MTOK Nedir, MTOK Bölümleri

Konu, 'Üniversite Tercih Rehberi' kısmında Kodalm tarafından paylaşıldı.

1. Kodalm

Kodalm MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +1 / 0 / -0
    Üniversite:
    Karadeniz Teknik Üniversitesi
    Arkadaşlar ben KTÜ teknoloji fakültesinde bilimsel hazırlık okuyorum acaba hazırlık bitiminden sonra benim başka üniversiteye (yine bi teknoloji fakultesi)geçmem mümkünmü lys puanıyla felan yardımcı olursanız sevinirim

mtok nedir ve mtok bölümleri hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilir mi?

2. Kepchup

Kepchup Özel Üye

En İyi Cevap:
    2
    Değerlendiriler:
    +41 / 0 / -1
    Üniversite:
    Marmara üniversitesi
    Yatay geçiş yapmak istiyorsun. Yatay geçiş üç şekilde mümkündür:
    Kurum içi,Kurumlararası,merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş. Kurum içi değil ktü den başka bir yere gitmek istiyorsun. Kurumlararsı yapman için programına eş olması ve bir gano nun olması lazım. Şu durumda senin ganon yok çünkü intibak programındasın. Lys puanı derken yani Mf-4 puanın ile merkezi yatay geçiş yapabilirsin ancak bu öğrenim hayatında bir kereye mahsus olup yerleşeceğin programın senin giriş yılın ki taban puanının senin puanından düşük veya eşit olması gerekiyor aksi takdirde yerleşemiyorsun. Yani şu durumda yatay geçiş yapman çok zor. Ya 1. sınıfın sonunda yapacaksın ya da ösym ile tek hak yapacaksın. İyi düşünmelisin.

• Beğen Beğen x 2
  3. Deduska

Deduska MB Üyesi

Meslek:
    Developer
    En İyi Cevap:
    9
    Değerlendiriler:
    +153 / 1 / -0
    @Kepchup kardeşim detaylı bir şekilde açıklama yapmış. Bende bir şeyler paylaşmak isterim, seninde zaten söylediğin gibi lys puanım ile demişsin. Sadece teknoloji fakültesi olmamak ile birlikte istediğin yere lys puanı ile geçiş yapabilirsin. Şart şudur ki, geçiş yapmak istediğin üniversitenin o bölümü kaç puan ile kapattığı. Taban puana eşit veya yüksek olman yeterli. Bu durum yerleşmeni sağlamaz sadece. Bir de senin gibi tercih edenler arasında sıralamada kontenjana girmen. Merkezi ek yerleştirme dönemini takip et.
    Buradan detaylarına bakabilirsin kardeşim.

Link : yok.gov.tr/documents/7701936/7719456/yataygecişpdf.pdf/31380d58-5289-4c11-b757-5be897cce400

Başarılar.

• Beğen Beğen x 1
  4. Kodalm

Kodalm MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +1 / 0 / -0
    Üniversite:
    Karadeniz Teknik Üniversitesi
    Teşekkür ederim yardımcı oldunuz

• Beğen Beğen x 1
  5. trkpln2

trkpln2 MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +1 / 0 / -0
    Öncelikle herkese iyi geceler. Çok soru soruyorum kusura bakmayın ama takdir edersiniz çok önemli bir dönemdeyim.:)

Sorum şu. MTOK'tan tercih yapmak istediğim Sakarya Üniversitesi Elektrik -Elektronik Mühendisliği bölümü var. Fakat aklıma şu takıldı: 4-5 yıl önce ki dava ile MTOK ve Teknoloji fakülteleri mezunları mühendis diploması veriliyor. Peki ben şimdi başladım MTOKtan üniye. Ya bi dava açılır da Allah korusun bu bölümden çıkanlar mühendis sayılmazsa? Böyle bir şey olabilir mi? Korkuyorum açıkçası.

6. Furkan Bayram

Furkan Bayram Yetkili Kişi Moderatör

Meslek:
    Öğrenci
    En İyi Cevap:
    1
    Değerlendiriler:
    +71 / 0 / -0
    Üniversite:
    Fırat Üniversitesi
    Sen kayıt yaptirdiktan sonra dava acilirsa seni ilgilendirmez çünkü kazanılmış hakkin var.Fakat burasi Türkiye

7. eray1700

eray1700 MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +0 / 0 / -0
    sıralaman kaç k

8. Kepchup

Kepchup Özel Üye

En İyi Cevap:
    2
    Değerlendiriler:
    +41 / 0 / -1
    Üniversite:
    Marmara üniversitesi
    Dava açılarak olacak iş değil bu. Ancak ve ancak YÖK kararı ile biz hata yapmışız bunlar mühendis olmasın diyerek mühendislik hakkı o tarihten itibaren feshedilir. Eski mezunların mağdur olmamaları için ya Mühendisliğe tamamlama gibi bir sınav yaparlar ya da herhangi bir işlem yapmadan devam ettirirler. Türkiye'de sistem çok değişiyor ancak Lisans derecesinde Mühendislik ünvanını kazanan gerçel tüzel bir kişiyi asla mağdur etmezler. Ederlerse büyük sorunlar çıkar. Hiç değilse bunu göze almazlar.:D

9. azzizzcan

azzizzcan MB Üyesi

Meslek:
    Öğrenci
    En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +2 / 0 / -0
    Liseden örnek verecek olursak. Ben girdiğimde Anadolu Teknik olarak geçiyordu. 9.sınıfın sonlarına doğru meslek oldu. 10-11-12. Sınıflar teknik olarak devam etti matematik fizik biyoloji VS VS sayısal dersleri aldılar ancak ben temel düzey aldım. Bölüm seçmiş olsaydım teknik olarak devam edecektim. Ama üniversitede girdikten sonra böyle birşey olacağını sanmıyorum.

10. cakiyyyyy

cakiyyyyy MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +0 / 0 / -1
    Üniversite:
    CBÜ
    Aynı fakültede, normalden farkı nedir ?

11. sansar2564

sansar2564 MB Üyesi

En İyi Cevap:
    2
    Değerlendiriler:
    +15 / 1 / -0
    MTOK ifadesi meslek lisesi mezunları için özel açılmış kontenjanı belirtir. Genellikle teknoloji fakültelerinde bunu görürsüniz

12. Enerji Sistemleri Mühendisi

Enerji Sistemleri Mühendisi MB Üyesi

En İyi Cevap:
    1
    Değerlendiriler:
    +2 / 0 / -0
    Üniversite:
    Fırat Üniversitesi
    1 sene boyunca sadece matematik fizik kimya dersleri görürsün geçme notu genelde 50 veya 60 oluyor üniversiteye göre değişiyor başarılı olursan 1. sınıftan başlarsın başarısız olursan hazırlığı tekrar edersin

13. szgncvs

szgncvs MB Kulüp

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +18 / 0 / -0
    Üniversite:
    Afyon Kocatepe Üniversitesi
    Peki MTOK kontenjanıyla Teknoloji Fakültesinde X mühendisliğinde okuyan bir kişi başka bir üniversitenin Mühendislik Fakültesinin yine X mühendisliğine kurumlararası (GANO ile) yatay geçiş imkanı var mıdır acaba?

Teknoloji Fakültesinden Mühendislik Fakültesine kurumlararası yatay geçiş mümkün ama MTOKlu bir öğrenci için de geçerli mi? Bu konuda bilgisi olan biri aydınlatabilirse sevinirim.

Teşekkürler.

14. erhan taç

erhan taç MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +0 / 0 / -0
    Üniversite:
    kou
    Merhabalar, mtok nedir ve mtok bölümleri hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilir mi?

Teknoloji fakülteleri ve MTOK'lar ile ilgili düşünceleriniz neler avantajları dezavantajları nelerdir. Malum tercıh donemlerı yaklasıyor.