Ana SayfaMühendis MaaşlarıEczacılık Maaşları

Eczacılık Maaşları

Bu yazımda eczacılık maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Eczacı deyince sadece dükkan sahibi olanlar akla gelmemelidir. Çünkü devlet kurum ve kuruluşlarında ilaç dağıtım şirketlerinde çalışanlar da eczacı olarak anılmaktadır. Peki, eczacı nedir? Eczacı ilaç üretiminden başlayarak hastalara ulaşılmasına kadar olan bölümde görevli olan yetkili kişilerdir. Eczacı hastaların doktorlarının reçete üzerine yazdığı ilaçları ona doğru bir şekilde vermek ile sorumludur.

eczacılık maaşları

İlacın ne zaman içilmesi veya tüketilmesi hakkında da bilgi veren kişidir. (aç mı tok mu, Sabah mı Öğlen mi, akşam mı gibi dikkat edilmesi gereken şeyler hakkında hastayı bilgilendirir) Eczacılık yapmak isteyen insanlar insanlarla muhatap oldukları için onlara karşı daha samimi ve güler yüzlü bir tutum izlemeleri gerekmektedir. Eczacılık bizim ülkemizde esnaflık müessesi olarak kabul edilir bu yüzden de esnaflar müşterilerine karşı güler yüzlü ve sevecen olmalıdırlar. Eczacılık müessesi de bunu gerektirir.

Eczacılık Maaşları Ne Kadar

Eczacılık maaşları Türk Eczacılık Birliği’ne verilen yetki ile bu kurum tarafından belirlenmiştir. 2017 yılı için eczacılık maaşları asgari olarak aylık net 3000(Üç bin) TL olarak belirlenmiştir. 2015 yılında imzalanan sözleşmeye göre 2017 yılı eczacı maaşları Ocak ve Temmuz aylarında yani yılın ilk 6 ayı Yüzde 3 oranında Temmuz ile Aralık ayı yani yılın son 6 ayı yüzde 4 lük bir zam oranı belirlenmiştir.

Temmuz ile Ocak yani yılın ilk 6 aylık maaşlarına ayrıntılı olarak ele alınırsa; Eğitim durumu lisans olan hizmete yeni başlayan eczacıların maaşı net maaşı 3.245 TL (Üç Bin İki Yüz Kırk Beş) olarak belirlenmiştir.

eczacilik-maaslari-ne-kadar

Eğitim durumu lisans olup hizmete başlayalı 3 yıl olan eczacıların net maaşı ise 3.307 TL (Üç Bin Üç Yüz Yedi) olarak belirlenmiştir. Eğitim durumu lisans olup hizmete başlayalı 6 yıl olan eczacı net maaşları ise 3.317 TL (Üç Bin Üç Yüz On Yedi) olarak belirlenmiştir. Eğitim durumu lisans olup hizmete başlayalı 25 yıl ve üstü olan eczacı net maaşları ise 3.770 TL (Üç Bin Yedi Yüz Yetmiş) olarak belirlenmiştir. Eczacılık maaşları hesaplanırken lisans mezunu olanlar, bekar ve çocuksuz olan eleman ve personeller dikkate alınarak hesaplanmıştır.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

20 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
20 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?
Bu yazımda eczacılık maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Eczacı deyince sadece dükkan sahibi olanlar akla gelmemelidir. Çünkü devlet kurum ve kuruluşlarında ilaç dağıtım şirketlerinde çalışanlar da eczacı olarak anılmaktadır. Peki, eczacı nedir? Eczacı ilaç üretiminden başlayarak hastalara ulaşılmasına kadar olan bölümde görevli olan...Eczacılık Maaşları