Ana SayfaKitap ÖzetleriRomantika Kitap Özeti

Romantika Kitap Özeti

Ünlü yazar, Turgut Özakman’ın oldukça eğlenceli ve şaşırtıcı romantika kitap özeti bir aşk hikayesini anlatmakta farklı iki kuşak ve farklı iki aşk hikayesi. Hikaye, bir sabah çalan bir telefonla başlar. Arayan Şirin’in babasının adamlarından Asım Efendi’dir. Babası kalp krizi geçirmiştir. Şirin babasına oldukça düşkün bir kızdır.

turgut özakman

Annesi ve kardeşi ile pek anlaşamaz. Fakat annesi de onu hastaneye çağırınca babasının durumunun ciddi olduğunu anlar ve umutsuzluğa kapılır. Çünkü ciddi bir durum olmadığı sürece annesi ve babası pek karşılamaz yan yana olmaktan kaçınırlar. Şirin hastaneye gider ve babasının yoğun bakımda olduğunu görünce çok üzülür.

Doğan Bey yani Şirin’in babası üniversitede doçenttir. Uysal sakin ve anlayışlı bir yapıya sahiptir. Bir süre sonra işinden istifa eder. Çünkü 1960 harekâtına karşı olmamasına rağmen bazı meslektaşlarının işinden uzaklaştırılmasına sessiz kalamaz. Daha sonra kendi halinde küçük bir dükkân açar. Annesi bu durumdan hoşnut olmaz ve gösterişi seven bir kadın olduğu için doçent karısı olmak yerine bir kırtasiyeci karısı olmayı kendine yediremez. Eşini küçümsemeye başlar.

romantika kitap

Bu durum böyle olunca annesi, teyzesi ve ablası babası Doğan Bey’e karşı cephe alır. Bu durum Doğan Bey’i oldukça üzmüş adam odasına kapanmış ve kitaplarıyla baş başa vakit geçirmeye başlamıştır. Romantika kitap özeti zaman akıp gitmiş ve babası birdenbire iyileşmiştir.

Kendine araba almış gösterişli bir kitap evi açmıştır. Bu arada Şirin büyümüş üniversiteli bir genç kız olmuştur. Hatta evlenip anlaşamayıp geri boşanmıştır. Yapı itibariyle özgürlüğüne düşkün bir kızdır. Günler geçer ve yıl 1971’i göstermiş ve asker yönetime el koymuştur.

Şirin’in babası tutuklanmış 20 gün sonra serbest bırakılmıştır. Fakat adamcağız iyice süzülmüş ve yine içine kapanmıştır. Şirin babasının bu durumuna çok üzülmüş ve onu mutlu etmek için bazı akşamlar evde içkili eğlenceler düzenlemiştir. Şirin bir gece babasına annesinin bu hareketlerine neden katlandığını sorar.

Babası anlatmaya başlar; babası gizli aşkı Arzu’dan üstü kapalı bir şekilde bahseder. Babası bir defterden bahseder ve o öldükten sonra o defterde her şeyin yazdığı defteri ona bu defteri bırakacağını söyler.

kitap özeti

Babası hala hastanedeyken Şirin defteri bulur ve babasının özel şifreleme yöntemlerini bildiği için arkadaşı Sanem ile şifreyi çözmek için çalışmaya başlarlar. Şifreyi çözerler. Ve babasının gizli aşkı Arzu hakkında birçok şey öğrenir. Şirin babası için Arzu’yu arar ve aralarında samimi bir konuşma geçer.

Romantika kitap özeti Şirin Arzu’yu evine davet eder. Şirin Arzu’ya babasının durumunun iyi olduğunu ve gece babasının yanında kalacağını o gece ikisini konuşturabileceğini söyler. Şirin babasının yanına gider ve ona defteri bulduğunu Arzu’yu öğrendiğini söyler. Birkaç saat sonra babası ve Arzu’yu telefonda konuşturur. Olaylar bu şekilde gelişir ve babası Arzu ve Şirin arasında yakınlaşma başlar.

arıcılık malzemeleri
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Yeni Yazılar

Kitap Özetleri