Memur Maaşları

0
15
memur maaşları

Merhabalar, bu yazımı bir üyemizin isteği üzerine memur maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim.

Memur maaşları mesleki durumuna, branşına çalıştığı kuruma, mesai yapıp yapmadığını, ek çalışmalarına, yabancı dil seviyesine, aile durumuna ve eğitim durumu gibi onlarca faktöre bağlıdır. En düşük memur maaşı 1590 TL iken en yüksek memur maaşı Başbakanlık Müsteşarı maaşı olup 7900 TL civarındadır. Memurlar ortaöğretim düzeylerinden profesörlük eğitimi almış kişilere kadar uzanan bir kadro yapısına sahiptir. Örneğin avukatlar kamuda 2800 – 4500 TL arası maaş alabilmektedir. Öğretmenler kamuda 2500 – 3500 TL arasında maaş almaktadır. Kamuda çalışma süresine göre de maaşlar değişebilmektedir. 30 yıllık memurun maaşı yeni memur maaşlarına göre 100 – 450 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bazı memurların maaşlarında ise scala sistemi uygulanmaktadır.

kontrol-muhendisligi-maaslari

Memur Maaşları 2015

Bu şekilde istihdam edilen özel memurlarında 3900 – 5500 arasında maaş aldığını söyleyebiliriz. Tüm memurlar için yabancı dil tazminatları, eş yardımı ve eğitim tazminatları vardır. Özellikle bakanlıklarda ve belediyelerde çalışan memurlar içinde saha tazminatları vardır. Bu tazminatlar ile memur maaşları daha da yükselmektedir. Memur maaşlarına ocak ve temmuz olmak üzere 6 ayda bir defa devletin belirlediği oranlarda maaş zammı uygulanmakta olup bu ücretler hemen maaşlara işlenmektedir.

Memur maaşları için her doğan çocuk üzerinden 19 TL gibi bir çocuk yardımı yapıldığını da söylemeliyiz. Memur maaşları hiçbir zaman Başbakanlık Müsteşarının maaşını geçemeyecek olup en üst seviye o noktada belirlenmiştir. Memur maaşları zamlarının verildiği ocak ve temmuz sonrası yıl sonunda hesap edilen enflasyon eğer memur maaş zam oranlarının üzerinde ise tüm memurlara enflasyon farkı adı altında maaşın enflasyona yenik düşmesini önleyici ücret yatırılmakta ve maaşa eklenmektedir. Enflasyon farkı ile kişilerin yeni maaşları hep edilmekte ve kalan çalışma süresinde bu fark düzenli olarak maaşta etkili olmaktadır.

Bu yazımızda internetten yaptığımız araştırmalar sonucu memur maaşları hakkında bilgi verdik. Diğer mühendislik maaşları hakkında bilgi almak için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır.

Değerlendirme
Özgünlük
Önceki İçerikKuantum Noktalar Nedir
Sonraki İçerikOrman Endüstri Mühendisliği
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.