Yağmur ve kar suyunu depolamak (yeni proje)

Konu, 'Proje ve Fikir Atolyesi' kısmında Eyup.klarslan tarafından paylaşıldı.

 1. Eyup.klarslan

  Eyup.klarslan Bölüm Sorumlusu

  Kayıt:
  1 Şubat 2017
  Mesajlar:
  24
  Beğeniler:
  3
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +4 / 0 / -0
  Öncelikle hızla çoğalan nüfus ve bu nüfusun kullandığı azalan su kaynaklarını göze alarak bir projemin olduğunu söylemek istiyorum..
  Bilindiği üzere ülkemizde çoğunluğu kışın olmak üzere yağmur, kar, dolu gibi doğal olaylar görülür..
  Benim projem işte tam da bunlarla ilgili. Örneğin bir çatının üzerindeki yağmuru, karı eridikten sonra bir oluk veya benzeri bir şeyle kapalı bir alanda toplayıp ihtiyaç olduğunda örneğin bitkilere su kaynağı olarak vermek. Böylece hem içme su kaynağını sulama su kaynağı olarak kullananların azalacağını hem de küçük evler, bahçelerde kendine meyve sebze yetiştirenlerin sulama suyu parası ödemekten kurtulmuş olacağını düşündüm. Ama şöyle bir sorunum var ki bu uygulamanın Türkiye de kullanılıp kullanılmadığını bilmiyorum. Eğer uygulanmıyorsa sizce üstünde çalışmalımıyım?
   
 2. Kemal Okur

  Kemal Okur Yetkili Kişi Yönetici

  Kayıt:
  7 Şubat 2015
  Mesajlar:
  338
  Beğeniler:
  198
  Meslek:
  Mekatronik Mühendisi
  En İyi Cevap:
  10
  Değerlendiriler:
  +248 / 3 / -2
  Üniversite:
  Fırat Üniversitesi
  Merhaba @Eyup.klarslan

  Sizin bahsettiğiniz projeyi doğa ana en güzel şekilde zaten gerçekleştirmekte yağan yağmur ve kar toprağa karışarak önce bitkileri besliyor ardından artan su toprakta en güzel şekilde fitre edilerek kanallara düşüyor kanallarda bir noktadan patlak vererek bizlerin hali hazırda kullandığımız kaynak sularını oluşturuyor. Siz bunu makineleştirmek istiyorsunuz diye düşünüyorum şahsa özel yani kanala gitmesin bana kalsın, olmaz değil yapılır ancak yağmur ve kar yağma zamanları düşünüldüğünde sulula ihtiyacnın bu zaman karşılanacağını sanmıyorum. İçmek için kullanılabilir elbette ancak onu gerçekten çok muntazam şekilde filtrelemek gerekir e tabi bunun kaç mt^2'lik alana kaç litre su düşecek olayı da var.

  Bu kadar olumsuz konuşmak istemezdim yanlış anlamayın lütfen ama benim görüşümce destek alabileceğiniz bir proje değil.
   
  • Beğen Beğen x 1
 3. Eyup.klarslan

  Eyup.klarslan Bölüm Sorumlusu

  Kayıt:
  1 Şubat 2017
  Mesajlar:
  24
  Beğeniler:
  3
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +4 / 0 / -0
  Teşekkür ederim
   
 4. BardakReyiz

  BardakReyiz You'll Never Walk Alone MB Üyesi

  Kayıt:
  21 Ocak 2017
  Mesajlar:
  6
  Beğeniler:
  2
  Meslek:
  Öğrenci
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +2 / 0 / -0
  Üniversite:
  Karabük Üniversitesi
  Doğal kaynakları lehimize kullanmaya çalışmanızı öncelikle tebrik etmek isterim. Bir yerden başlamış oldunuz aslında :). Çatıdaki su giderlerden zaten toprağa katılıyor. Kemal Okur'un dediği gibi doğa ana da üstüne düşeni yapıyor. Çatıya akan su ile bitkiyi tekrar sulamak yerine direk bitkiyi yağmur görecek bir yere alsak daha kolay olur işimiz sanırım :) Akarsu veya rüzgarlardan enerjiyi daha verimli almanın yollarına bakabilirsiniz aklıma ek olarak ilk gelen bu oldu. İyi çalışmalar dilerim.