Eczacılık Maaşları

44999
eczacilik

Bu yazımda eczacılık maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Eczacı deyince sadece dükkan sahibi olanlar akla gelmemelidir. Çünkü devlet kurum ve kuruluşlarında ilaç dağıtım şirketlerinde çalışanlar da eczacı olarak anılmaktadır. Peki, eczacı nedir? Eczacı ilaç üretiminden başlayarak hastalara ulaşılmasına kadar olan bölümde görevli olan yetkili kişilerdir. Eczacı hastaların doktorlarının reçete üzerine yazdığı ilaçları ona doğru bir şekilde vermek ile sorumludur.

Eczacılık Maaşları

İlacın ne zaman içilmesi veya tüketilmesi hakkında da bilgi veren kişidir. (aç mı tok mu, Sabah mı Öğlen mi, akşam mı gibi dikkat edilmesi gereken şeyler hakkında hastayı bilgilendirir) Eczacılık yapmak isteyen insanlar insanlarla muhatap oldukları için onlara karşı daha samimi ve güler yüzlü bir tutum izlemeleri gerekmektedir. Eczacılık bizim ülkemizde esnaflık müessesi olarak kabul edilir bu yüzden de esnaflar müşterilerine karşı güler yüzlü ve sevecen olmalıdırlar. Eczacılık müessesi de bunu gerektirir.

Eczacılık Maaşları Ne Kadar

Eczacılık maaşları Türk Eczacılık Birliği’ne verilen yetki ile bu kurum tarafından belirlenmiştir. 2017 yılı için eczacılık maaşları asgari olarak aylık net 3000(Üç bin) TL olarak belirlenmiştir. 2015 yılında imzalanan sözleşmeye göre 2017 yılı eczacı maaşları Ocak ve Temmuz aylarında yani yılın ilk 6 ayı Yüzde 3 oranında Temmuz ile Aralık ayı yani yılın son 6 ayı yüzde 4 lük bir zam oranı belirlenmiştir.

Temmuz ile Ocak yani yılın ilk 6 aylık maaşlarına ayrıntılı olarak ele alınırsa; Eğitim durumu lisans olan hizmete yeni başlayan eczacıların maaşı net maaşı 3.245 TL (Üç Bin İki Yüz Kırk Beş) olarak belirlenmiştir.

eczacilik-maaslari-ne-kadar

Eğitim durumu lisans olup hizmete başlayalı 3 yıl olan eczacıların net maaşı ise 3.307 TL (Üç Bin Üç Yüz Yedi) olarak belirlenmiştir. Eğitim durumu lisans olup hizmete başlayalı 6 yıl olan eczacı net maaşları ise 3.317 TL (Üç Bin Üç Yüz On Yedi) olarak belirlenmiştir. Eğitim durumu lisans olup hizmete başlayalı 25 yıl ve üstü olan eczacı net maaşları ise 3.770 TL (Üç Bin Yedi Yüz Yetmiş) olarak belirlenmiştir. Eczacılık maaşları hesaplanırken lisans mezunu olanlar, bekar ve çocuksuz olan eleman ve personeller dikkate alınarak hesaplanmıştır.

14 Yorum

 1. Memlekette kime sorsan ağlıyor. Türkiye’nin en iyi beyinlerindensiniz, okudunuz kazanacaksınız helal olsun tabi. Dayım, arkadaşım eczaci. eften püften orta derece eczane. aylık net gelirleri 10 bin tl altına kesinlikle düşmüyor. Diplomayı çocuğuna veriyorsun ölene kadar. Ölüyorsun eşine verebiliyorsun. ohh ne güzel dünya..

 2. Türkiye’de o kadar okumamış adam onca parayı götürürken, sorgulanması gereken en son işletmelerdendir. en azından 5 sene okumuş, öss sınavında başarılı dilime girmiş öğrencilerin seçtiği bir meslektir eczacılık.

  ayrıca öyle ahım şahım bir kazancı da yoktur eczacılığın. araçlarına bak diyenler için vergi oranlarına bakabilirsiniz. bu ülkede vergisini en düzenli ödeyen özel işletmelerden birisidir eczane. bunun için de her türlü gider kalemi mantıklı gelmektedir. buna araç da dahil.

  birilerinin kazancına laf etmek yerine, ben neden az kazanıyorum diye sorgunlamak bana daha mantıklı geliyor.

  siz yine de eczacılık çok iyi, çok mu kazanıyor diyorsunuz ? şu anda birçok üniversitede eczacılık fakültesi mevcut. siz de bir eczacılık fakültesini kazanıp 5 sene okuyarak eczacı olabilirsiniz. bunun için kimse sizi engellemiyor.
  Güzel ve doğru ve gerçekçi bir yorum. ECZACI

 3. Merhabalar
  Herkes parayı düşünüyor.Ben mesleğini Seven bir insanım.Fakat Eczacılık sanıldığı gibi çok para kazandıran bir meslek değildir.Depolar vergiler harçlar belediyeden devletine deposundan elamanına kadar birde ilaç firmaları Eczacılar dan rant kazanmaya çalışır.Eczacıya eczane açmak için kredi vermez Eczacı parası olan biriyle Eczane açmaya kalkışsa yada birinden borç alsa adı muazza olur.Tabii bunu suistimal edenlerde çoğunlukta onlarda çok para kazanmak ümidiyle Eczane açma sevdalılarıdır.Eczaneler çok para kazanmıyor.Eczaneye giren paranın sadece yüzde 20 gibi bir oranı Eczaneye aittir. Diğeri depolara dolayısıyla ilaç firmalarına aittir.Onunla her ay vergi personel maaşı ve dükkan sahiplerinin taviźsiz ve yüksek kira bedellerini ödenir.Eczanesin ya yüksek kira ödemelisin.Eczaneler genelde Mal fazlasından bir şeyler kazanmaya çalışır.Sanki Eczaneler çok kâr ediyormuş gibi devlet te ilaçlara zam yaptırmaz.Bu düzgün çalışan Eczaneler için genel bir tariftir. ECZACI

 4. Kubra hanim bisey sormak istiyorum neden eczacilik yazma dediniz bende eczacilik icin mezuna kaldim bide maaslar hakkkinda siz bilgi verirseniz ☺

 5. Arkadaşlar o 2 yıllık dediğiniz eczane teknisyenliğidir yani 2 yıl okudunuz diye kimse size eczane açtırmaz. Sadece bir eczacının çalışanı olursunuz bununda marketteki kasiyerden pek farkı yoktur çünkü bilgi birikimiz yoktur. Kaldı ki şimdi eczacılara bile eczane açtırmıyorlar 😂 size tavsiyem çalışın ve başka bir bölüm okuyun yok ben eczacılık hayranıyım diyorsanız yazın para iyi diye değil yeni mezunum işsizim 2.500 liraya çalışmayı kabul ediyorum benim gibi bir çok arkadaşım 3000 2000 arası çalışmayı kabul ediyor aldığını eğitime acıyorsunuz. Ataması az kurayla oluyor ne kadar güvenilirse artık . Eczane açamıyorsunuz endüstride tercih kimya müh yönünde oluyor akademisyen olsanız kadro yok sağlık sektöründe hep üvey evlatsınız yok yine de ben çekerim bu rezilliği diyorsanız buyrun gelin nasılsa siz yazmasanız başkaları yazacak 😂 puanım buna yetti diycek bizim ülkemiz böyle işte kafalar pırıl pırıl🌹

 6. 2 yıllık eczacılık diye bir şey yok insanlar çok çalışıp kazanıyorlar o fakülteleri sensin 2 yıllık etken madde nedir bilmez o 2 yıllıklar yani o kadar komik ki biri de açıköğretim demiş lan staj yapmamış eczacı mı olur cahil cahil konuşmayın biraz ders çalışın

 7. Merhaba bende tercih dönemindeyim ve 2 yıllık eczacılık okumak istiyorum bu yazıda sadece lisans maaşları yer alıyor on lisans maaşları hakkında bir fikriniz var mı?

 8. Yorum yapan eczacı meslektaşlarımın ikiside doğru rakamlar vermiş şirkete ve hastaneye göre değişen rakamlar ben iki üniversite mezunuyum aynı zamanda psikologum
  İki meslek grubunu karşılaştırırsam tabikide eczacılık kesin iş bulursun
  Serbest eczacılık yapıyorum serbest eczacılıkta eczanenin konumu senin kişiler arası iletişimin bulunduğun yerin gelir düzeyi vs bir cok etken var eski kâr oranları yok bunu her insan öğrendi fakat teb in sgk ile imzaladığı protokole göre az recete yapan icinde avantajlar var bu şekilde eczaneler ayakta kalabiliyor
  Tabiki rakam istiyorsunuz en kötüsü ne kadar diye normal bir eczane ayda 4000-5000 kazanır batanlarda var tabi fakat genelde hesapsız harcama sonucu batıyorlar

 9. Burada yazan fiyatlar abartili. Irem adli arkadas da hangi sehirden bahsediyor acab. Ilac firmalarinda/ ecza depolarinda ve ozel hastanelerde 3000 tldir mesul mudur maasi. (Resmi olarak teb tarafindan belirlenmis maastir.) Mesul mudur olmayan arkadaslar genelde 2500-3000 (max_ kidemli 10 yillik calisan falansa) tl aliyorlar. Devlet hastanesinde ise maas 2800 tl +1500 tl doner aliyor arkadaslarimiz.

 10. 1/4 unde olan bir eczacı bile 4000 maaşa ulaşamazken yorum biraz afaki geldi..hastanede çalışıp 100 lira döner alan insanda var

 11. Arkadaşlar ben eczacıyım. Daha önce 4000 den az kazanan eczaci görmedim. Hastanelerde yaklasik 6 bin(çünkü döner sermaye diye bir sey var) , ilaç firmalarinda 4000 lira ile baslar eczacılar.
  Esnafliga gelince biz esnaf degiliz. Biz halka en yakin saglik danismaniyiz. Isimizde receteye bakip aç tok demek değildir. Senin esnaf olarak nitelendirdigin o eczaci elinde tuttugu ilacin etken maddesinin sentezinden tut her bir yardimci maddenin verecegi reaksiyonlara kadar bilir. 5 senelik uzun labaratuvar tecrubeli ve aci dolu bir egitimden bosuna gecmiyoruz. Ben labaratuvarda etken madde sentezlemis, butun preparat formlarini kendi ellerimle yaparak ögrenmis bir insanim.O yüzden önce eczaciyi taniyin sonra konuyla ilgili yorumlarinizi yaparsiniz.bir de bizim güler yüzümüz esnaflik nedeniyle değil en asli görevimizi yaptigimiz icindir.

  • irem hanım size bir şey danışmak istiyorum ben üniversiteye hazırlanıyorum ve puanlarım netlerim iyi eczacılık düşünüyorum eczaneler ve ilaç firmaları arasındaki ücret farkı nasıldır hangisi daha cok kazanır bunu size sormak istiyorum ve bu meslek hakkında artık çok iyi şeyler duymuyoruz fakat benim içimden bu meslegi yapmak çok geliyor yardımcı olursanız sevinirim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.