Otomobil Beyin Fırtınası

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
İki sebep aklıma geliyor birincisi otomobillerin enine uzunluğunun maksimuma ulaştığı noktalar yan aynalardır. Lojistik işlemlerinde aynaların hem zarar görmemesi hemde yerden tasarruf edilebilmesi. İkincisi doğrusal gelecek darbelerde aynanın kırılmaya karşı korunması.

İlk aklıma gelenler bunlar :D

msadikagar

İnsanları doktorlar yaşatır insanlığı Mühendisler!
MB Üyesi
Tepkiler
39
Meslek
Gemi Makineleri İşletme Mühendisi
Üniv
Piri Reis Üniversitesi
güzel bir beyin jimnastiği :)
Peki katlanamayan eski arabalar ?
Nasıl bir bağıntı çıkacak merak ettim .

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
İki sebep aklıma geliyor birincisi otomobillerin enine uzunluğunun maksimuma ulaştığı noktalar yan aynalardır. Lojistik işlemlerinde aynaların hem zarar görmemesi hemde yerden tasarruf edilebilmesi. İkincisi doğrusal gelecek darbelerde aynanın kırılmaya karşı korunması.

İlk aklıma gelenler bunlar :D
Benimde aklıma bunlardan başka birşey gelmedi :) başka ne nedeni var merak ettim.

Konu sahibi
Konu sahibi
Y. Hocaoğlu

Y. Hocaoğlu

İnstagram: yavuz_hocaoglu_
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
388
Meslek
Üretim Müdürü
Üniv
Yalın Üretim Uzmanı
En önemli nedenlerinden maddesi can güvenliğidir.

Şöyle açıklayayım;

Binek otomobillerde aynanın katlanma oranları vardır. Bu oranlar ayna bir canlıya temas ettiğinde kapanmaya göre hesaplanmıştır.

Farz edelim ki fabrikada bir proseste ayna üretiliyor ve bu proses bize bağlı proseste ayna üretilirken proses içinde bulunan 4. proseste A operatörü çalışıyor ve çalışma talimatlarını da biz hazırladık.

1) Operatör talimata uymaz kafasına göre çalışır ve belirlediğimiz katlanma değerlerine uymaz ise ne olur ?
2) Düzgün dizayn ve FMEA yapmadık ise ne olur?
3) Test dizayn net yapılmadı ne olur?
4) Risk analizi yapmadık ne olur?
5) Operatör takip sistemini kurmadık ne olur?
6) Yalın üretim tekniklerini hatta entegre etmedik ne olur?

Bunun gibi 10'larca madde var...

EVET TÜM BUNLARIN SONUCUNDA NE OLUR ARKADAŞLAR BİLİYOR MUSUNUZ 6 YAŞ GURUBU İLE 10 YAŞ GURUBU ARASINDA Kİ BİR ÇOCUĞUMUZ ÖLÜR !!!

NEDEN: AYNA O KATLANMA DEĞERLERİNDE ÜRETİLMEZ İSE ÖRNEK :8 n İLE KATLANMASI GEREKEN AYNA 19,25,35,45 n VS GİBİ DEĞERLERDE KAPANDIĞINDA 6 YAŞ GURUBU İLE 10 YAŞ GURUBU ARASINDA Kİ ÇOCUKLARIN BAŞ HİZALARI AYNA İLE AYNI HİZADA OLACAĞINDAN GİDEN BİR ARACIN BU YAŞ GURUBUNDAKİ BİR ÇOCUĞUN BAŞINA ÇARPMA ANINDA AYNA KATLANMAZ İSE ÇARPMA ŞİDDETİNE BAĞLI OLARAK YA ÇOCUĞUN KAFATASI KIRILIR YADA BÜYÜK ZARARLAR VEREBİLİR.

O YÜZDEN HAYATIMIN 14 YILLIK TECRÜBESİNE DAYANARAK MÜHENDİSLİK SADECE KLİMALI ORTAMLARDA OTURMAK EGOYU VE MAAŞI YÜKSEK TUTMAK DEĞİLDİR. BENİM HAYATIMDA HERKESTEN BİR ADIM ÖNDE VE DOĞRU DÜŞÜNÜP DOĞRU İŞİ YAPMAKTIR.

Dünya klasmanında tüm otomotiv aynaları bu kurala göre üretiliyor bende yıllarca bu kurala göre üretim yaptırdım.

Anlatacaklarım çok daha uzun şimdilik bu kadar herkese kolay gelsin...

Buket1907

MB Üyesi
Tepkiler
5
Üniv
Atılım Üniversitesi
Kesinlikle çok doğru buna ek olarak belli bir kuvvetinde altına düşmemesi gerekiyor ayna katlanma kuvvetinin, o da araç belli bir hızın üzerine çıktığında kendiliğinden katlanmasın(kapanmasın) diye.Bilgiler çok açıklayıcı teşekkürler :)

Konu sahibi
Konu sahibi
Y. Hocaoğlu

Y. Hocaoğlu

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
388
Meslek
Üretim Müdürü
Üniv
Yalın Üretim Uzmanı
Hayatım teşekkür ederim yorumun için akşamları yemekleri ben yapıyorum ya hani ;) mekatronikçi olarak mutfak bölümüne bir robot tasarlasan diyorum :):):):)

Konu sahibi
Konu sahibi
Y. Hocaoğlu

Y. Hocaoğlu

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
388
Meslek
Üretim Müdürü
Üniv
Yalın Üretim Uzmanı
evet evliyim bana mı sulanacan :) :) :)

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Yok hanım efendi ile evli olup atışmanız hoşuma gitti :D Yanlış anlaşılma olmasın :D :eek:

Yukarı Alt