Ana Sayfa Nükleer Enerji Mühendisliği En Çok Radyasyon Yayan Aletler

En Çok Radyasyon Yayan Aletler

Merhabalar, bu yazımda radyasyonun etkileri ve en çok radyasyon yayan aletler hakkında gündelik bilgiler vermek istedim. Kapak resminde alınan radyasyon dozlarına göre karşılaşabileceğimiz tehlikeler gösterilmiştir. Kapak resmindeki bilgileri “Georgetown University Medical Center” tarafından yayınlanan bir makaleden temin ettim. Görselin yüksek çözünürlüklü halini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Radyasyon yayan cihazlar denilince akla ilk etapta bilgisayarlı tomografi, anjiyografi ve mamografi cihazları gelir. Bu ünitede çalışanların özel hizmet tazminatı farklı yatar ve kendilerini korumak zorunda kalırlar. Çünkü yaydıkları zararlı ışın seviyesi oldukça fazladır. Öte yandan bir takım mühim hastalıkların tanısının konulmasında da belirleyici bir faktör olan bu cihazlar gerçekten gerekli olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

tomografiÖrneğin hamileler, gebelik şüphesi taşıyanlar ve bir sağlık sorunu bulunup radyasyon ışınlarına duyarlı olanlar bu gibi yerlere sokulmaz personel ise raporunu gösterir ve buralarda çalıştırılmaz. En çok radyasyon yayan aletler denilince her ne kadar hastane cihazları akla gelse de, günlük hayatta kullandığımız pek çok cihaz radyasyon yaymaktadır.

Bu cihazları duyduğunuzda kimilerini bildiğinizi, kimilerinin ise radyasyon yaydığına şaşırdığınızı göreceksiniz. Cep telefonlarının radyasyon yaydığını kesinlikle duymuşsunuzdur, bununla birlikte; elektrikli süpürge, tost makinası, ütü, mikser ampul buzdolabı, saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi, televizyon ve ekmek kızartma makinesi ve rondo gibi tüm küçük mutfak aletleri ve elektrikli ev aletleri elektro manyetik radyasyon yayan cihazlar grubuna girmektedir.

Bunlarda radyasyon dalgası çok da fazla değildir. Ancak saatlerce telefonla görüşmek, hiç dinlenmeden, açık havaya çıkmadan, bilgisayar başında zaman öldürmek gibi pek çok kötü alışkanlık radyasyonun vücuda daha fazla alınmasına neden olmaktadır. Ne yazıktır ki kanserojen olan bu ışınların vücuda büyük derecede zarar vermektedir. Özellikle telefon alırken SAR değeri düşük olan telefonlardan alınmalı. Sar değeri ile ilgili daha önceden 2 yazımız bulunmaktadır. Bunlar;

En Çok Radyasyon Yayan Aletler

Yukarıda ki görselde solda bulunan normal bir insanın ısı haritasıdır. Soldaki görselde ise 15 dakika telefon görüşmesinden sonra çekilen ısı haritasıdır.

Diğer cihazlardan yayılan radyasyon miktarı da çok fazla kullanılmadıkları için aşırı bir zarar vermezler. Eğer telefonla konuşmak işinizin bir parçası ise mutlaka kulaklık kullanın. Bilgisayar kullanmak çağımızda olmazsa olmaz bir durum. Bu sebeple bu cihazlarla geçireceğiniz zamanları bir düzene sokun ve bu disiplinin dışına asla çıkmayın. Bu cihazları düzenli kullanarak bünyenizi radyasyondan koruyabilirsiniz.

Kapak resmini yüksek çözünürlükte görmek isterseniz buraya tıklayınız.

Oğuzhan Mallı
Oğuzhan Mallı
Merhabalar, ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için teşekkür ederim.

17 Yorum

 1. selamun aleyküm, öncelikle çalışmalarınızda başarılar dilerim, Rabbim muvaffak etsin, henüz diğer yazılarınızı okumadım ancak bu yazıyla ilgili radyasyondan korunmak için düzenli kullanılması gerektiğini belirtmişsiniz ama nasıl yapılabileceğine dair bir açıklama getirmemişsiniz. mesela bilgisayar; bilgisayar başında en fazla şu kadar saat sonra şu kadar dakika hava alın veya şunu yapın şeklinde bir açıklama da getirilebilinirse sanki daha faydalı olur. bir de hemen hemen her evde bulunan çamaşır bulaşık mak. buzdolabı gibi radyasyon yayan aletlere karşı bir şey yapılması gerekiyor mu bunla ilgili da ne yapılabileceğine dair bir açıklama getirilebilirse daha güzel olurdu sanki. teşekkürler, kolay gelsin,

  • Ferhat Merhaba. sana şahsi düşüncemi söyleyeyim. Bu arkadaşlar mühendis, doktor değil. Bu arkadaşlar verilen, yayılan radyasyonu gösteren makaleleri toplayıp bize sunmuşlardir, bu arkadaşlarımızın yapabileceği yegane şey budur. şu kadar bilgisayar başında kalın, şu kadar hava alın demek tip konusuna girer.

 2. Merhaba acaba termik santral hakkında bilgi verebilir misiniz? Termik santral gerekli mi ?yapılmalı mı zararları faydaları nelerdir ?

 3. Mrb. Rad. tknkr.yim. Kullandığımız mr cihazının kanıtlanmış bir zararı yok ancak vücudumuzdaki hemoglobin yapısındaki demir den dolayı manyetik alandan zarar görüyormuyuz? Teşekkür ederim.

 4. mrb hocam ben cctv odasına çalışmaktayım cok sayıda kayıt cıhazı ve ızleme monitörünun mevcut olduğu bir odada çalışıyorum. ortamda yüksek radyasyon olduğunu düşünüyorum iş güvenliği insan sağlığını etkılemedıgını soluyor ama ben ınanmıyorum. sizden bu konu hakkın da bılgı ıstıyoruz. ınsan sağlığını nasıl etkıler belirtileri nelerdir. cvp cok memnun olurum 05413872073

 5. annemin kızlık soyadı da Mallı :) gümüşhane şiran mertekli köyü. belki akrabayız. Yazıların anlaşılabilir bir dilde. verdiğin bilgiler için teşekkür.

 6. Oğuzhan abi merhaba bir sorum olucak kamuda hizmet vermekteyim odamda 2 adet bilgisayar vede telefon santralı bulunmakta profesyonel sistemlerdir sizce odada radyasyona maruz kalıyormuyumdur bana yardımcı olurmusun birde aynı yerde haplar var internet ağları 200 civarı engelliyim bu arada cevap verirsen sevinirim iyi çalışmalar ?

 7. koşu bantlarında radyasyon varmı.efor hemşiresiyim.ses. gürültü.radyasyon değeri. kaç hasta çekmeliyim. cihaz 6.5 saat çalışıyor. ben çekim yapıyorum.tşk

 8. Emniyet müdürlüğü haber merkezinde calışıyorum bulunduğumuz ortamda telsiz , telefon , çok sayıda büyük ekran monütör , kamera sistemleri ve çok sayıda bilgisayar bulunmakta biz ne kadar radyosyona maruz kalıyoruz ve ne kadar buralarda çalışmamız lazım sene ve saat olarak..

 9. Bilgisayarın KASASI (yani içindeki malzemeler vb) radyasyon yayarmı? Peki ekranla karşılaştırsak hangisi daha tehlikeli miktarda yayar?

 10. Hocam merhaba ben okul memuruyum. Çalıştığım oda da akıllı tahta trafo su var bu benim sağlığıma zarar verirmi.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar