MTOK Nedir, MTOK Bölümleri

Kodalm

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Karadeniz Teknik Üniversitesi
Arkadaşlar ben KTÜ teknoloji fakültesinde bilimsel hazırlık okuyorum acaba hazırlık bitiminden sonra benim başka üniversiteye (yine bi teknoloji fakultesi)geçmem mümkünmü lys puanıyla felan yardımcı olursanız sevinirim

mtok nedir ve mtok bölümleri hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilir mi?

Kepchup

Özel Üye
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
Yatay geçiş yapmak istiyorsun. Yatay geçiş üç şekilde mümkündür:
Kurum içi,Kurumlararası,merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş. Kurum içi değil ktü den başka bir yere gitmek istiyorsun. Kurumlararsı yapman için programına eş olması ve bir gano nun olması lazım. Şu durumda senin ganon yok çünkü intibak programındasın. Lys puanı derken yani Mf-4 puanın ile merkezi yatay geçiş yapabilirsin ancak bu öğrenim hayatında bir kereye mahsus olup yerleşeceğin programın senin giriş yılın ki taban puanının senin puanından düşük veya eşit olması gerekiyor aksi takdirde yerleşemiyorsun. Yani şu durumda yatay geçiş yapman çok zor. Ya 1. sınıfın sonunda yapacaksın ya da ösym ile tek hak yapacaksın. İyi düşünmelisin.

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
@Kepchup kardeşim detaylı bir şekilde açıklama yapmış. Bende bir şeyler paylaşmak isterim, seninde zaten söylediğin gibi lys puanım ile demişsin. Sadece teknoloji fakültesi olmamak ile birlikte istediğin yere lys puanı ile geçiş yapabilirsin. Şart şudur ki, geçiş yapmak istediğin üniversitenin o bölümü kaç puan ile kapattığı. Taban puana eşit veya yüksek olman yeterli. Bu durum yerleşmeni sağlamaz sadece. Bir de senin gibi tercih edenler arasında sıralamada kontenjana girmen. Merkezi ek yerleştirme dönemini takip et.
Buradan detaylarına bakabilirsin kardeşim.

Link : yok.gov.tr/documents/7701936/7719456/yataygecişpdf.pdf/31380d58-5289-4c11-b757-5be897cce400

Başarılar.

Konu sahibi
Konu sahibi
Kodalm

Kodalm

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Karadeniz Teknik Üniversitesi
Teşekkür ederim yardımcı oldunuz

trkpln2

MB Üyesi
Tepkiler
1
Öncelikle herkese iyi geceler. Çok soru soruyorum kusura bakmayın ama takdir edersiniz çok önemli bir dönemdeyim.:)

Sorum şu. MTOK'tan tercih yapmak istediğim Sakarya Üniversitesi Elektrik -Elektronik Mühendisliği bölümü var. Fakat aklıma şu takıldı: 4-5 yıl önce ki dava ile MTOK ve Teknoloji fakülteleri mezunları mühendis diploması veriliyor. Peki ben şimdi başladım MTOKtan üniye. Ya bi dava açılır da Allah korusun bu bölümden çıkanlar mühendis sayılmazsa? Böyle bir şey olabilir mi? Korkuyorum açıkçası.

Furkan Bayram

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
69
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Sen kayıt yaptirdiktan sonra dava acilirsa seni ilgilendirmez çünkü kazanılmış hakkin var.Fakat burasi Türkiye

Kepchup

Özel Üye
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
Dava açılarak olacak iş değil bu. Ancak ve ancak YÖK kararı ile biz hata yapmışız bunlar mühendis olmasın diyerek mühendislik hakkı o tarihten itibaren feshedilir. Eski mezunların mağdur olmamaları için ya Mühendisliğe tamamlama gibi bir sınav yaparlar ya da herhangi bir işlem yapmadan devam ettirirler. Türkiye'de sistem çok değişiyor ancak Lisans derecesinde Mühendislik ünvanını kazanan gerçel tüzel bir kişiyi asla mağdur etmezler. Ederlerse büyük sorunlar çıkar. Hiç değilse bunu göze almazlar.:D

azzizzcan

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
Liseden örnek verecek olursak. Ben girdiğimde Anadolu Teknik olarak geçiyordu. 9.sınıfın sonlarına doğru meslek oldu. 10-11-12. Sınıflar teknik olarak devam etti matematik fizik biyoloji VS VS sayısal dersleri aldılar ancak ben temel düzey aldım. Bölüm seçmiş olsaydım teknik olarak devam edecektim. Ama üniversitede girdikten sonra böyle birşey olacağını sanmıyorum.

sansar2564

MB Üyesi
Tepkiler
20
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisi
Üniv
Konya Teknik Üniversitesi
MTOK ifadesi meslek lisesi mezunları için özel açılmış kontenjanı belirtir. Genellikle teknoloji fakültelerinde bunu görürsüniz

Tepkiler
1
Üniv
Fırat Üniversitesi
1 sene boyunca sadece matematik fizik kimya dersleri görürsün geçme notu genelde 50 veya 60 oluyor üniversiteye göre değişiyor başarılı olursan 1. sınıftan başlarsın başarısız olursan hazırlığı tekrar edersin

szgncvs

MB Üyesi
Tepkiler
14
Üniv
Afyon Kocatepe Üniversitesi
Peki MTOK kontenjanıyla Teknoloji Fakültesinde X mühendisliğinde okuyan bir kişi başka bir üniversitenin Mühendislik Fakültesinin yine X mühendisliğine kurumlararası (GANO ile) yatay geçiş imkanı var mıdır acaba?

Teknoloji Fakültesinden Mühendislik Fakültesine kurumlararası yatay geçiş mümkün ama MTOKlu bir öğrenci için de geçerli mi? Bu konuda bilgisi olan biri aydınlatabilirse sevinirim.

Teşekkürler.

erhan taç

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
kou
Merhabalar, mtok nedir ve mtok bölümleri hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilir mi?

Teknoloji fakülteleri ve MTOK'lar ile ilgili düşünceleriniz neler avantajları dezavantajları nelerdir. Malum tercıh donemlerı yaklasıyor.

laendir21

MB Üyesi
Tepkiler
1
Açıkçası bu konu hakkında çok kararsizim çok bilgi kirliliği var

Yukarı Alt