebebten ötürü güçlü diyebilcegimiz mıknatısları yapabiliriz.

Akının artmasını saglayabiliriz.
Akımı arttırırsak daha fazla bir EMA elde ederiz .
Kablonun kesitini arttırabiliriz. Zaten Akımı arttırırsak kablonun kesitini mecburen arttırmak gerekir.
Voltajı arttırmak
Malzemeyi degiştirmek - Size altın kullanın demiyorum fakat en iyi iletkenlerden biride altındır. Süperiletkenler bu konuda en iyileri olur hatta
direnci düşürmek - akım otomatik olarak artar.

Bu bilgiler Genelde elektrik mak. derslerinde verilmektedir. Ayrıca tesla bobini yapacaksanız bu dediklerimi unutun olay farklı olarak çalışıyor.

kolay gelsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
Emre202

Emre202

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Osmaniye korkut ata
Çok teşekkür ederim cevap için. :) Tesla bobini yapmayı biliyorum. Ben güçlü bir elektromıknatıs yapmak istiyorum mesela iki elektromıknatıs birbirini güçlü bir şekilde çekecek. Veya ağırlık kaldırabilecek. Ama bu yapacağım elektromıknatıs 4cm çapında ve 6 cm yüksekliğe sahip bir silindir kullanmayı düşünüyorum. İnce bobin teli ile fazla sarım mı yoksa kalın tel ile sarım mı yapmam benim işime yarar? Kullanacağım iletken altın dışında ne olabilir yani üstüne saracağım silindir ne olmalı? K bakmayın uzun uzun soruyorum ama.. :)

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
Çok teşekkür ederim cevap için. :) Tesla bobini yapmayı biliyorum. Ben güçlü bir elektromıknatıs yapmak istiyorum mesela iki elektromıknatıs birbirini güçlü bir şekilde çekecek. Veya ağırlık kaldırabilecek. Ama bu yapacağım elektromıknatıs 4cm çapında ve 6 cm yüksekliğe sahip bir silindir kullanmayı düşünüyorum. İnce bobin teli ile fazla sarım mı yoksa kalın tel ile sarım mı yapmam benim işime yarar? Kullanacağım iletken altın dışında ne olabilir yani üstüne saracağım silindir ne olmalı? K bakmayın uzun uzun soruyorum ama.. :)
kalın ve çok sarım en iyisidir fakat size uygun olarak kalın ve saf bakır tel kullanın. silindir genelde çivi yapabilirsin vb silindirik bir parça olur.

Konu sahibi
Konu sahibi
Emre202

Emre202

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Osmaniye korkut ata
Güçlü mıknatıs yapmak demek güçlü bir manyetik alan oluşturmak demektir. Bunun için Eşik değer, kullanılan nüvenin maksimum taşıyabileceği akı ile alakalıdır. Nüve kullanmıyorum deseniz bile nüveniz havadır aslında. :)
İstenilen manyetik alan için gerekli akıyı taşıyabilecek nüveden sonra ya sarım sayısını artırmalısınız ya da akım miktarını. Böylelikle güçlü bir elektromıknatıs yapmış olacaksınız. Kullanacağınız alanı söylerseniz daha iyi yardımcı olurum.
üstadım şöyle bir soru sormak istiyorum yanlışsa affına sığınıyorum :) mesela 10cm uzaklıktaki bir noktadaki yüke uygulayacağı kuvveti nasıl hesaplarız? ve kullancağım alan, küçük ama etkili bir elektromıknatıs için ne yapmam gerek. mesela 4 cm çapında 6 cm uzunluğunda bir silindirden ne kadar iyi bir güç elde ederim :)) bu silindir biraz daha büyük oabilir de

kalın ve çok sarım en iyisidir fakat size uygun olarak kalın ve saf bakır tel kullanın. silindir genelde çivi yapabilirsin vb silindirik bir parça olur.
birde diğer arkadaşa da sordum. bir güç hesabı yapmak mümkün müdür :)

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
Bu işler
üstadım şöyle bir soru sormak istiyorum yanlışsa affına sığınıyorum :) mesela 10cm uzaklıktaki bir noktadaki yüke uygulayacağı kuvveti nasıl hesaplarız? ve kullancağım alan, küçük ama etkili bir elektromıknatıs için ne yapmam gerek. mesela 4 cm çapında 6 cm uzunluğunda bir silindirden ne kadar iyi bir güç elde ederim :)) bu silindir biraz daha büyük oabilir de

birde diğer arkadaşa da sordum. bir güç hesabı yapmak mümkün müdür :)
güc hesabı manyetik alan teorisi ve manyetik AKI yougunlugu(Tesla) Manyetik alan şiddeti vb formüllerden belirli sonuçlar elde edebilirsiniz fakat ideal ile gerçek arasında fark olacaktır.

Konu sahibi
Konu sahibi
Emre202

Emre202

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Osmaniye korkut ata
Bu işler

güc hesabı manyetik alan teorisi ve manyetik AKI yougunlugu(Tesla) Manyetik alan şiddeti vb formüllerden belirli sonuçlar elde edebilirsiniz fakat ideal ile gerçek arasında fark olacaktır.
peki sardığımız teli üst üste sarabiliyormuyuz? bu konu hakkında bi bilginiz varmı? bu konu kafamı tırmalıyor bir sonuca ulaşmam lazım.

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Teli üst üste sarmak size hemen hemen hiç birşey kazandırmaz. Üst tarafa saracağınız tel alttaki tele göre çok daha zayıf bir manyetik alan oluşturacaktır. Bu yeni oluşturduğun manyetik alan ile ilk telden elde edeceğin manyetik alan kısmi olarak girişim oluşturur. İkinci bir teli birincinin üstüne sarmak sana ancak çok yüksek güçlerde bir voltaj beslemesi yaptığın zaman fayda sağlayabilir fakat bahsettiğimiz yüksek güçlerde de iletken teller ciddi zarar görürler. O yüzden, nispeten ince iki tane teli üst üste sarmaktansa, iki ince telin birleşiminden daha kalın tek bir tel ve yüksek voltaj beslemesi çok daha mantıklıdır. @Atakan Akbulut hocam gerekli hemen herşeyden bahsetmiş zaten. Bundan gerisi biraz da kişisel araştırmaya bakmakta kardeşim.

Konu sahibi
Konu sahibi
Emre202

Emre202

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Osmaniye korkut ata
Teli üst üste sarmak size hemen hemen hiç birşey kazandırmaz. Üst tarafa saracağınız tel alttaki tele göre çok daha zayıf bir manyetik alan oluşturacaktır. Bu yeni oluşturduğun manyetik alan ile ilk telden elde edeceğin manyetik alan kısmi olarak girişim oluşturur. İkinci bir teli birincinin üstüne sarmak sana ancak çok yüksek güçlerde bir voltaj beslemesi yaptığın zaman fayda sağlayabilir fakat bahsettiğimiz yüksek güçlerde de iletken teller ciddi zarar görürler. O yüzden, nispeten ince iki tane teli üst üste sarmaktansa, iki ince telin birleşiminden daha kalın tek bir tel ve yüksek voltaj beslemesi çok daha mantıklıdır. @Atakan Akbulut hocam gerekli hemen herşeyden bahsetmiş zaten. Bundan gerisi biraz da kişisel araştırmaya bakmakta kardeşim.
Teşekkür ederim yardımlarınız için :)

tambuhara

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
ege üniversitesi
Elektromıknatıs yapılışını YouTube gibi sitelerden öğrenebiliyoruz. Fakat gerçekten güçlü bir elektromıknatıs yapabilmek için ne gerekli? Gerilim değerini mi artıracaz, sarım sayısını mı artıracaz, bobin telini sandığımız iletkenin kalınlığı önemli mi? Bu gibi bilgilere ulaşamıyorum. Bilgisi olan var ise yardımcı olabilir misiniz?
Not: Forumda yeniyim
İnternette selonoid bobin hesaplama üzerine hazır hesaplama programları var bilgisayarınıza indirip kullanabiliyorsunuz ancak sorun şuki Nüve olarak kullanacağınız demirin saflık oranı her şeyi deyiştriyor Çünki artık neredeyse hiçbiyerde demir üretilmiyor nispi oranda çelikleştiriliyor saf demir bulmak çok zor Biz bir konfeti kesme makinası yapmıştık üniversite bünyesinde zımbayı elektromıknatıs ile tahrik ettik o dönem bir hayli uğraştık hazır olarak üretilen selonoidler çok pahalıydı alt tarafı demirle bakır nevar bunda kendimizde yaparız dedik işe başladık ama gel görki okadar basit deyilmiş...hazır satılan minicik bobin bizim kocamandan daha güçlü :) sonra işi şöyle çözdük küçük çaplı trafo imalatı yapan bir firmadan trafo sacı hazır karkasıyla birlikte getirttik sadece karkas içine girem '' M '' şeklinde olan kısmı kullandık sarımımızı kendimiz yaptık sonuç mükemmel çünki trofo sacı çok özel bir maden,,, ferromanyetik özelliği yüksek. Az bobin az akım çok iş.....doğru hesaplanırsa ısınmıyor bile çalışırken......

markup

MB Üyesi
Tepkiler
44
Meslek
Endüstri mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
Elekro mıknatısın her iki ucu da manyetik maddeleri çeker. Elektromıknatısın kutupları sağ el kuralına göre bulunabilir. Bu kural, tel bobine alttan sarılıyorsa sağ elimizi bobini alttan kavrayarak tutarız. Sağ elimizin baş parmağı elektromıknatısın ‘N’ kutbunu gösterir. Pil, ters çevrilirse elektromıknatısın her iki ucu da aynı şekilde çekme özelliği gösterir ama kutupları yer değiştirir.

Yukarı Alt