Ana SayfaNükleer Enerji MühendisliğiEn Çok Radyasyon Yayan Aletler

En Çok Radyasyon Yayan Aletler

Merhabalar, bu yazımda radyasyonun etkileri ve en çok radyasyon yayan aletler hakkında gündelik bilgiler vermek istedim. Kapak resminde alınan radyasyon dozlarına göre karşılaşabileceğimiz tehlikeler gösterilmiştir. Kapak resmindeki bilgileri “Georgetown University Medical Center” tarafından yayınlanan bir makaleden temin ettim. Görselin yüksek çözünürlüklü halini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Radyasyon yayan cihazlar denilince akla ilk etapta bilgisayarlı tomografi, anjiyografi ve mamografi cihazları gelir. Bu ünitede çalışanların özel hizmet tazminatı farklı yatar ve kendilerini korumak zorunda kalırlar. Çünkü yaydıkları zararlı ışın seviyesi oldukça fazladır. Öte yandan bir takım mühim hastalıkların tanısının konulmasında da belirleyici bir faktör olan bu cihazlar gerçekten gerekli olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

tomografiÖrneğin hamileler, gebelik şüphesi taşıyanlar ve bir sağlık sorunu bulunup radyasyon ışınlarına duyarlı olanlar bu gibi yerlere sokulmaz personel ise raporunu gösterir ve buralarda çalıştırılmaz. En çok radyasyon yayan aletler denilince her ne kadar hastane cihazları akla gelse de, günlük hayatta kullandığımız pek çok cihaz radyasyon yaymaktadır.

Bu cihazları duyduğunuzda kimilerini bildiğinizi, kimilerinin ise radyasyon yaydığına şaşırdığınızı göreceksiniz. Cep telefonlarının radyasyon yaydığını kesinlikle duymuşsunuzdur, bununla birlikte; elektrikli süpürge, tost makinası, ütü, mikser ampul buzdolabı, saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi, televizyon ve ekmek kızartma makinesi ve rondo gibi tüm küçük mutfak aletleri ve elektrikli ev aletleri elektro manyetik radyasyon yayan cihazlar grubuna girmektedir.

Bunlarda radyasyon dalgası çok da fazla değildir. Ancak saatlerce telefonla görüşmek, hiç dinlenmeden, açık havaya çıkmadan, bilgisayar başında zaman öldürmek gibi pek çok kötü alışkanlık radyasyonun vücuda daha fazla alınmasına neden olmaktadır. Ne yazıktır ki kanserojen olan bu ışınların vücuda büyük derecede zarar vermektedir. Özellikle telefon alırken SAR değeri düşük olan telefonlardan alınmalı. Sar değeri ile ilgili daha önceden 2 yazımız bulunmaktadır. Bunlar;

en çok radyasyon yayan aletler

Yukarıda ki görselde solda bulunan normal bir insanın ısı haritasıdır. Soldaki görselde ise 15 dakika telefon görüşmesinden sonra çekilen ısı haritasıdır.

Diğer cihazlardan yayılan radyasyon miktarı da çok fazla kullanılmadıkları için aşırı bir zarar vermezler. Eğer telefonla konuşmak işinizin bir parçası ise mutlaka kulaklık kullanın. Bilgisayar kullanmak çağımızda olmazsa olmaz bir durum. Bu sebeple bu cihazlarla geçireceğiniz zamanları bir düzene sokun ve bu disiplinin dışına asla çıkmayın. Bu cihazları düzenli kullanarak bünyenizi radyasyondan koruyabilirsiniz.

Kapak resmini yüksek çözünürlükte görmek isterseniz buraya tıklayınız.

arıcılık malzemeleri
turhost
oğuzhan mallı
Oğuzhan Mallı
Merhabalar, ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için teşekkür ederim.

22 Yorum

guest
22 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ufuk

10.000 Msv oranın”da Radyasyon Ukrayna”pripyat eyaletinde nükleer santral patlaması sonucu nükleer radyasyon olarak ilk ve son Radyasyon zehirlenmesi olarak tarihe geçmiştir ölümler etki süresi 3 saat süre ile etkisini hissettirdi
10.000 Msv Nükleer silah
20.000 Msv hidrojen bombasın”da bulunan en yüksek orana sahip olma sıralamasında Nükleer Silahın yerini almıştır etki Alanı 100 Km alanı
Atom bombasın”da bu oran 50 km kare alanı etkilemekte konvansiyonel savaşlar bitti
nükleer savaş döneminden çıktılar artık biyolojik savaşlar ile 2 yılda bir karşı karşıya kalacağız Korona Virüs test için yapıldı yeni salgınlar sonbahar”da etkisin arttırarak devam edecek..

karla aydoğmuş pamukkale üniversitesi kimya mühendisliği

hocam peki elektromanyetik alanı kalkanlamak mümkün müdür? örneğin evin bir odasını kalkanlamak?

ayşe

Mrb estetisyenim. hastalarıma lazer epilasyon yapıyorum hamileyim . Lazer epilasyon cihazlarında aldığım radyasyon bebeğe zarar verir mi?

sevim

Merhaba ben kaynak işçisiyim hamile kaldığımda veya kalmadan önce bı yan etkisi olur mu ?

ftmnr

Merhabalar bu sorunun cevabını öğrenebildiniz mi acaba?

hasan

Hocam merhaba ben okul memuruyum. Çalıştığım oda da akıllı tahta trafo su var bu benim sağlığıma zarar verirmi.

erdem

Bilgisayarın KASASI (yani içindeki malzemeler vb) radyasyon yayarmı? Peki ekranla karşılaştırsak hangisi daha tehlikeli miktarda yayar?

ayhan

Hangi cihazın ne kadar radyasyon yaydığını ve ne kadar zarar verdiğinide paylaşabilirdin.

tevfik akçelik

hocam radar cihazı radyasyon yayar mı

tamer

Emniyet müdürlüğü haber merkezinde calışıyorum bulunduğumuz ortamda telsiz , telefon , çok sayıda büyük ekran monütör , kamera sistemleri ve çok sayıda bilgisayar bulunmakta biz ne kadar radyosyona maruz kalıyoruz ve ne kadar buralarda çalışmamız lazım sene ve saat olarak..

canan gürler

koşu bantlarında radyasyon varmı.efor hemşiresiyim.ses. gürültü.radyasyon değeri. kaç hasta çekmeliyim. cihaz 6.5 saat çalışıyor. ben çekim yapıyorum.tşk

halil murat

Oğuzhan abi merhaba bir sorum olucak kamuda hizmet vermekteyim odamda 2 adet bilgisayar vede telefon santralı bulunmakta profesyonel sistemlerdir sizce odada radyasyona maruz kalıyormuyumdur bana yardımcı olurmusun birde aynı yerde haplar var internet ağları 200 civarı engelliyim bu arada cevap verirsen sevinirim iyi çalışmalar ?

engin şahin

annemin kızlık soyadı da Mallı :) gümüşhane şiran mertekli köyü. belki akrabayız. Yazıların anlaşılabilir bir dilde. verdiğin bilgiler için teşekkür.

tolga

mrb hocam ben cctv odasına çalışmaktayım cok sayıda kayıt cıhazı ve ızleme monitörünun mevcut olduğu bir odada çalışıyorum. ortamda yüksek radyasyon olduğunu düşünüyorum iş güvenliği insan sağlığını etkılemedıgını soluyor ama ben ınanmıyorum. sizden bu konu hakkın da bılgı ıstıyoruz. ınsan sağlığını nasıl etkıler belirtileri nelerdir. cvp cok memnun olurum 05413872073

tolga

hocam radar cihazı radyasyon yayar mı

metin35

Mrb. Rad. tknkr.yim. Kullandığımız mr cihazının kanıtlanmış bir zararı yok ancak vücudumuzdaki hemoglobin yapısındaki demir den dolayı manyetik alandan zarar görüyormuyuz? Teşekkür ederim.

aykut

Merhaba acaba termik santral hakkında bilgi verebilir misiniz? Termik santral gerekli mi ?yapılmalı mı zararları faydaları nelerdir ?

hakan özdere

Hasan Mallı’nın torunu musunuz?

ercan yavuz

emeğine sğlık

ferhat

selamun aleyküm, öncelikle çalışmalarınızda başarılar dilerim, Rabbim muvaffak etsin, henüz diğer yazılarınızı okumadım ancak bu yazıyla ilgili radyasyondan korunmak için düzenli kullanılması gerektiğini belirtmişsiniz ama nasıl yapılabileceğine dair bir açıklama getirmemişsiniz. mesela bilgisayar; bilgisayar başında en fazla şu kadar saat sonra şu kadar dakika hava alın veya şunu yapın şeklinde bir açıklama da getirilebilinirse sanki daha faydalı olur. bir de hemen hemen her evde bulunan çamaşır bulaşık mak. buzdolabı gibi radyasyon yayan aletlere karşı bir şey yapılması gerekiyor mu bunla ilgili da ne yapılabileceğine dair bir açıklama getirilebilirse daha güzel olurdu sanki. teşekkürler, kolay gelsin,

umut ulutaş

Ferhat Merhaba. sana şahsi düşüncemi söyleyeyim. Bu arkadaşlar mühendis, doktor değil. Bu arkadaşlar verilen, yayılan radyasyonu gösteren makaleleri toplayıp bize sunmuşlardir, bu arkadaşlarımızın yapabileceği yegane şey budur. şu kadar bilgisayar başında kalın, şu kadar hava alın demek tip konusuna girer.

yazar ol
arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

hosting

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?