Ana SayfaMühendis MaaşlarıMeteoroloji Mühendisliği Maaşları

Meteoroloji Mühendisliği Maaşları

Kamu ve özel sektörde farklı olan meteoroloji mühendisliği maaşları hakkında net bir rakam söylemek oldukça zordur. Bu yalnızca meteoroloji mühendisliğinde değil hemen hemen diğer tüm mühendisliklerde de aynıdır. Net bir rakam yerine yaklaşık değerler söylemek daha uygundur. Meteoroloji mühendislerinin aldıkları maaşlar, kendilerini geliştirmelerine ve edindikleri tecrübelere göre de değişiklik göstermektedir. Maaşlar hakkında bilgi sahibi olmadan önce bu mesleğin özelliklerini kısaca gözden geçirmeniz maaşlar hakkında da sizlere fikir vermeye başlayacaktır.

meteoroloji mühendisliği

Meteoroloji mühendisleri, atmosfer olaylarını her yönüyle inceleyerek bu olayların yeryüzünde yaptıkları etkileri araştırmaktadırlar. Birçok coğrafi alanda basınç, nem, yağış ve sıcaklık gibi unsurların değişimlerini anlık olarak inceleyerek verileri kayıt ederler. Elde ettikleri verileri çeşitli harita ve grafiklere dökerler. Hava durumu tahminlerinde bulunarak insanları hava koşullarına karşı uyarırlar. Ülkemizde zaman zaman hem kamu alanında hem de özel sektörde meteoroloji mühendisi açığı oluşmaktadır. Bu nedenle önü açık bir meslek olarak görülmektedir. Çalışma sahaları giderek artmakta olan meteoroloji mühendisliğinin, devlette ve özel sektörde iş bulabilme olanakları oldukça iyidir. Çevre Bakanlığı, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Tarım Bakanlığı, Devlet Su İşleri ve Türk Hava Yolları gibi oldukça fazla çalışma sahası mevcuttur.

Her sahada farklı miktarlarda olan meteoroloji mühendisliği maaşları, ortalama olarak 3000 ila 4000 TL arasında değişmektedir. Yeni başlayan ve bekar kişiler 3000 TL civarında maaş alırken, tecrübe kazanan, evli ve kamuda görev yapan kişiler 4000 TL civarına kadar maaş alabilmektedir. Mühendisler odasının brüt olarak belirlediği son rakam ise 3500 TL’dir. Vergi diliminden dolayı %5 ila arasında maaşlarda düşüşler de yaşanabilmektedir.

Devlet Su İşleri alanında çalışan meteoroloji mühendisleri yine 3200 – 3500 TL civarında maaş alabilmektedir. Tarım Bakanlığında çalışan bir meteoroloji mühendisinin en düşük maaşı 3000 TL civarına denk gelmektedir. Türk Hava Yollarında göreve başlayan meteoroloji mühendisleri, uçuş harekat uzmanı olarak görev yapabilmektedirler. Maaşları ise 3500 TL civarından başlamaktadır. Tecrübe sahibi olmayanlar maaş konusunda daha avantajlı olabilmeleri için kamuya atanmaları gerekmektedir.

Meteoroloji mühendislerinin detaylı ve anlık olarak çalışmalarını sürdürebilmeleri gerekmektedir. Bunun için 24 saat nöbetleşe sistem halinde sıra ile çalışarak, görevlerini devam ettirirler.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?