Ana SayfaBilgisayar MühendisliğiBilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Bilgisayar, günümüzün olmazsa olmazlarındandır. Her zaman ve her yerde ihtiyaç duyarız. Yakın zamanda ihtiyaç duyduğum için bunun hakkında araştırma yapmıştım. Bugün bunun hakkında yazmak istiyorum: Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmelidir.

Aslında bu konu, teknolojiyi yakından takip edenler için basit bir konu olabilir ama sadece ihtiyaç doğrultusunda kullananlar için gerçekten içinden çıkılamaz bir hal alabiliyor.

Öncelikle belirtmek isterim ki herkes için en iyi bilgisayar diye bir şey yoktur. En iyi bilgisayar kullanıcının kullanım alanına göre farklılıklar gösterebilir. Yani siz iyi bir oyun bilgisayarı almak isterseniz eğer özellikle ekran kartına dikkat etmelisiniz. Tabi bunun yanında anakart ve ram özelliklerine de dikkat edilmelidir.

anakart

Karar verilmesi gereken ilk konu bilgisayarı ne için kullanacağınız olmalıdır. Bunun içinde bilgisayar donanımlarının ne işe yaradığını bilmek gerekir bunları kısaca yazmak istiyorum.

Anakart: Anakart, bilgisayarın diğer donanımlarının bağlandığı, her parçanın diğeriyle haberleştirildiği karttır. Seçeceğiniz donanımlara uygun anakart seçmeniz gerekir. Anakartlar her işlemciyi her RAM kapasitesini her ekran kartını desteklemezler. Bu yüzden ilk olarak diğer donanımları seçmeniz doğru olacaktır. Ayrıca alacağınız anakartın almak istediğiniz ram kapasitesinin en az iki katını destekleyip desteklemediğine dikkat etmeniz gerekir. Bir süre sonra bilgisayarınızın ram kapasitesini yükseltmek istediğinizde anakartı değiştirmenize gerek kalmayacaktır. Ayrıca anakartlar dahili olarak ses, ekran ve ethernet birimlerini barındırırlar. Eğer çok fazla grafiğe dayalı bir çalışmanız olmayacaksa dahili ekran kartı size yetecektir. Eğer profesyonel anlamda sese dayalı çalışmalar yapmayacaksanız dahili ses kartı size yetecektir. Ethernet kartı internet bağlantı hızınızı etkileyebilir. Dolayısıyla iyi bir anakart seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

İşlemci: Bilgisayarın beyni işlemcidir. İşlemci bilgisayarınızda yaptığınız işlemleri gerçekleştiren bir parçadır. Piyasada iki büyük işlemci markası bulunmaktadır. Bu markalardan biri Intel diğeri ise AMD‘dir. Intel işlemciler genellikle programsal işler için tercih edilirler. AMD işlemciler ise grafiğe dayalı işler için tercih edilmektedirler. Örneğin aynı anda bir kaç program açmak istediğinizde işlemciniz ne kadar iyiyse o kadar rahat çalışırsınız. İyi işlemci aynı zamanda hız demektir.islemci

Ram: Ram bilgisayarın çalışması sırasında geçici olarak bilgi depolayan hafıza birimidir. Örneğin bir sekmeden diğerine geçişte yapılan işlemler sırasında ram hafızası kullanılır. Dolayısıyla ram bilgisayarın hızına doğrudan etki eder. Her bilgisayarda RAM olmak zorundadır. Aksi taktirde bilgisayarınızdan görüntü alamazsınız.ram

Ekran Kartı: Ekran kartı bilgisayarın görüntünün ekrana iletilmesini sağlar. Eğer ekran kartınız yoksa bilgisayarınızda hiç bir şekilde görüntü alamazsanız. Tabi eğer anakartınızın üzerinde onboard ekran kartı yoksa. Ekran kartı, oyun oynamak isteyenler için en önemli parçadır. Oyun oynamak için belleği ve çözünürlüğü yüksek bir ekran kartı almanızda yarar var. Ayrıca seçtiğiniz ekranda iyi olmalı ki ekran kartınız tam performans gösterebilsin.

ekran-kartiDaha sonra taşınabilir bir bilgisayara mı yoksa masaüstü bir bilgisayara mı ihtiyacınız var buna karar vermelisiniz? Eğer bilgisayarınızı sürekli yanınızda taşımıyorsanız ona sürekli ihtiyaç duymuyorsanız masaüstü bir bilgisayar almak daha mantıklı olur. Çünkü gelişen teknolojiye ve değişen ihtiyaçlarınıza cevap verebilmek için daha elverişli bir yapıya sahiptir. Bilgisayarınızı aldıktan sonra yükseltme seçeneğiniz daha olumlu ve daha fazla seçenekli olur, ayrıca aynı fiyat aralığındaki taşınabilir bilgisayarlara göre performansı daha yüksek olacaktır. Böyle bir şey mümkün değilse, sürekli yanınızda bulundurmak zorunda iseniz, dizüstü bir bilgisayar almak zorundasınız demektir. Bir dizüstü bilgisayar alırken;

İşlemci: intelin i serisi işlemcileri kafaları fazlasıyla karıştırmakta. i3-i5-i7 işlemcilerin en iyisinin i7 olduğu yanlış bir düşünce i3, i5 ve i7 işlemcilerin cache bellek ve Ghz değerleri farklı olan birçok modeli mevcut. İşlemci seçerken cache bellek ve Ghz değerleri yüksek olanı tercih ediniz bu değerler bilgisayarınızın hızını belirler.

RAM: Bilgisayarımızın belleğidir yine yüksek ram ve yüksek frekans bilgisayarımızın hızını belirleyecektir.

Ekran Kartı: Bilgisayarımızda oyun oynamayı düşünmüyorsak anakartın üzerindeki ekran kartından başka bir ekran kartına ihtiyacımız yok demektir, oyun oynamayı düşünüyorsak bilgisayarımızda oyunun grafiklerine bağlı olarak iyi bir ekran kartına ihtiyacımız var demektir.

Ben mecbur kalınmaması durumunda her zaman masaüstü bir bilgisayarı öneririm. Daha az para ile daha iyi bir bilgisayar alınabilir. Isınma problemi de kasanın yapısından dolayı dizüstü bir bilgisayara göre daha azdır ve ilerleyen teknolojiye bağlı olarak donanımlarınızı değiştirme olanağınız daha fazladır.

Bunlara dikkat ederek kullanıcının kullanım alanı doğrultusunda iyi bir bilgisayar alınabilir.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
Merhaba ben İbrahim ARSLAN Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Burada sizlerle birşeyler paylaşabilmekten mutluluk duyuyorum.

16 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
16 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?