Makine Mühendisliğinden Bilişim Sistemleri Mühendisliğine Geçiş

Ahmed Receb

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
Üniv
Lise
Herkese merhaba. Sakarya üniversitesinde makine mühendisliği okuyorum. 1.sınıftayım henüz fakat ilgimin yazılıma daha fazla olduğunu anladım bölümümü yine okulumda bilişim sistemleri mühendisliğine geçiş yaparak değiştirmek istiyorum. merkezi yerleştirme puanımi ile geçeceğim bölümle o sene benim sıralamamla 50bin fark var 6 kontenjan alıyor geçme ihtimalim nedir?
Ortak olarak mat1 mat2 fizik1 fizik2 derslerini aldım aktsleri aynı müfredat olarakda bilgi sisteminde aynı şeyler yazıyor ama sorduğumda derslerin sayılacağına dair bilgi veremiyorlar geçiş kabul olunca komisyon karar veriyormuş sayılma ihtimali nedir?
Birde okuyan varsa sektörde bilgisayar ve yazılım mühendisinin yanında bölüm olarak bilişim sist mühün ne farkı vardır? bölüm isminden dolayı kötü görülür mü?

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Merhaba,
Bölümünü degistirmemeni siddetle tavsiye ederim. Yazılım yapmak için de önünde herhangi bir engel yok. Unide bu soz konusu derslerr giderek ogrenebilirsin. ben bunu yapmadigim icin cok pismanım. Yeteri kadar vaktin ve enerjin var ve başarabilirsin. Makine mühendisligi iyi bölümdür. Ufkunu açar.
Başarılar dilerim.

Konu sahibi
Konu sahibi
A

Ahmed Receb

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
Üniv
Lise
hocam durum şu teknik resim vs sevemedim açıkcası. tasarım bilmeyen makine müh de olmaz diye düşünüyorum dediğiniz gibi bir yandan yazılım bir yandan makine harika olur fakat ben tasarım öğrenmeyip okusam ne yazar ki tek resim yaparken zevk almadıktan sonra

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Resim yapmak ile cok isin yok aslinda bu tamamen calisma alanına bağlı. Piyasadaki mühendislerin yuzde 50 si cizim yapmıyordur. Ayrica resim de iyidir ayrica ayni cizim programları yazılım tarafında da mevcut. Ornegin altium. Onda da devre tasarliyorsun. Hem yazılım dedigin seyde derya deniz. Erken karar vermemeni rica ediyorum.

Konu sahibi
Konu sahibi
A

Ahmed Receb

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
Üniv
Lise
Hocam teşekkürler tavsiyeleriniz için size birkaç sorum olacak müsait olduğunuz vakit cevaplarsanız sevinirim. dediniz ya çizim yapmıyordur mesela ne yapıyorlar? yani hangi alanı seçeceğimi nasıl bileceğim daha 1.sınıfım ve bana söylenilen şu 3.sınıfta olanlar o senede bölüm derslerini aldıklarını ve derslerden zevk aldıklarını söylüyorlar ben 3.sınıfta pişman olursam çok geç olur. örneğin hocamız kompozit alanında çalışmalar yapıyor bu alanda teknik resim ne kadar önemli veya önemli mi? örneğin statik sevmiyosan tek resim yapamassın dedi adam ne bileyim ben savunma sanayide çalışmak istiyorum hemde çok fakat dediğiniz gibi makineyi okuyup ayrıyeten yazılım çalışılabilir lakin yazılım okurkenki çalışılan yazılım ile aynı olmaz diye düşünüyorum açıkcası. ve 4 sene sonra işe nefret ederek gitmemek istiyorum. çoğu makine mühendisi bana bırakma dedi ama kararsızım. bilişim okuyanda geç diyor.

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Bu tamamen senin sahsi düşüncelerin. Savunma sanayinde çalışırsan yüzde 90 resim yaparsın. Yabu benim anlamadigim insan neden bu kadar cizimden nefret eder. :D Dedigim gibi ben senin yerine olsam makine müh. bitirirdim. Yazılıma mak. müh. daha cok hakim olabilirsin. Oyle bir sınırlama yok. 4 sene makine müh. okuyacaksın. Haftada 5 gün gunde ortalama 5 saat geri kalan zaman daha fazla. Dedigim gibi tamamen senin secimin. Ayrica yazılım dedigin sey de at ile deve degil algoritmayı çözdükten sonra gerisi teferruat. Neyse yolun açık olsun.

Konu sahibi
Konu sahibi
A

Ahmed Receb

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
Üniv
Lise
tavsiyeler ve bilgiler için çok teşekkür ederim hocam

sssccc

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Elektrik elektronik mühendisliği
Üniv
Konya teknik üniversitesi
İyi günler bende konya teknik üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği okuyorum fakat Erzurum yaşıyorum ve Atatürk üniversitesine geçip geçmemekte çok kararsızım bu konuda fikir almak istiyorum 😊🙏

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Merhaba
Okurken Erzurumda is bulabilirsen kesinlikle, Erzuruma gitmelisin. Oyle uni farki diye bişey yok piyasada tamamen senin kendini gelistirmen ile alakali.

sssccc

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Elektrik elektronik mühendisliği
Üniv
Konya teknik üniversitesi
Su an için Erzurum'da da Konya'da da iş garantim yok fakat Konya'nin buyuk olması, sosyal açıdan daha çok faaliyetinin olması ve daha batı da olması Erzurum' un ise tanidiklarla dolu olması biraz kafamı karıştırıyor.Aslinda İstanbul'da okumayi çok istiyorum fakat yatay geçiş için puanım düşük .😞

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Su an için Erzurum'da da Konya'da da iş garantim yok fakat Konya'nin buyuk olması, sosyal açıdan daha çok faaliyetinin olması ve daha batı da olması Erzurum' un ise tanidiklarla dolu olması biraz kafamı karıştırıyor.Aslinda İstanbul'da okumayi çok istiyorum fakat yatay geçiş için puanım düşük .😞
Erzurumda cevren varsa isin de olur. Istanbulda okumanın tek artısı ders dışı eğitimsel faaliyetlere katlmak olabilir bunun dışında istanbulu tavsiye etmiyorum.

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Hocam teşekkürler tavsiyeleriniz için size birkaç sorum olacak müsait olduğunuz vakit cevaplarsanız sevinirim. dediniz ya çizim yapmıyordur mesela ne yapıyorlar? yani hangi alanı seçeceğimi nasıl bileceğim daha 1.sınıfım ve bana söylenilen şu 3.sınıfta olanlar o senede bölüm derslerini aldıklarını ve derslerden zevk aldıklarını söylüyorlar ben 3.sınıfta pişman olursam çok geç olur. örneğin hocamız kompozit alanında çalışmalar yapıyor bu alanda teknik resim ne kadar önemli veya önemli mi? örneğin statik sevmiyosan tek resim yapamassın dedi adam ne bileyim ben savunma sanayide çalışmak istiyorum hemde çok fakat dediğiniz gibi makineyi okuyup ayrıyeten yazılım çalışılabilir lakin yazılım okurkenki çalışılan yazılım ile aynı olmaz diye düşünüyorum açıkcası. ve 4 sene sonra işe nefret ederek gitmemek istiyorum. çoğu makine mühendisi bana bırakma dedi ama kararsızım. bilişim okuyanda geç diyor.
Savunma sanayinde çoğunlukla kompozitler ile içli dışlı bir pozisyonda çalışıyorum. Genel komponent tasarımının haricinde kompozit ile çizimin hemen hiç bir alakası yok diyebilirim. Fakat benim vurgulamak istediğim asıl nokta şu, üniversiteden mezun olduktan sonra hangi alanda hangi işle meşgul olacağın bugünden belli olmaz. O yüzden mümkün mertebe çok disiplinli (multi disciplinary) bir şekilde geliştirmeye çalış kendini. Savunma sanayi de derya deniz, tıpkı diğer mühendislik alanları gibi. O yüzden kimin senin çizim yeteneğine ne zaman ihtiyacı olacağı belli olmaz. Sen mümkün mertebe kendini çok yönlü düşünebilen ve belli başlı konularda ciddi yol katetmiş biri olacak şekilde geliştir.

Konu sahibi
Konu sahibi
A

Ahmed Receb

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
Üniv
Lise
Savunma sanayinde çoğunlukla kompozitler ile içli dışlı bir pozisyonda çalışıyorum. Genel komponent tasarımının haricinde kompozit ile çizimin hemen hiç bir alakası yok diyebilirim. Fakat benim vurgulamak istediğim asıl nokta şu, üniversiteden mezun olduktan sonra hangi alanda hangi işle meşgul olacağın bugünden belli olmaz. O yüzden mümkün mertebe çok disiplinli (multi disciplinary) bir şekilde geliştirmeye çalış kendini. Savunma sanayi de derya deniz, tıpkı diğer mühendislik alanları gibi. O yüzden kimin senin çizim yeteneğine ne zaman ihtiyacı olacağı belli olmaz. Sen mümkün mertebe kendini çok yönlü düşünebilen ve belli başlı konularda ciddi yol katetmiş biri olacak şekilde geliştir.
Hocam harika bir konuya değindiniz şu an bir hocamız kompozit üzerinde çalışmalar yapıyor. hocayı okulun ilk haftası yakaladım ve bende sizinle çalışmak istiyorum dedim hafta sonu makine labına götürüp çalışmalarını izliyordum yerleri falan temizliyordum daha çok ama ne işe yarıyor ne yapıyoruz hemen hemen anladım. şimdi uçaklara da ilgim var kompozite mi yöneleceğim uçağa mı buna bile karar veremiyorum. ne tavsiye edersiniz bu konu hakkında? birde siz mezun olurken hangi CAD programlarını biliyordunuz acaba ?

Yukarı Alt