4+4+4 Eğitim Sistemi Nedir Kısaca

1
14
4+4+4 eğitim sistemi nedir kısaca

Yapılan değişimlerle eğitim de büyük değişiklere yol açan 4+4+4 eğitim sistemi ile birçok değişiklikler yapılmıştır. 4+4+4 eğitim sistemi nedir? Bu sistem ile eğitim yaşı 7 iken 66 ayını dolduran 6 yaşına girmiş olan eğitim ve öğretim yılına başlaması ön görülmüştür. Bu sistem ile eğitim yaşı bir sene geri alınmıştır. Bu sisteme göre 6 yaşında olan her çocuk birinci sınıfa başlamalıdır, ama 50-60 arasında olan yaş gruplarında velilerin tercihleri doğrultusunda okula başlamasını sağlayabilmektedir, isteyen çocuğuna rapor alarak eğitim yaşını bir sene daha uzatabilmektedir. Eğitim 8 sene zorunlu iken şimdi ise 4+4+4 eğitimi ile lisede zorunlu haline gelmiştir. Artık 1.2.3.4 sınıfa kadar ilkokul, 5.6.7.8 ise orta ve en son olarak da 9.10.11.12 lise zorunlu olarak yapılmaktadır.

4+4+4 Eğitim Sistemi Nedir?

4+4+4 eğitim sistemi nedirBu sistem ile erken yaşta okula başlanması sağlanmaktadır, 66 haftalığı dolduran çocuklar eğer okula verilmezse her gün okula gitmediği takdirde para cezası uygulanacaktır. Beşinci sınıftan sonra meslek seçme, yani imam hatip okuma tercihlerinde de bulunabileceklerdir. Eğitimin şekilde değişmesi ile okulla gitme zorunluluğu sağlanacak ve lise okunmadan diploma sahibi olunmayacaktır.

Bu değişim sayesinde okuyan çocuklara birçok yenilikler ve de olanaklarda sağlanmaktadır. Eğitim her şey demek olduğunu unutmayalım doğru bir eğitimle çocuklarımız vatana millete hayırlı bireyler olurlar. Eğitim bir erkek ve bir kız çocuğu için karda açan bembeyaz bir kardelen demektir, doğru eğitim ile ülkemize hayırlı bireyler vatanı için doğru adımlar atan birçok insan yetiştirmek demektir.

Artık ülkemizde okumayan bir tek çocuk kalmasın diye yapılan en güzel çalışmalardan bir olan bu sistemde okula başlama yaşının bir sene geri alınması, eğitim 8 yıl zorunluluğunun 12 yıla çıkarılması, isteyenlere sunulan yabancı eğitim derslerinde saatlerin uzatılması. Bu eğitim değişiminde öğrenciler için ne kadar okuması için olanak var ise bunları düşünülerek yapılan bir sistemdir.

1 Yorum

  1. Okula 6 yaşında başlama yasası 4+4+4 den önce yapılmıştır. Hatta “7 çok geç” adıyla bir projede hazırlanmıştır. Bilgi vermek istemeniz güzel ama doğru bilgi sahibi olunmadan doğru bilgi verilmiyor.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.