Ana SayfaFizikAlbert Einstein Kimdir

Albert Einstein Kimdir

Üstat Albert Einstein; bilim bir deniz olsa Albert amca en en en iyi yüzen adam olurdu. Katılmayan var mı? Ben de öyle tahmin etmiştim. 😊 Mr. Einstein Almanya’nın Ulm kasabasında 14 mart 1879’da tam saat 11:30 da doğmuştur. Yükselenini hesaplayabiliriz bence 🤔 Maja yani Einstein’ın kız kardeşi Einstein’ın küçükken bulmaca, yapboz ve inşaat setiyle oynamaktan fazla keyif aldığını söylemiş. Büyüdükçe ise kitaplara olan ilgisi gün geçtikçe artmış.

albert einstein

Albert Einstein’in küçükken tabiri caizse aptal olduğu söylentisi onu kıskananların uydurduğu bir yalan öteye gitmiyor. Zira Einstein okul yıllarında matematikte ve doğa bilimlerinde hep başarılı bir öğrenci olmuş. Beden eğitiminden zaman zaman hangimiz nefret etmedik ki? (Ben eğitim öğretim hayatım boyunca hiç ısınamadım o derse)

Mileva Maric ile 1903 yılında evlenmiş ve bu Einstein’in ilk evliliği olmuştur. Einstein’in iki çocuğu olmuştur ilk evliliğinden. 1919 yılında boşanmışlardır. Boşandıktan 4 ay sonra kuzeni ile evlenmiş ve ikinci evliliği olan bu birlikteliğinden bir çocuğu daha olmuştur.

mileva maric

Einstein’in boyu tam bir muamma. İlk bilgilere göre 1.71 olarak söylenen boyu, pasaportunda 1.75 olarak yazılmıştır. Acaba gerçekte boyu ne kadardı? Einstein ile benim aramda benzer olan bir beğeni de Vivaldi eşliğinde geliyor. Einstein Mozart, Vivaldi ve Bach’ın bestelerini hep çok sevmiştir. Zira kendisi keman ve piyona çalışıyormuş. (On parmağında on marifet bir bilim insanı ile aynı dönemde yaşamayı isterdim.)

Albert Einstein’in bildiğimiz tek olumsuz yanı mı desem kötü özelliği mi desem bilemedim ama sigara ve pipo kullanmasıymış. Doktor içme Albert demiş ama dinlememiş bizim ki.

Abdominal anevrizmanın patlaması sonucunda oluşan bir iç kanama ve vefat haberi… ABD’de ölmüş Einstein.. 18 Nisan 1955 saat 01.15’te..

albert einstein ölümü

Albert Einstein’in kendi memleketinde ölmemesinin bir dezavantajı olmuştur ona ama tabi haberi olmadan. Einstein hayattayken izin almamış ve Einstein vefat eder etmez beynini bedeninden ayırıp incelemeye almış Dr. Thomas Harvey. Acaba ne gibi bulgular elde etti gerçekten merak uyandıran bir olay bu.

Albert Einstein’in hayattayken aldığı iki önemli karar vardır. Bunlardan birincisi ölünce beni gömmeyin demiş ve vasiyetini yerine getirmek amacıyla külleri belirtilmeyen bir adresten havaya savrulmuştur.

İkincisi ise mirası. Çocuklarına hiçbir şey neden bırakmamış diye sordum ben kendi kendime. Çünkü mirasının tamamını Kudüs’te bulunan bir Yahudi üniversitesine bağışlamış.

Son olarak Einstein tam 12 tane patent sahibi bir bilim insanı olarak veda etti bizlere. Aynı dönemde yaşamak istediğim üç şahsiyet var ve az önce öğrendiğiniz gibi birisi Einstein. Farklı bakış açıları her zaman dikkatimi çekmiştir benim.

Peki sen kimlerle aynı dönem yaşamak isterdin?

Evet mühendis kardeşim, fizikçi dostum bir sonraki yazıda görüşürüz 😊 Gitmeden söyleyeyim hemen; eğer Einstein ile ilgili bildiğin farklı bir şeyler varsa lütfen yoruma yaz. Hepimiz öğrenelim. İlginizi çekebilir: Albert Einstein Hayatı

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?