Ana SayfaMakine MühendisliğiAraba Motorunun Ömrü

Araba Motorunun Ömrü

Motor ömrü nedir? Arabaların motorları belirli bir sistem içinde çalışıp ve kolay çalışmaları adına birçok deneme yanılma yoluyla meydana gelmiştir. Devridaim mantığıyla çalışır bu sayede motorunuzu radyatör fan sayesinde soğutarak mekanik parçaların zarar görmesini en aza indirir. Yağ ve soğutma motor içinde bölmeleri vardır. Eğer bu bölmelerdeki yağ seviyesi ve soğutma suyu seviyesi az ise hemen gerekli madde eklenip maksimum düzeye getirilmelidir. Eğer bu önemsenmediği takdirde aracınız yağ ve soğutma suyu eksiltecektir. Bu durumda yağ tam görevini göremeyip tüm parçalara ulaşamadığı için araba motoru belirli bir süre sonra bitmiş olacaktır.

araba motoru

Motorun Ömrünü Uzatmak?

Bilinçli bir kullanıcı iseniz eğer yağ soğutma sıvısı yani sıvı bakımlarını her gün kontrol ederek maksimum seviyede tutarak motorun en rahat şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yağların ve suların tamamının değişmesi için belirli kilometreler vardır yağ değişmesini gerektiren km ise aracın 10 bin kilometre yol yapmış olmasıdır.

Yeni yağı ve filtreleri oto sanayide değiştirip ve bu yağın seviyesini kontrol etmezseniz arabanın motor ömrü kısalacaktır. motorun bir görevini yapamama zamanı vardır artık parçaların görevini yerine getirmeyeceği bir an vardır. Aracınızı en uzun süre binebilmek için tüm mekanik ve sıvı değişim, kontrollerini zamanında yaparsanız motorunuz daha uzun süre size hizmet edecektir. Ama hiçbir bakım yapılmadığı sürece araba motorunun ömrü beklenilenden kısa olabilir.

motor ömrü

Araba aynı şekilde kayış ve zincir sistemleri vardır bu kayışlar da aracın en önemli parçasıdır v kayışı motordaki mekanik parçaların bir bütün içinde dönmesini sağlar. Bu kayışların ve zincirlerin de değişim için fabrika tarafından bir kilometre konulmuştur.

Kayışlar her araçta 60-80 bin km, zincirler 110-130 km de bir değiştirilmesi gerekir ne kadar erken değişirse araba motorundan o kadar emin olabilirsiniz ve motor ömrüne bu sayede katkıda bulunup uzun yıllar bakımlı bir şekilde arabanızı kullanabilirsiniz.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?