Ana SayfaNükleer Enerji MühendisliğiEn Çok Radyasyon Yayan Aletler

En Çok Radyasyon Yayan Aletler

Merhabalar, bu yazımda radyasyonun etkileri ve en çok radyasyon yayan aletler hakkında gündelik bilgiler vermek istedim. Kapak resminde alınan radyasyon dozlarına göre karşılaşabileceğimiz tehlikeler gösterilmiştir. Kapak resmindeki bilgileri “Georgetown University Medical Center” tarafından yayınlanan bir makaleden temin ettim. Görselin yüksek çözünürlüklü halini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Radyasyon yayan cihazlar denilince akla ilk etapta bilgisayarlı tomografi, anjiyografi ve mamografi cihazları gelir. Bu ünitede çalışanların özel hizmet tazminatı farklı yatar ve kendilerini korumak zorunda kalırlar. Çünkü yaydıkları zararlı ışın seviyesi oldukça fazladır. Öte yandan bir takım mühim hastalıkların tanısının konulmasında da belirleyici bir faktör olan bu cihazlar gerçekten gerekli olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

tomografiÖrneğin hamileler, gebelik şüphesi taşıyanlar ve bir sağlık sorunu bulunup radyasyon ışınlarına duyarlı olanlar bu gibi yerlere sokulmaz personel ise raporunu gösterir ve buralarda çalıştırılmaz. En çok radyasyon yayan aletler denilince her ne kadar hastane cihazları akla gelse de, günlük hayatta kullandığımız pek çok cihaz radyasyon yaymaktadır.

Bu cihazları duyduğunuzda kimilerini bildiğinizi, kimilerinin ise radyasyon yaydığına şaşırdığınızı göreceksiniz. Cep telefonlarının radyasyon yaydığını kesinlikle duymuşsunuzdur, bununla birlikte; elektrikli süpürge, tost makinası, ütü, mikser ampul buzdolabı, saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi, televizyon ve ekmek kızartma makinesi ve rondo gibi tüm küçük mutfak aletleri ve elektrikli ev aletleri elektro manyetik radyasyon yayan cihazlar grubuna girmektedir.

Bunlarda radyasyon dalgası çok da fazla değildir. Ancak saatlerce telefonla görüşmek, hiç dinlenmeden, açık havaya çıkmadan, bilgisayar başında zaman öldürmek gibi pek çok kötü alışkanlık radyasyonun vücuda daha fazla alınmasına neden olmaktadır. Ne yazıktır ki kanserojen olan bu ışınların vücuda büyük derecede zarar vermektedir. Özellikle telefon alırken SAR değeri düşük olan telefonlardan alınmalı. Sar değeri ile ilgili daha önceden 2 yazımız bulunmaktadır. Bunlar;

en çok radyasyon yayan aletler

Yukarıda ki görselde solda bulunan normal bir insanın ısı haritasıdır. Soldaki görselde ise 15 dakika telefon görüşmesinden sonra çekilen ısı haritasıdır.

Diğer cihazlardan yayılan radyasyon miktarı da çok fazla kullanılmadıkları için aşırı bir zarar vermezler. Eğer telefonla konuşmak işinizin bir parçası ise mutlaka kulaklık kullanın. Bilgisayar kullanmak çağımızda olmazsa olmaz bir durum. Bu sebeple bu cihazlarla geçireceğiniz zamanları bir düzene sokun ve bu disiplinin dışına asla çıkmayın. Bu cihazları düzenli kullanarak bünyenizi radyasyondan koruyabilirsiniz.

Kapak resmini yüksek çözünürlükte görmek isterseniz buraya tıklayınız.

23 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
23 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?