İş Arama Sorunsalı

hasretakbiyik

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Endüstri Mühendisi
Üniv
Anadolu Üni.
Arkadaşlar yaklaşık 1.5 yıl önce mezun oldum, iş bulamayınca askere gitim döndüm, 3 ay oldu geleli ancak hala işsizim. Endüstri mühendisiyim, yetersiz bir cv'm de yok; ingilizcem var, proje tabanlı stajlar yaptım. Başvurularımı kariyer.net, secretcv vb. platformlardan yapıyorum çünkü aracı olabilecek bir çevrem yok malesef. Tavsiyeleriniz nelerdir? Uzun süre böyle gezmek psikolojik olarak da yıpratıyor. 25 yaşımı yeni bitirdim ancak daha ne kadar işsiz gezeceğim belli de değil. En verimli gençlik yıllarım evden çıkmadan geçiyor. Mülakata bile çağırmıyor firmalar. Deneyimsiz bir endüstri mühendisi torpil olmadan nasıl iş bulur? Fikirlerinizi bekliyorum.

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Arkadaşlar yaklaşık 1.5 yıl önce mezun oldum, iş bulamayınca askere gitim döndüm, 3 ay oldu geleli ancak hala işsizim. Endüstri mühendisiyim, yetersiz bir cv'm de yok; ingilizcem var, proje tabanlı stajlar yaptım. Başvurularımı kariyer.net, secretcv vb. platformlardan yapıyorum çünkü aracı olabilecek bir çevrem yok malesef. Tavsiyeleriniz nelerdir? Uzun süre böyle gezmek psikolojik olarak da yıpratıyor. 25 yaşımı yeni bitirdim ancak daha ne kadar işsiz gezeceğim belli de değil. En verimli gençlik yıllarım evden çıkmadan geçiyor. Mülakata bile çağırmıyor firmalar. Deneyimsiz bir endüstri mühendisi torpil olmadan nasıl iş bulur? Fikirlerinizi bekliyorum.
isverenin aradığı ozelliklerin biri de ikametgahindir. Bir de muhendisler icin; is pozisyonu ve iscinin özelliklerinin birebir ortusmesi gerekir. Bir gun seni arayan bir is bulacaksin acele etme.

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hasretakbiyik

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Endüstri Mühendisi
Üniv
Anadolu Üni.
İzmir'de yaşıyorum, İzmir ve Manisa'daki işlere başvuruyorum sadece, belki 300 işe başvuruda bulundum :D Manisa'da çalışan beyaz yakalıların neredeyse tamamı İzmir'den zaten. Bir gün bulacağımı herkes söylüyor ama ne zaman biteceği belli olmayan ve 1.5 yıldır devam eden bu süreç gerçekten insanın canını sıkıyor. Benim anlamadığım şey torpil olmadan ik çalışanına nasıl ulaşabilirim internetten ulaşmaya çalışmak dışında, deneyimsiz mühendis ilanı zaten yok, teklif gelse 2500 liraya bile hazırım saçma da olsa. Teklifi bırakın cv'mi gören bir yer bile yok...

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
İzmir'de yaşıyorum, İzmir ve Manisa'daki işlere başvuruyorum sadece, belki 300 işe başvuruda bulundum :D Manisa'da çalışan beyaz yakalıların neredeyse tamamı İzmir'den zaten. Bir gün bulacağımı herkes söylüyor ama ne zaman biteceği belli olmayan ve 1.5 yıldır devam eden bu süreç gerçekten insanın canını sıkıyor. Benim anlamadığım şey torpil olmadan ik çalışanına nasıl ulaşabilirim internetten ulaşmaya çalışmak dışında, deneyimsiz mühendis ilanı zaten yok, teklif gelse 2500 liraya bile hazırım saçma da olsa. Teklifi bırakın cv'mi gören bir yer bile yok...
Vallaha diyecek bir sey bulamiyorum kolay gelsin :D

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hasretakbiyik

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Endüstri Mühendisi
Üniv
Anadolu Üni.
Ne bileyim insanlar nasıl buluyor sorusunu sormaya başladım kendime, bir şekilde başlıyor bu insanlar, arada kaynayıp senelerce böyle kalmak tek korkum :D

Volkan Ünal

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
87
Meslek
Öğrenci
Üniversite okuduğunuz zamanlar özellikle endüstri mühendisliği için , network konusu oldukça önemli. Çeşitli topluluklarda bulunup , olabildiğince firma odaklı etkinlik düzenleyebilen insanlar genelde çok daha rahat iş bulabiliyorlar. Bir diğer konuda sadece internet üzerinden başvuru yapmanız bence yeterli değil. Firmaya direkt gidip insan kaynakları ile görüşmeyi deneyebilirsiniz. Biraz girişken olmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hasretakbiyik

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Endüstri Mühendisi
Üniv
Anadolu Üni.
Kulüp etkinlikleri vb. çok katıldım ancak iş dünyasından çevrem yok, bu bir handikap evet. Diğer mesele de bulunduğumuz dönem için çok mantıklı gelmiyor, davet edilmeden ik çalışanına ulaşmak kurumsal olmayan firmalarda bile pek mümkün değil, güvenliği geçmek bile ölüm gibi bir şey, aştınız diyelim ne kadar ciddiye alırlar ayrı bir soru işareti, ayrıca çoğu lokasyon şehir merkezine uzak; günde onlarca yere internet üzerinden cv gönderiyorum, elden ulaştırmaya çabalasam ki ciddi anlamda değerlendirilme ihtimalim tüm firmalar için %10un altında diye tahmin ediyorum. Tabi denemekten zarar gelmez ama pek mantıklı gelmiyor. Ben ik çalışanı olsam şehrin dışındaki fabrikama gelen birine "Neden mail ile iletmedin cv dosyanı?" diye sorarım yani

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Öncelikle arkadaşların da belirttiği gibi üniversite döneminde kurulan ilişkiler iş hayatına atılmanda ciddi pay sahibi. Bu süreç içerisinde mümkün olduğunca firma ziyareti yapılıp, fuarlara katılıp gerekli kontaklara erişmek gerekiyor. Öte yandan, benim dikkatimi çeken cümle "2500 TL de olsa kabul edeceğim" cümlen. Bu cümleyi sanırım henüz piyasanın içerisine dahil olmadığın için kurdun. Çünkü artık maalesef birçok firmada mühendis arkadaşlarımıza asgari ücret ile işe başlama teklifi sunuluyor. Bunun yanı sıra, motivasyonunu düşürmemeye çalış. Başvurulara devam et. CV üzerinde farklılık oluşturacak bazı değişiklikler yap. Örneğin ileriye dönük fikir ve projeler kısmı ekle CV'ne ve ileride hayata geçirmek istediğin projelerinden birkaçını oraya dahil et. Senin CV'ni diğer adaylardan farklı kılan birşeyler ortaya çıksın. Öte yandan, iş bulana kadar evde geçireceğin vakti bir yazılım üzerine yoğunlaşarak değerlendir. Son olarak da LinkedIn üzerinden firmaların İK çalışanlarına ulaşabilirsin çoğu zaman. Bunlara da ulaşmaya çalışarak şansını artırmanı öneririm sana.
Şimdiden başarılar.

denizgezmiş

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Yazılım Mühendisi
Parası ne olursa olsun kabul ederek. Fiyatı düşünmeden tecrübe kazanmaya bakacaksınız.

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hasretakbiyik

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Endüstri Mühendisi
Üniv
Anadolu Üni.
Mülakata çağırılmadığım için henüz fiyat teklifi de yok ancak 4000 liraya başlayan arkadaşlarım var, 2500 bence taban maaş olarak ideal. Bunun yanı sıra CV düzenlemeye gelirsek mevcut olan gayet yeterli bence(Onlarca kez baştan düzenledim, görüp yetersiz diyen çıkmadı), tek sorun deneyim. Linkedn önerisini birkaç kişiden daha duydum, hesabım mevcut ama hiçbir ik çalışanına mesaj olarak atmayı denemedim. Buna da başlayacağım. Evde boş durma konusu da ayrı bir problem. İyice depresif bir modda olduğum için daha fazla kendimi geliştirme çabası içine giremiyorum. İstek sıfır diyebilirim yani. Sonuçta ortalama üzeri bir CV sahibiyim ve hiç geri dönüş alamıyorum; aylar harcayıp 2 madde daha ekleyince birşeylerin değişeceğine inanmıyorum ki inansam da gerçekten buna enerjim yok.

bilginim

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
abant izzet baysal üniversites
Kendinizi çok üstün körü görüyorsunuz. Sizin diğer endüstrü mü neyse o mühendislerden bir farkınız olmadan kimse işe almaz. Aranızda ne fark var ki? İkinizde mühendissiniz. Bilgi, birikim, tecrübe seni öne geçirecek. Para gözetip durursan affedersin ama başı alırsın.

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hasretakbiyik

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Endüstri Mühendisi
Üniv
Anadolu Üni.
Uzun dönem stajlar, İngilizce, yazılım dilleri vb. firmaların beklentilerini karşılayacak donanımlara sahibim ancak tek problem deneyimsizlik gibi duruyor, para odaklı da değilim ama kimse de kusura bakmasın asgari ücrete de çalışmam, vasıfsız personel değilim sonuç olarak.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Uzun dönem stajlar, İngilizce, yazılım dilleri vb. firmaların beklentilerini karşılayacak donanımlara sahibim ancak tek problem deneyimsizlik gibi duruyor, para odaklı da değilim ama kimse de kusura bakmasın asgari ücrete de çalışmam, vasıfsız personel değilim sonuç olarak.
Asgari ücretle çalışmama kararını destekliyorum. Sonuç olarak emek veriyoruz 4 sene mühendislik okuyoruz bunun karşılığı asgari ücret değil.

Benim sana iki adet önerim olacak,
1) Kariyer.net teki öz geçmişini her gün güncelle. Öz geçmişini güncelleden kasıt her gün yeni bir şey ekle değil. Öz geçmişin son güncellenme tarihi ne kadar yeni olursa aynı işe başvuran insanlar arasında öz geçmişin o kadar yukarıda oluyor. Bana soracak olursan saatte bir bile güncelleyebilirsin. Bu işlem 10 saniyeyi bile almıyor.

2) Kariyer.net eskisi kadar süper kullanışlı bir platform değil, şu an daha aktif olarak kullanılan iş bulma sitesi, linkedin in iş bulma kısmı. Kariyer.neti bırak demiyorum. Kariyer.net ten başvuruya devam ama linkedinden de başvur.

Pes etmek yok başarabilirsin :)

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hasretakbiyik

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Endüstri Mühendisi
Üniv
Anadolu Üni.
Her gün 5-10 kez güncelliyorum özgeçmişimi, linkedin'den iş bulma olayını ben mi beceremiyorum anlamadım ama İzmir ve Manisa bölgesinde endüstri mühendisi olarak çalışabileceğim neredeyse hiç ilan görmedim, ben mi yanlış arıyorum diye tüm ilanlara bakıyorum yine yok :D

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Her gün 5-10 kez güncelliyorum özgeçmişimi, linkedin'den iş bulma olayını ben mi beceremiyorum anlamadım ama İzmir ve Manisa bölgesinde endüstri mühendisi olarak çalışabileceğim neredeyse hiç ilan görmedim, ben mi yanlış arıyorum diye tüm ilanlara bakıyorum yine yok :D
O zaman farklı şehirlerdeki iş ilanlarını bence değerlendirmeye alabilirsin. İstanbul, Kocaeli, Sakarya gibi.

Birde şöyle bir şey var, şu an bir krizin içerisindeyiz ve firmalar birini almaya çok sıcak bakmıyor ne yazık ki.

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Kimse size asgari ücret ile işe başlayın demiyor. Yalnızca sizi mülakata çağırdıklarında az çok teklif edecekleri ücret hakkında bilgi sahibi olun istedim. Ortalamanın üzerinde olmaktan kastınız ne tam olarak anlayamadım ama çok çok iyi derece ve diplomalarla kabul edilmeyen/şirketlerdeki mali durumlardan dolayı kabul edilemeyen binlerce mühendis var. O yüzden biraz daha mütevazı olup, enerjiyi yüksek tutarak başvuruya devam etmelisin. Baktın İzmir/Manisa bölgesinde bulamıyorsun, oralarda kalmak için çok özel bir nedenin yoksa farklı şehirlere de göz atmayı deneyebilirsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hasretakbiyik

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Endüstri Mühendisi
Üniv
Anadolu Üni.
Herkes beklentim çok yüksek sanmış sanırım ama dediğim gibi min. 2500 lira talep etmem bana çok bir beklenti gibi gelmiyor. Sıradan vasıfsız bir kasiyer bile bu paraları kazanıyor. Temelde takıldığım nokta da para değil zaten; örnek vermek gerekirse kariyer.net üzerinden yüzlerce başvuru yaptım ama cv görüntülenmem bile çok az. Parasal boyutunu geçtim çoktan, akşama kadar evde oturup iş ilanı aramaktan çok bunaldım ve bir yerlerden başlamak istiyorum sadece. Bu problem genel mi diye düşünüyorum ama çevremde bir şekilde iş hayatına başlamış insanlar var. Büyüdüğüm bölgede yaşamak, küfür seviyesinde olmayan bir maaş istiyorum sadece ve donanım açısından da yetersiz görmüyorum kendimi. Torpil olmadan işe giremeyeceğim gibi duruyor ki o da yok. Başka şehirler düşünsem bu dönemde giderlerimi karşılayacak maaşlar vermeyeceklerine neredeyse eminim. Sonuç olarak nereden baksam tutarsız bir durum var yani. Mezun olalı 1.5 sene oldu, bu süreçte askerliği aradan çıkardım iş bulamadığım için, 3 aydır askerlik problemim olmasa da bulamıyorum. Sonu da belli değil ki bu işsizliğin, 1 yıl, 5 yıl vb. gidebilir bu böyle ve yaşım da ilerliyor. 2 sene daha bulamasam 27 yaşında deneyimsiz mühendis olarak ileride ümit vaadetmeyen bir mühendis olacağım. Yorumlarda niyetim biraz yanlış anlaşılmış, temelde sorduğum soru şu aslında, firmalara cv'lerimi nasıl inceletebilirim? Sanki mülataka çağırıyorlar da orada olmuyormuş gibi bir izlenim oluşmuş sanırım ama bırakın mülakatı cv'me bakmıyorlar :D

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Herkese merhabalar ,

Hocam uzun uzun nedenlerini yazmak isterim fakat okumayı sevmeyen bir millet haline geldiğimiz için hem sıkmak hem de boşu boşuna bilgi kirliliği yapmak istemedim. Fakat bildiğim ve gördüğüm tek şey ne olursan ol ister işe yara ister yarama karın tokluğuna çalışmak istiyorsan iş çok , ama ben işverene arkadaşıma eşime dostuma insanlığa hizmet edeyim düşüncesiyle hareket edince gel gör ki iş yok. Ülkenin sayılı 5 holdinginden birine bağlı 10 yıl saha sistem destek uzmanlığı yaptım , dediğin gibi cv basit bir cv değil çoğu mülakatlarda bu kadar dolu bilgili tecrübeli birisi nasıl iş bulamaz diye soran şirket sahibi veya ik yöneticileri ne hikmetse işe almıyor. 16 aydır boştayım ve hala iş arıyorum , işverene sorarsan benim gibi senin gibi adamlara müthiş ihtiyaç var , asgari ücrete kadar indim ama gel gör ki ona bile burun kıvırıyorlar , neymiş kriz varmış. Sektör değiştirmeyi denedim adam diyor ki " ya sen bilgisayar uzmanısın 2 üniversite bitirmişsin İngilizcen var ben seni bu pozisyona alamam yazık günah " ... Şuan işverenin tek derdi işten az anlasın çok para istemesin sabah 08:00 de gelsin akşam gece ne zaman işi biterse gitsin mesai almasın servise binmesin otobüsle gelsin gitsin işim aksamasın köle gibi çalışsın.. Bu ülkede mantık bu maalesef.. Kendi işimi kurmak istedim bir sürü bürokrasi ıvır zıvır belge istemeler vs vs... Tarımdan hayvancılığa su ürünlerinden autocad e kadar bilgi deneyim tecrübe var , bugün çıkıp biri elimden tutsa seminer dahi verebileceğim uzmanlık alan ve bilgilerim var FAKAT HEPSİNİN KARŞILIĞI kocaman SIFIR...

Arkan yoksa , tanıdığın yoksa ve SİSTEM ÇARKINI TERSİNE DÖNDÜRÜP BİRŞEY YAPAMIYORSAN bu ülkede emin ol hiç bir şirket ve kademede yer bulamazsın. Çalıştığım şirket satıldı ve yok oldu arasıra görev yaptığım işyerine kalan tek tük arkadaşları ziyarete giderim , adam güvenlik olarak çalışıyor hiç bir vasfı yok kontrol kalemi bile tutamayan eline kumpası versen demir çubuk sanan adam 2400 tl maaş alıp 7,5 saat mesaisini goygoy ile geçirip giden adam bana akıl satıyor , biz iş beğenmiyor muşuz çalışmak istemiyor muşuz asgari ücret neyimize yetmiyormuş. Ben görev yaptığım holdinge bağlı 5 farklı şehire 10 yıl boyunca tek tabanca yetiştim başımda müdür yok 1 yönetici var o da sürekli iş iş der dururdu. Aldığım riskin ticari boyutu 6 milyon dolarlık tüm elektronik donanım ve yazılımdan sorumlu çalışırken adam benden daha çok maaş alıyordu. Burda ismini rnecide etmek veya reklam yapmak olmasın diye söylemiyorum ama bir çay ocağına bakan personele bu şirket 5172 TL maaş ödüyor , kuru maaş bu ; extraları da var , mesela giyim için 1500 tl yılda birkez , 3 ayda bir olmak şartıyla 450 tl yani yılda 1800 tl yeme içme alışveriş çeki , ürettiği malın iştikak hakkı olan parayı maaşa ekleme , özel aracı için bir benzin firmasından aylık 500 tl lik akaryakıt alma hakkı ( %2 daha ucuz yani 500 yerine yaklaşık 550 tl lilk akaryakıt alabiliyor ) kendi eşi ve çocuğuna özel sağlık sigortası servis ve yemekhane...

Sende endüstri mühendisisin kafan zehir gibi , belki dünyayı yerinden oynatacak bir icadın var ama değerin bu çaycı kadar değil. Belki çok kaba olacak ama bu ülkede İYİ YALA.... OLURSAN HER YERE GELİRSİN. benim gibi iyi niyetli aman insanlara faydam olsun dur şunu icat edeyim milletin cebinden boşa onca para çıkmasın diye düşünür iş ararsan yolun sonu sanırım ikimiz içinde bir semt pazarında yumurta satıcısından öte gidemeyecek.

Sonra da bol bol haber " üniversite mezunları pazar tezgahlarında yerlerini aldı "... Kafan kırıksa , bir deli arıyorsan birşeyler yapmak için bana ulaş . Bu dünyayı zenginler değil ama garipler yakacak bu sözümü de unutma...

Ha birde çaycı arkadaşa yılda sendika zammı yanısıra 4000 tl de yılda birkez yakacak yardımı okuyan çocuklarına da öğrenci başına eylül ayında kelle başı 750 tl extra yardım parasıda var. Yani adamın tüm haklarını aylık ortalamaya vursan 6500-7000 bandında bir maaşı var , BU ADAM ŞİRKETİN BİR ÇAY OCAĞI PERSONELİ... Benim staj yaptıklarımla beraber bu firmada toplam 13 yılım geçti bu maaşı alamadım adam topu topu 9 yıldır çalışıyor bu da extra bilgi..

Konu sahibi
Konu sahibi
H

hasretakbiyik

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Endüstri Mühendisi
Üniv
Anadolu Üni.
Söylediklerinize katılıyorum ama o kadar da karamsar değilim, aynı olayları aşağı yukarı ben de yaşadım, kazayla pazarlama personeli tarzında ilanına başvurup mülakatına gitmiştim, adam 'Ben seni bu işe alırsam çok küfredersin, buralarda harcanacak biri değilsin, donanımını değerlendirecek birilerini bulmanı tavsiye ederim.' demişti. Ama sonuç olarak çevremde herkes bir şekilde kariyerine başladı, ben o arada askere gittim, askerlik biterken kriz çıktı vb. sorunlardan dolayı durum bu. Maddi boyuta pek takılmıyorum henüz deneyimsiz olduğum için, yani çaycı benden fazla alabilir tabi ki, bana vasıfsız eleman muamelesi yapmadıkları sürece benim için problem yok.

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
İşte sıkıntı da bu ya hocam , vasıfsız eleman muamelesi yapılıyor bundan da inan ki çoğu büyük zevk alıyor. Bir iş görüşmesinde Mecidiyeköy de bir firmaya gittim , ik tarafından 85 dakika mülakata alındım bu adımı geçtik sorun yok , iş geldi bölüm müdürü ve yardımcısına onlarla da görüştük adam anladı ki her ikisinden de fazla donanımlıyım yokuşlar başladı , yok İngiliz gibi İngilizce konuşamıyorsun ıvır zıvır , ne dese karşılığını üslübuna uygun dille tezlerini çürüttüm en sonunda dayanamadı müdür ya amcam , " iyi de genç bu kadar kendine güveniyorsun bu şirkete ne katabileceğine inanıyorsun ne yapabilirsin ? " bende dayanamadım şöyle dedim :

- Bana boş bir A4 kağıdı verin ve lütfen muhasebeyi arayıp şirketinizin bilişim sektöründe kaçıncı sırada olduğunu öğrenin , dedim . adam önce bir afalladı sonra " ben seni işe almadım istifanı işe girince yazarsın , ben sana bu şirkete sağlayacağın katkıyı sordum " diye gerindi ,

Bende şöyle yaptım " buyur bu arabanın anahtarı , şuan tapu yanımda yok al sana evin de tapusu ben maaş istemiyorum 1 yıl sonra bu kağıda yazdıklarımı kontrol edeceğiz eğer şirket şuan ki durumundan üst çıtalara çıkartırsam yıllık kar oranının %15 ini istiyorum var mısınız ? " diye sordum dut yemiş bülbül gibi kaldı , yardımcısı ise baktı ki boş adam değilim seni eğitim koçu yapsak yeni başlayan arkadaşlara eğitim ve kurulumda yardımcı olsan buna sıcak bakar mısın ? Kabul dedim ama gel gör ki bi daha arayan soran olmadı.

Tabiki ümidini kesme fakat işveren kısmı ( kaba yazmak isterim ama yazmayayım ) olmuş bir acayip tip. Kabiliyetlerini biliyorsan el becerelerini biliyorsan bunu mühendisliğinle birleştirip birşeyler yapabilirsen çarkı tersine döndürebilirsin diye düşünüyorum...

Yukarı Alt