Otomotiv Mühendisliği Hakkında Yorumlar

Enes Tokur

MB Üyesi
Tepkiler
1
Lise son sınıf öğrencisiyim. Otomotiv mühendisliğini tercih etmek istiyorum. Tamirci oğlu olduğum için araçlarla ilgili çoğu bilgiye sahibim. Sizden ricam otomotiv sektörü hakkında beni biraz aydınlatabilir misiniz?

vocalize

MB Üyesi
Tepkiler
8
Otomobil,Kamyon,Tır,Motosiklet,İş Makineleri ve tüm ağır vasıtaların üretilmesi, planlanması,satış ve pazarlama gibi konularını da içine alan geniş bir alanda çalışmaktadır.
Otomotiv Mühendisleri Otomobil Üretim Fabrikalarında,Yan Sanayi Fabrikalarında,Yetkili Servis Ağlarında,Araç Muayene İstasyonlarında,Askeri Alanlarda,Ayrıca THY,DSİ,TCDD ve tüm büyükşehir belediyelerinde çalışabilme olanakları vardır. Yani bizim burada bahsettiğimiz geniş bir iş ağı vardır. Ayrıca TÜLOMSAŞ,MKEK , TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ gibi kurumlarda da çalışabilmektedir. Sadece devlet kurumlarında değil özek sektörde kendini geliştiren ve yurt dışında bu işi yapan insanlar daha iyi yerlere gelebilmektedir.

extreme008

MB Üyesi
Tepkiler
16
Üniv
Süleyman Demirel Otomotiv Müh.
Meslek lisesi mezunu olarak otomotiv mühendisliği okuyorum haliyle dersler biraz zorluyor 1. Sınıfta olduğum için çok fazla öneride bylanamayacağım ama mesleği sevdiğim için zorlasada hoşuma gidiyor mezun olduğumda da iş sıkıntısı çekeceğimi düşünmüyorum kendini ne kadar geliştirirsen o kadar aranan adam olursun mantığını şimdiden kendime rota olarak koydum. Başarılar.

Konu sahibi
Konu sahibi
E

Enes Tokur

MB Üyesi
Tepkiler
1
Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim kolay gelsin hepinize. ☺

AlperŞAŞAL

MB Üyesi
Tepkiler
18
Meslek
Kalite Mühendisi
Üniv
Dokuz Eylül Üniversitesi
Otomotiv sektöründe çalışmak istiyorsan ve hedefin bu ise sana önerim yabancı dilini geliştirmen olur. İngilizce hatta yanına Almanca , Fransızca gibi dillerden birini katabilirsen iyi olacaktır. Otomotiv sektöründeki firmalar uluslararası çalışır ve yabancı dil çok önemlidir. Kendini çok iyi geliştirsen ve otomotiv anlamında yeterli olsan bile ne yazık ki dilin yeterli değil ise yükselmen zor olur. Başarılar.

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Merhaba @Enes Tokur,

Otomotiv sektöründe çalışmak istiyorsan sana tavsiye edebileceğim mühendislik dalı kesinlikle makine mühendisliği. Ne alaka diye düşünebilirsin ama bunu otomotiv sektörünün devlerinden olan Ford firmasının direktöründen direkt olarak işittim. Fabrika bünyesine alınan mühendislerin çok büyük bir çoğunluğunu makinem mühendisleri oluşturmakta otomotiv mühendisliği ise makineye göre çok daha az tercih edilmekte. Ayrıca @AlperŞAŞAL arkadaşımında dediği gibi yabancı dil konusuna kesinlikle ağırlık vermelisin benim sana önerim ya ingilizce-almanca yada ingilizce-japonca

İyi Forumlar

trkpln2

MB Üyesi
Tepkiler
1
Öncelikle herkese iyi akşamlar. Üniversite tercihlerime Otomotiv Mühendisliğini yazmayı düşünüyorum. Fakat kafamda sorular var. Mesela devlet sanırım almıyormuş, özel sektör de iş olanağı nasıldır? Okunası bir bölüm mü? Bazı konulara baktım ve maalesef bayağı üzüldüm çünkü makine mühendisliğinin altında kalan bir bölümmüş sanırım. Bilgilendirirseniz çok memnun kalırım.

extreme008

MB Üyesi
Tepkiler
16
Üniv
Otomotiv mühendisliği 1. sınıfı bitirdim. Meslek lisesi mezunu olduğum için matematik kimya gibi dersler biraz zorladı ama genel itibariyle dersler aman aman değil. Belki üniversiteden üniversiteye değişebilir ama makinenin alt programı olduğu için makineye benzer konular ele alınıyor. Aslında makineyle içli dışlısın. ''İş bulma konusunda da hangi mühendisliği seçersen seç önemli olan bilgi birikimin ve uygulama kabiliyetin. Sadece üniversiteden mezun oldun diye sana iş verecek değiller.'' bu yıl verilen bi konferansta söylendi. Seviyorsan git tercih listene ekle bence. :)

trkpln2

MB Üyesi
Tepkiler
1
Otomotiv mühendisliği 1. sınıfı bitirdim. Meslek lisesi mezunu olduğum için matematik kimya gibi dersler biraz zorladı ama genel itibariyle dersler aman aman değil. Belki üniversiteden üniversiteye değişebilir ama makinenin alt programı olduğu için makineye benzer konular ele alınıyor. Aslında makineyle içli dışlısın. ''İş bulma konusunda da hangi mühendisliği seçersen seç önemli olan bilgi birikimin ve uygulama kabiliyetin. Sadece üniversiteden mezun oldun diye sana iş verecek değiller.'' bu yıl verilen bi konferansta söylendi. Seviyorsan git tercih listene ekle bence. :)
Öncelikle verdiğiniz bilgi ve gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederim.

Peki hangi üniversite de okuyorsunuz? Bir de hocalar meslek için ne söylüyorlar?

extreme008

MB Üyesi
Tepkiler
16
Üniv
Süleyman Demirel Üniversitesi
Hocaların çoğu argeden ziyade sahada olacağımızı söylüyor. Tabi kendini çizim ve programlamada geliştirirsen durum farklı. Ben mesleği çok seviyorum hani bi modifiye tutkusu değilde yeni bir şeyler katma çabası içerisindeyim. Lise eğitimimi de motor üzerine aldığım için kendi açımdan iş sıkıntısı çekeceğimi çok düşünmüyorum. Peki var mı iş sıkıntısı, var. 2016'dan 2017'ye kontenjanda 100 küsür azalma oldu. Süleyman Demirel Üniversitesini önerir miyim bazı yönleriyle önerebilirim ama olumsuz yönleri de var. Örneğin derse gelen hocalar öz geçmişine ve anlatımına baktığın zaman kaliteli ama not konusunda cimri. Makinenin alt programı olarak görünüyoruz. Uygulamalı dersler de kalabalık olduğu için ve malzeme kısıtlı olduğu için çok uzun çalışma fırsatın olmuyor ama TÜBİTAK projelerine katılım var istekliysen takıma girme şansın var. Bu arada araştırdın mı bilmiyorum Türkiye'de istihdam da 1. sırada otomotiv sektörü var. Hani %11 yada %15 olması gerekiyordu yanlış hatırlamıyorsam. Bu çoğunluğun içine beyaz baret olarak girebileciğine inanıyorsan yolunda devam et. Ama otomotivde hem klasik eğitimi hem de magazini takip etmen senin için faydalı olacaktır. Böylece aldığın bilgiyi nerde kullanacağın hakkında bir fikrin olur. Kocaeli Üniversitesi bence otomotiv için ideal üniversite. Sanayisi gelişmiş bir şehirde okumak bağlantılarını kuvvetlendirecektir.

trkpln2

MB Üyesi
Tepkiler
1
Süleyman Demirel Üniversitesi
Hocaların çoğu argeden ziyade sahada olacağımızı söylüyor. Tabi kendini çizim ve programlamada geliştirirsen durum farklı. Ben mesleği çok seviyorum hani bi modifiye tutkusu değilde yeni bir şeyler katma çabası içerisindeyim. Lise eğitimimi de motor üzerine aldığım için kendi açımdan iş sıkıntısı çekeceğimi çok düşünmüyorum. Peki var mı iş sıkıntısı, var. 2016'dan 2017'ye kontenjanda 100 küsür azalma oldu. Süleyman Demirel Üniversitesini önerir miyim bazı yönleriyle önerebilirim ama olumsuz yönleri de var. Örneğin derse gelen hocalar öz geçmişine ve anlatımına baktığın zaman kaliteli ama not konusunda cimri. Makinenin alt programı olarak görünüyoruz. Uygulamalı dersler de kalabalık olduğu için ve malzeme kısıtlı olduğu için çok uzun çalışma fırsatın olmuyor ama TÜBİTAK projelerine katılım var istekliysen takıma girme şansın var. Bu arada araştırdın mı bilmiyorum Türkiye'de istihdam da 1. sırada otomotiv sektörü var. Hani %11 yada %15 olması gerekiyordu yanlış hatırlamıyorsam. Bu çoğunluğun içine beyaz baret olarak girebileciğine inanıyorsan yolunda devam et. Ama otomotivde hem klasik eğitimi hem de magazini takip etmen senin için faydalı olacaktır. Böylece aldığın bilgiyi nerde kullanacağın hakkında bir fikrin olur. Kocaeli Üniversitesi bence otomotiv için ideal üniversite. Sanayisi gelişmiş bir şehirde okumak bağlantılarını kuvvetlendirecektir.
Değerli abim yorumun ve bilgilendirmen için çok teşekkür ediyorum öncelikle.

Otomotiv mühendisliği uzun zamandır istediğim bir bölümdü, bunda üniversite şehri - Kocaeli- de etkiliydi tabi ama iş olanağının Mekatronik ve Elektrik de daha fazla olduğunu anladım. Zaten devlette de otomotiv ataması yokmuş.

Aslında meslek sahibi olmak için en önemli faktörün okuduğum bölümden ziyade kendini geliştirmek olduğunu anladım bölümleri araştırırken. Ben de sınav sonucu açıklanınca gelen sıralamaya göre bölümleri tekrar düşünmeye karar verdim. :)

extreme008

MB Üyesi
Tepkiler
16
Üniv
Yine de bi fantazi yapmak istersen otomotivi sonlara doğru yaz :) Başarılar.

SpeedBuff

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Atılım Üniversitesi Otomotiv M
Arkadaslar merhaba ben bu sene atılım üniversitesinde otomotiv muhendisligine baslayacagim bolumumu seviyorum ama turkiyede is olanagi hakkinda biraz kafam karisik beni aydinlatabilecek mezunlar varsa memnun olurum simdiden tesekkurlee

extreme008

MB Üyesi
Tepkiler
16
Üniv
Ne kadar gelişirsen o kadar iş bulursun dediler bize bekliyoz bizde bakalım ne olacak :)

pendik05

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
ege üniversitesi
Merhaba arkadaşlar benim bir sorunum var sıfır garantili aldığım aracın boyaları pul pul dökülmeye başladı bakın güneş yanıklığı değil. Servise götürdüm baş usta imalattan kaynaklı bir hatadan tavan kapı kaput her yerinden boya atıyor dedi hatta bana söyledikleri talzikli suya tutarsan iyice atar dediler. bu boya atmasının sebebi tam olarak bilimsel olarak hangi prosesden kaynaklanmaktadır. eminimki bu konuda bilgili arkadaşlar vardır. videoyu izlerseniz parçaların ne kadar çok yerde ne kadar büyük olduğunu farkediceksiniz.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Sadece videoyu izleyerek konuşmak zor ama büyük ihtimal boyama işlemi öncesindeki proseslerden bir tanesi atlanmış ve direkt boyama işlemine geçilmiş bu nedenle araç boyayı tutamıyor.

pendik05

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
ege üniversitesi
sağolun hocam aracı sürekli gözlemliyorum özellikle aşırı güneşli ve güneş ışıklarının çok geldiği günlerde yağan yağmurdan sonra nokta nokta döküntüler oldu.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
sağolun hocam aracı sürekli gözlemliyorum özellikle aşırı güneşli ve güneş ışıklarının çok geldiği günlerde yağan yağmurdan sonra nokta nokta döküntüler oldu.
Bu hatanın firma kaynaklı olması muhtemel. Sorununu firma çözecektir diye düşünüyorum.

pendik05

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
ege üniversitesi
mağlesef çözmediler servis hatayı kabul etti fakat ford otosan genel müdürlük hatayı kabul etmedi bizde ihtar çektik ihtar sonucundan sonra dava yoluna başvurucaz.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
mağlesef çözmediler servis hatayı kabul etti fakat ford otosan genel müdürlük hatayı kabul etmedi bizde ihtar çektik ihtar sonucundan sonra dava yoluna başvurucaz.
Sıfır bir araçta böyle bir hata çıkması gerçekten üzücü. Umarım sorununuzu çözebilirsiniz.

Yukarı Alt