Özel Sektörde Mühendis Maaşları

33848
özel Sektörde Mühendis Maaşları

Her gencin hayallerini süsler üniversite sıralarında okumak. Bazıları imkanlar nedeniyle buna sahip olamazken bazıları da baba parasını harcar ailesinden uzak diyarlarda. Ama bazıları var ki, hem okur hem de geleceğine yatırım yapar.

Çoğu üniversitelerin bölümleri arasında yer alan mühendislik fakülteleri, bir kısım mezunlarını devlet kadrolarına, bir kısmını özel sektöre, bir kısmını kendi işini kurmasına vesile olur ve bir kısmını da işsiz bırakır. Ancak bazı mühendisler devlet dairelerine girmek istemez ve kendini özel sektörde yetiştirmek ister.

Özel Sektörler Mühendis Kavramını Biliyor mu?

Özel sektörler, bünyelerinde ihtiyaç duyduğu ve beyaz yaka olarak adlandırılan personellerini özenle seçmek için caba sarf ederler. Bazı özel sektörler, mezun oldukları bölümlerde iş bulamayan mühendis(!) adaylarını farklı branşlarda istihdam ederek hem o bölümün mezunlarını o işten mahrum bırakır hem de o mühendisin kendini bulmasını engeller. Ancak ekonomik şartlar gereği mühendislerin burada kabahatı var diyemeyiz.

özel Sektörde MühendisÖzel sektörler, mühendis çalıştırmak için mühendis çalıştırmazlar. Eleman açığını kapatmak için çoğu zaman çalıştırır onları. Bunun için özel sektör mühendis maaşları konusunda hak ettiğini vermezler mühendislere. Keşke her mühendislik dalından mezun olan mühendisler kendi branşlarında iş bulsalar. Ve keşke bu kadar mühendislik fakültesi açılmasaydı.

Mühendisler Ne İstiyor?

Mühendislik fakültelerinden mezun her mühendis, özel sektörde iş arayan her mühendis, o kadar şartlandırılmış mezun ediliyor ki, sanki bütün sanayiciler onlara muhtaç ve onları bekliyor algısı ile mezun oluyorlar. Gerçek dünyada ise mühendisler özel sektörün hiç o kadar da kendilerini beklemediğini görüyor ve hayal kırıklığına uğruyor. Ve bundan sonra da “ben dört yıl diresek çürüttüm, özel sektör mühendis maaşları neden bu kadar az diye hayıflanıyor. Tabi bu da kendilerini bir boşluğa düşmesine neden oluyor.

Mühendis maaşları günümüzde her branşta aynı değil. Tabi bir de her üniversitenin ki ile aynı değil. Ancak zeki, başarılı ve çalışkan mühendisler mutlaka bir gün hak ettiğini alacaktır. Mühendis, analitik düşünen, hızlı karar veren ve de alçak gönüllü olmalıdır.

3 Yorum

  1. Neden kimse Enerji Sistemleri Mühendisliğinden bahsetmiyor. Halbuki hem makine derslerini hem de elektrik derslerini ziyadesiyle alıyoruz. 30 gün+ 30 gün+ 180 gün staj ve uygulama yapıyoruz. Laboratuvar ortamında bir çok dersin pratiğini de yapıyoruz. Yenilenebilir enerji kaynakları alanı ağırlıklı olmak üzere enerji kavramının geçtiği tüm alanlarla yakinen ilgileniyoruz.

  2. merhaba arkadaşlar . yazarın bakış açısı doğru ama eksik . burada mühendislere ve mühendis adaylarına da gerçekten büyük iş düşüyor . sadece fakülte mezuniyetiyle mühendis olunmuyor maalesef . saha tecrübesi olmadan , sektör durumunu görmeden , işin sadece teorik kısmını öğrenerek mühendis değil teknik elemen oluyoruz . malum sistemimiz bize sadece teorik bilgileri yükleyip mezun ediyor . yada teknoloji fakültelerinde teorik ihmal ediliyor .ama ikisini harmanlayıp hazır ve nazır mühendis yetiştirme konusunda yetersisiz . bu yüzden en azından staj dönemlerinde dosya taşımak yerine herhangi bir usta gibi kalfa gibi yapılan işi kendi elimizle yapmak , nasıl yapıldığını tecrübe etmek gerçekten yarar sağlayacaktır . ben çalıştığım yerde en çok bunun sıkıntısını yaşıyorum . benim gönderdiğim projeler saha tecrübesi yetersiz insanlar tarafından onaylanması gerekiyor ve o proje oturana kadar çok fazla sıkıntı çekiyorum . zaten özel sektör denildiği gibi sadece eksik doldurmak için mühendiste çalıştırmıyor . eğer iyi bir mühendis ise özel sektör hakkıyla işini veriyor .

    diyeceğim o ki eğer okul da duyduğunuz arkadaşınızın 10k maaşla çalışan kuzenlerini düşünürek mesleğe hazırlanır ve okul yıllarınızı harcarsanız eğer bir nevi hayatınızı harcamış olursunuz. ve o okul yılları mesleğe atılmadan önceki son düzlüktür . orada bir fark koyamazsanız ortaya ; dil , pratik , tecrübe anlamında bu farkı meslekte ortaya koymanız cidden çok uzun sürer . çünkü öğrenciyken zorunuza gitmeyecek durumlar sözler diplomayı aldıktan sonra fazlasıyla canınızı sıkar , üzer. ve sakın unutmayın ki eğer nükleer tesiste değilseniz eğer pratikle teorik çok farklı alanlardır . ayrımı iyi yapıp doğru bir şekilde harmanlamanız gerekir bunu .

    iyi geceler .

  3. merhaba, ben Çevre Mühendisliği okuyorum 1.sınıf bitti 2. sınıfa geçiyorum ve bahsediyorsunuz ya hani bazı insanlar hem okur hem de geleceğine yatırım yapar diye ben de bu amaçla çift anadal yapmak istiyorum. İleri düzeyde İngilizcem var ve İnşaat Mühendisliği yapmak istiyorum çift anadal programından. Sizce geleceğim için doğru olur mu getirilerini ve varsa önerilerinizi paylaşır mısınız benimle

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.