Biyomühendislik Hakkında Yorumlar

Crocs

MB Üyesi
Tepkiler
9
Üniv
YTÜ
ben ytü kimya müh mezunuyum. abim de veteriner. Benden iyi kazanıyor :) hayvanlar da veterinerden çekiniyor merak etme :) orada zapt etmeyi öğreniyorsun. Ben abimi saldıran kangalları yakalarken izlediğimi biliyorum. Yalnız pis bir iştir. Kolunu omzuna kadar dananın makattan içeri sokacaksın her gün bunu bil yani :D eldiven de olsa midenin kaldırması lazım. iltihaplar, kanlar, dışkılar, kokular vs. Aldığı parayı gerçekten hak eden bir meslektir. Mühendis de hak eder tabi ama daha iyi çalışma şartlarımız var yani şimdi kabul etmek lazım :D

Tepkiler
1
mühendisliği düşünüyorum o yüzden bu sayfadayım merak etmeyin sizden iyi araştırdım bi tanıdığımız veterinerdi
kimya müh. iş bulma sıkıntısı var iş yerleri sıkıntılı diyorlar doğru mudur ?

Crocs

MB Üyesi
Tepkiler
9
Üniv
YTÜ
mühendisliği düşünüyorum o yüzden bu sayfadayım merak etmeyin sizden iyi araştırdım bi tanıdığımız veterinerdi
kimya müh. iş bulma sıkıntısı var iş yerleri sıkıntılı diyorlar doğru mudur ?
sizden iyi araştırdım derken? ben kimya mühendisiyim benim araştırmama gerek yok özel sektörde çalışıyorum zaten. mühendisliklerin çoğunda durum aynıdır. mezun olduğum gibi iş buldum olayları sık olmayan olaylardır. Genelde ya ilk iş beğenilmez ya da bir süre iş bulunamaz. Kimya mühendisliğinde, işletmeci ya da ofis elemanı olur çoğu kişi merak ettiğin buysa.

Gökhan Ak

Yetkili Kişi
Kulüp Başkanı
Tepkiler
13
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
gençler bu sene tercih yapacağım ytü biyomühendislik yazarsam tutacak netten okuduğum kadarıyla iş bulma sıkıntısı varmış doğru mu acaba mezun olunca işsiz olmak istemiyorum tabiki bende yabancı dil öğrenip kendimi geliştireceğim nette biri ytü biyom. yazmış sonra iş yok diye bırakmış doğru mu gençler
yoksa kocaeli ü. elektrik mühendisliği okuyup biyomühendislikle ilgili yükseklisans yapabilir miyim yada çift anadal
biyomedikal için ne düşünnüyorsunuz oda kocaeli tutar diye düşünüyorum ondada daha çok satış yapıyorlar tıb malzemelri yurt dışından geliyor diye okudum doğru mu gençler
Merhaba Mühendis Adayisss

Öncelikle biyomühendislik ile alakalı hiç bir fikrimin olmadığını belirtmek isterim. Kocaeli üniversitesi Elektrik hakkında bir çok arkadaşım var ve iş konusu hakkında (kendini geliştirip bir şeyler kattığın taktirde) işsiz kalma imkanın çok az.

Benim burada sana tavsiyem bir kaç kişinin yazdığı "iş yok","bölüm çok kötü" vs yazılarına aldırış etmeden kendi hayallerinin peşinde koşman olacaktır. İleride yapmak istediğin meslek biyomühendislik ise hiç durma yaz gitsin. Elektrik mühendisi olmak istiyorsan aynı şekilde yaz gitsin. Sen kendini hangi meslekte mutlu hissedeceksen (mesleğini ve dalını bu yüzden iyi araştırman gerekiyor) o bölüme gitmeni tavsiye ederim.

Bölümün kendi kararın olması dileğiyle..

Konu sahibi
Konu sahibi
Enesozlen

Enesozlen

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Arkadaşlar bana Biyomühendislikle ilgili sorularınızı sorabilirsiniz, elimden geldiğince yardımcı olurum.

gizemcuhadar

MB Üyesi
Tepkiler
0
merhaba ben bu sene tercih yapacağım, moleküler biyoloji ve genetik bölümünü okumak istiyordum fakat puanım istediğim gibi gelmedi,bende onun bir yan dalı olarak gördüğüm biyomühendisliği tercih etmek istiyorumiaraştırma yapmayı, sorumluluk almayı vb.şeyleri yapmaktan cok hoşnut oluyorum, ancak bu bölümü seçtikten sonra işsiz kalma durumu beni korkutuyor, o kadar çalışıpokuyup emeklerimin boşa gitmesi.. size sorum bu bölümde üniversite tercihi cok öenmli midir? bitirdikten sonra iş olanakları devlette nedir?

Konu sahibi
Konu sahibi
Enesozlen

Enesozlen

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
merhaba ben bu sene tercih yapacağım, moleküler biyoloji ve genetik bölümünü okumak istiyordum fakat puanım istediğim gibi gelmedi,bende onun bir yan dalı olarak gördüğüm biyomühendisliği tercih etmek istiyorumiaraştırma yapmayı, sorumluluk almayı vb.şeyleri yapmaktan cok hoşnut oluyorum, ancak bu bölümü seçtikten sonra işsiz kalma durumu beni korkutuyor, o kadar çalışıpokuyup emeklerimin boşa gitmesi.. size sorum bu bölümde üniversite tercihi cok öenmli midir? bitirdikten sonra iş olanakları devlette nedir?
Merhaba, öncelikle biyomühendislik mbg'den çok farklı diyebiliriz ya da ben öyle biliyorum. O yüzden bu konuyu iyi araştırmanızı ve ders içeriklerine göz atmanızı öneririm. İşsiz kalma durumuna gelince doğal olarak diğer dallara göre daha az ama bu illede işsiz kalacağınız manasına gelmez, bir işi severek yaptıktan sonra az buçukta kendinizi geliştirdikten sonra yapamayacağınız şey yoktur. Üniversite önemi ise bence çok önemli zira biz YTÜ'de bile endişeliysek diğer üniversiteler için durum ne az çok anlamışsınızdır ama Ege Üniversitesi bu alanda ilk olduğu için ve bizim alanda adını daha sık duyurduğu için tercih edilebilir. Açıkçası devlette çalışmayı hiç düşünmediğim için çok araştırmadım ama bir ara okuduğuma göre kpss ile alım yapıyordu. Bir de yakın zamanda Tübitak biyomühendis alım ilanı vermişti.

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Arkadaşımızında dediği gibi Türkiye'de biyomühendislik sıkıntılı olan bir bölüm. Bunun yerine biyomedikal cihazlar mühendisliği okumanız daha karlı olacaktır. Tabi eem gibi seçeneklerde önünüzde var ancak Türkiye'nin yüksek teknolojiler üretip satmayan bir ülke olmadığını unutmayın biyomühendislik ise gerçekten yüksek teknoloji ile yapılması gereken bir iş diye biliyorum. Farklı tercihlerde yürümenizde fayda var ama yinede sizin vereceğiniz karar iyice ölçün biçin.

Konu sahibi
Konu sahibi
Enesozlen

Enesozlen

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
Bir kaç şey daha ekleyeyim sonradan gelenler içinde daha bilgilendirici bir yorum olsun!

Eğer;
  • Risk almayı severim illa iş garantisi olmasına gerek yok, sevdiğim işi yapayım diyorsanız
  • Deney yapmayı, ar-ge yapmayı, laboratuvarda çalışmayı, keşifler yapmayı, ilaçlar, aşılar, biyosensörler insan vücuduna uygulamayı, tıpla mühendisliği birleştirmeyi severim diyorsanız
  • Kendimi geliştirmeyi severim ve yapabilirim diyorsanız
  • Benim büyük hedeflerim, hayallerim var diyorsanız
  • Benim zaten Türkiye'de iş yapmayı pek düşünmüyorum yurt dışı benim için daha ağırlıklı diyorsanız seçin bu bölümü rahatlıkla soru işareti olmadan.
Gelelim Türkiye konusuna şimdi bu konu da elbetteki bir bilgisayar ya da makine gibi rahat değil ama biyomühendislik ve benzeri alanlarda ciddi çalışmalar. Bizim okul yani YTÜ yeni bir üst düzey laboratuvar açacak. Zaten halihazırda da 10 tane var. Tübitak gibi bölümler bir kaç yıldır alıyordu son yıllarda arttırdılar. Ülkemizde tıbbın ne kadar iyi olduğundan bahsetmeye gerek yok ee mühendislikte yeteri kadar iyi. Tıpkı dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bu iki alanın birleştirilmesi ihtiyacı doğuyor işte tam burada Biyomühendislik devreye giriyor.
Son olarak ekleyeceğim bir şey var o da maddiyat. Bu meslekte evet sabit maaşla çalışırsanız şu an için ücret biraz düşük kalıyor. Ama bizim bir hoca yanlış hatırlamıyorsam biyosensörler üzerine yaptığı bir ar-ge sonucu 5 milyon dolar kazanmış. Yorum sizin... Bir de şimdi girseniz 5 yıl sonra mezun oluyorsunuz şu an bile bu kadar çalışma varken 5 yıl sonra olacaklar ve imkanlar kat be kat artacaktır!

Her türlü sorunuzu bana sorabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olacağım.

Esmerrbiriiii

MB Üyesi
Tepkiler
0
Bir kaç şey daha ekleyeyim sonradan gelenler içinde daha bilgilendirici bir yorum olsun!

Eğer;
  • Risk almayı severim illa iş garantisi olmasına gerek yok, sevdiğim işi yapayım diyorsanız
  • Deney yapmayı, ar-ge yapmayı, laboratuvarda çalışmayı, keşifler yapmayı, ilaçlar, aşılar, biyosensörler insan vücuduna uygulamayı, tıpla mühendisliği birleştirmeyi severim diyorsanız
  • Kendimi geliştirmeyi severim ve yapabilirim diyorsanız
  • Benim büyük hedeflerim, hayallerim var diyorsanız
  • Benim zaten Türkiye'de iş yapmayı pek düşünmüyorum yurt dışı benim için daha ağırlıklı diyorsanız seçin bu bölümü rahatlıkla soru işareti olmadan.
Gelelim Türkiye konusuna şimdi bu konu da elbetteki bir bilgisayar ya da makine gibi rahat değil ama biyomühendislik ve benzeri alanlarda ciddi çalışmalar. Bizim okul yani YTÜ yeni bir üst düzey laboratuvar açacak. Zaten halihazırda da 10 tane var. Tübitak gibi bölümler bir kaç yıldır alıyordu son yıllarda arttırdılar. Ülkemizde tıbbın ne kadar iyi olduğundan bahsetmeye gerek yok ee mühendislikte yeteri kadar iyi. Tıpkı dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bu iki alanın birleştirilmesi ihtiyacı doğuyor işte tam burada Biyomühendislik devreye giriyor.
Son olarak ekleyeceğim bir şey var o da maddiyat. Bu meslekte evet sabit maaşla çalışırsanız şu an için ücret biraz düşük kalıyor. Ama bizim bir hoca yanlış hatırlamıyorsam biyosensörler üzerine yaptığı bir ar-ge sonucu 5 milyon dolar kazanmış. Yorum sizin... Bir de şimdi girseniz 5 yıl sonra mezun oluyorsunuz şu an bile bu kadar çalışma varken 5 yıl sonra olacaklar ve imkanlar kat be kat artacaktır!

Her türlü sorunuzu bana sorabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olacağım.
Aslında bende biyomedikal istiyorum ama eem iş alanı ve kapsamı daha geniş olduğu söleniyor
Biyomedikalde işsiz kalma ihtimalim nedir ve ingilizce olmadanda iyi yerlere gelebilir miyim?

Arkadaşlar bana Biyomühendislikle ilgili sorularınızı sorabilirsiniz, elimden geldiğince yardımcı olurum.

Son düzenleme:

CorneliusDeWitt19

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Üniv
Mezun
Biyomühendislik okuyan,mezun olan veya bilgisi olan birisi bölüm hakkında düşüncelerini paylasırsa çok yararlı olur özellikle 2020 pandemiden sonra olan sürece göre... Celal Bayar Üniversitesi(İngilizce),Bursa Teknik ve Çanakkale On Sekiz Mart üni. düşünüyorum çok yüksek sıralamalarda değil yine de okunur mu? Okunursa kendini geliştiren ve seven birisi için önü acık mı? Bide bu üniversitelerden birinde okuyan veya mezunu varsa görüşlerini bildirirse çok sevirim. Teşekkürler.

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Biyomedikal mühendisliği okumamani tavsiye ederim. Her zaman temel muhendislikleri hedef almalısınız.

Yukarı Alt