Ana SayfaKitap ÖzetleriUzun Hikaye Kitap Özeti

Uzun Hikaye Kitap Özeti

Bir edebiyat öğretmeni olan Mustafa Kutlu 1945 yılında Erzincan’da dünyaya geldi. Daha çok hikaye ve denemeleriyle tanınan bir yazardır ve bu arada birkaç tane senaryo da yazmıştır. Filme çekilen eserlerinin arasında uzun hikaye kitap özeti de bulunmaktadır. Kitap 2012 yılında Osman Seden yönetmenliğinde film haline getirilmiştir.

mustafa kutlu

Mustafa Kutlu Uzun Hikaye Kitap Özeti

Yazar sinema filmine de uyarlanan uzun hikaye kitap özeti ile Ali ve Münire’nin hikayesini anlatmaktadır. Bulgaristan’dan ülkemize göçün yoğun olduğu yıllardır. Ali babasını küçük yaşta kaybetmiştir ve dedesi ile birlikte Türkiye’ye gelmiştir. Dede ve torun Türkiye’ye geldikten sonra Bulgaristan’da kalan akrabalarından bir daha haber alamamışlardır. İstanbul Eyüp’te küçük bir ev bulurlar ve yerleşirler. Dede Bulgaristan’da hayvancılık yapmaktadır ve tek bildiği iş odur.

Bu nedenle bir hayvan alır ve hayvanların sayısını zaman içinde arttırır. Bir şekilde hayatlarını idame ettirirler ve Ali’de okula gitmektedir. Ali ortaokulu bitirdiğinde dedesi vefat eder. Yapayalnız kalan Ali hayvanları satar ve bir daha dedesiyle yaşadığı eve dönmez. Askerliğini yapıp dönen Ali, avukat yardımcılığı ve katiplik gibi işlerde çalışarak hayatını sürdürür. Ali Münire’ye aşıktır. Birbirlerini Eyüp’te yaşadığı dönemden tanımaktadırlar. Münire-nin ailesinin bir sineması ve iki tane belalı abisi vardır.

mustafa uzun uzun hikaye kitap özeti

Bu nedenle Münire’nin hayatı baskı altında geçmektedir. Bir gün ailesi Münire’yi dayak zoruyla zengin bir adamla evlendirmek ister. Bunu duyan Ali sinemayı ateşe verir ve Münire’yi kaçırır. Mustafa Kutlu tarafından yazılan uzun hikaye kitap özeti Ali ile Münire’nin kaçak hayatını anlatmaktadır. Münire’nin ailesinin kendilerine zarar vermesinden çekinen çift sürekli yer deştirerek yaşamaya başlar.

Ülkenin her yerine giderler ve gittikleri yerlerde kısa süreler kalırlar. Bu nedenle yerleşik bir hayatları olmaz ve Ali’de düzenli bir iş sahibi olamaz. Bu arada bir oğulları da olur. Münire’nin en büyük hayali oğlunun okumasıdır. Aile sürekli yer deştirmesine rağmen oğullarını okutmaya devam ederler.

kitap özeti

Yerleşik bir düzenin olmaması ve elverişsiz koşullarda yaşamanın getirdiği ağır iş yükü Münire’nin güçten düşmesine neden olur. Hastalanan Münire, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeder. Ali artık oğluyla yalnız kalmıştır. Yazar öyküyü Ali’nin oğlu Mustafa’nın gözünden anlatmaktadır. Dönemin ekonomik ve siyasal koşullarını anlatırken Ali ile Münire aşkını işlemiştir.

Kitapta ana karakterler sürekli yer değiştirmektedir. Bu nedenle kitabın okuyucu tarafından anlaşılabilmesi için uzun tasvirlerin yapılması gerekir. Fakat Mustafa Kutlu sadece 115 sayfada öyküyü anlaşılır kılarak anlatmayı başarmıştır. Bu nedenle eser türünün en başarılı örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kitap gösterdiği başarıyı çekilen sinema filminde de göstermiştir. Kitap 115 sayfalık kısa bir hikayedir fakat anlattıkları adı gibi uzundur. Kitap artık büyümüş olan Mustafa’nın savcının kızına aşık olmasıyla yeni bir yola girer. Bu yol babasının hapse girmesine ve baba ile oğulun ayrı düşmesine neden olacaktır.

arıcılık malzemeleri
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Yeni Yazılar

Kitap Özetleri