Eczacılık Maaşları

24277
eczacilik

Bu yazımda eczacılık maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Eczacı deyince sadece dükkan sahibi olanlar akla gelmemelidir. Çünkü devlet kurum ve kuruluşlarında ilaç dağıtım şirketlerinde çalışanlar da eczacı olarak anılmaktadır. Peki, eczacı nedir?

Eczacı ilaç üretiminden başlayarak hastalara ulaşılmasına kadar olan bölümde görevli olan yetkili kişilerdir. Eczacı hastaların doktorlarının reçete üzerine yazdığı ilaçları ona doğru bir şekilde vermek ile sorumludur. İlacın ne zaman içilmesi veya tüketilmesi hakkında da bilgi veren kişidir. (aç mı tok mu, Sabah mı Öğlen mi, akşam mı gibi dikkat edilmesi gereken şeyler hakkında hastayı bilgilendirir) Eczacılık yapmak isteyen insanlar insanlarla muhatap oldukları için onlara karşı daha samimi ve güler yüzlü bir tutum izlemeleri gerekmektedir. Eczacılık bizim ülkemizde esnaflık müessesi olarak kabul edilir bu yüzden de esnaflar müşterilerine karşı güler yüzlü ve sevecen olmalıdırlar. Eczacılık müessesi de bunu gerektirir.

Eczacılık maaşları ne kadar

Eczacılık MaaşlarıEczacılık maaşları Türk Eczacılık Birliği’ne verilen yetki ile bu kurum tarafından belirlenmiştir. 2017 yılı için eczacılık maaşları asgari olarak aylık net 3000(Üç bin) TL olarak belirlenmiştir. 2015 yılında imzalanan sözleşmeye göre 2017 yılı eczacı maaşları Ocak ve Temmuz aylarında yani yılın ilk 6 ayı Yüzde 3 oranında Temmuz ile Aralık ayı yani yılın son 6 ayı yüzde 4 lük bir zam oranı belirlenmiştir. Temmuz ile Ocak yani yılın ilk 6 aylık maaşlarına ayrıntılı olarak ele alınırsa; Eğitim durumu lisans olan hizmete yeni başlayan eczacıların maaşı net maaşı 3.245 TL ( Üç Bin İki Yüz Kırk Beş ) olarak belirlenmiştir.

eczacilik-maaslari-ne-kadarEğitim durumu lisans olup hizmete başlayalı 3 yıl olan eczacıların net maaşı ise 3.307 TL ( Üç Bin Üç Yüz Yedi ) olarak belirlenmiştir. Eğitim durumu lisans olup hizmete başlayalı 6 yıl olan eczacı net maaşları ise 3.317 TL ( Üç Bin Üç Yüz On Yedi ) olarak belirlenmiştir. Eğitim durumu lisans olup hizmete başlayalı 25 yıl ve üstü olan eczacı net maaşları ise 3.770 TL ( Üç Bin Yedi Yüz Yetmiş ) olarak belirlenmiştir. Eczacılık maaşları hesaplanırken lisans mezunu olanlar, bekar ve çocuksuz olan eleman ve personeller dikkate alınarak hesaplanmıştır.

4 Yorum

  1. Burada yazan fiyatlar abartili. Irem adli arkadas da hangi sehirden bahsediyor acab. Ilac firmalarinda/ ecza depolarinda ve ozel hastanelerde 3000 tldir mesul mudur maasi. (Resmi olarak teb tarafindan belirlenmis maastir.) Mesul mudur olmayan arkadaslar genelde 2500-3000 (max_ kidemli 10 yillik calisan falansa) tl aliyorlar. Devlet hastanesinde ise maas 2800 tl +1500 tl doner aliyor arkadaslarimiz.

  2. 1/4 unde olan bir eczacı bile 4000 maaşa ulaşamazken yorum biraz afaki geldi..hastanede çalışıp 100 lira döner alan insanda var

  3. Arkadaşlar ben eczacıyım. Daha önce 4000 den az kazanan eczaci görmedim. Hastanelerde yaklasik 6 bin(çünkü döner sermaye diye bir sey var) , ilaç firmalarinda 4000 lira ile baslar eczacılar.
    Esnafliga gelince biz esnaf degiliz. Biz halka en yakin saglik danismaniyiz. Isimizde receteye bakip aç tok demek değildir. Senin esnaf olarak nitelendirdigin o eczaci elinde tuttugu ilacin etken maddesinin sentezinden tut her bir yardimci maddenin verecegi reaksiyonlara kadar bilir. 5 senelik uzun labaratuvar tecrubeli ve aci dolu bir egitimden bosuna gecmiyoruz. Ben labaratuvarda etken madde sentezlemis, butun preparat formlarini kendi ellerimle yaparak ögrenmis bir insanim.O yüzden önce eczaciyi taniyin sonra konuyla ilgili yorumlarinizi yaparsiniz.bir de bizim güler yüzümüz esnaflik nedeniyle değil en asli görevimizi yaptigimiz icindir.

    • irem hanım size bir şey danışmak istiyorum ben üniversiteye hazırlanıyorum ve puanlarım netlerim iyi eczacılık düşünüyorum eczaneler ve ilaç firmaları arasındaki ücret farkı nasıldır hangisi daha cok kazanır bunu size sormak istiyorum ve bu meslek hakkında artık çok iyi şeyler duymuyoruz fakat benim içimden bu meslegi yapmak çok geliyor yardımcı olursanız sevinirim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.