Ekran Kartı Nedir ve Ekran Kartı Dünyası

18
4
ekran kartı dünyası ve ekran kartı nedir

Ekran kartı, belirli bir bellek ve işlemci kapasitesi kullanarak grafiksel hesaplamayı yapan araçtır, başka bir tabirle oyunlarımızı ve grafik programlarımızda temel işlemleri yapan donanım. İlk ekran kartı Apple’ın 1981 yılında ürettiği bilgisayarlarına kadar dayanır ama tek renk sunabilen bir kart söz konusuydu.

ekran kartı nedir

Ekran Kartı Nedir

 • Tarihçe
 • Nvidia ve AMD (GeForce ve Radeon)
 • GPU’nun lojik tasarımı
 • Telefonlarda GPU
 • Çözünürlüğe göre ideal güncel ekran kartı
 • Ekran kartı özel: Quadro ve FirePRO

Tarihçe

İlk 3 boyutlu modelleme yapabilen kartların üretimi en fazla 20 sene öncesine dayanır. 3DFX Interactive firması 3DFX Voodoo Graphics ile bu işlemleri yapabilmekteydi. 1999’da nVidia ilk GeForce ekran kartını (GeForce 256) sunmuştur ve rekabetler başlamıştır. Kartın 128 bit olması ve GTX 960M’in de 128 bit olması, bitin önemini hemen hemen açıklamaktadır. (Ancak katsayı görevi görebilir) ATI ise ilk atılımını kısmen daha önce yapmıştır. (ATI artık AMD oldu)

Nvidia ve AMD (GeForce ve Radeon)

Mevcut en güçlü GeForce ekran kartı GTX 1080 iken, AMD tarafında her ne kadar Radeon RX 480 çıkmış da olsa, halen Radeon Fury X idir. (Yazıyı yazdığım tarih Haziran 2016, bu yüzden bu güncellik bu tarihe göredir) nVidia’nın kartı daha güçlü de olsa, AMD özellikle yeni RX 480 kartında çok iyi bir fiyat performansa sahip olacaktır.

nVidia, pek çok geçerli benchmark testinde rakibinden genel olarak daha fazla performans vermektedir ama fiyatı da buna oranla daha fazladır. nVidia genel olarak güç tüketiminde de oldukça başarıldır. Son GTX 1060, tahminlere göre sadece PCI üzerinden beslenecek ve buna rağmen oldukça iyi performans verecektir. Anlayacağınız üzere ekran kartları, iyi ekran kartları genel olarak ekstra güç bağlantısı gerektirir. Pin sayısı değişse de, Power dediğimiz donanım birimi genel olarak hepsinden barındırır.

nVidia tarafında çift GPU kullanan ekran kartları olduğu gibi, AMD tarafında da bu böyledir. En meşhur çift GPU kart GTX 590’dır (Bana kalırsa) ve AMD’nin HD 6990 kartı da oldukça meşhurdur. Şu anda Titan Z gibi kartlar, halen çift GPU furyasında yerini korumaktadır. Bir GTX 1090 gelirse şayet, oldukça güçlü olacaktır veya yeni bir çift GPU Titan. Kartlar birden fazla olacak şekilde takılabilir. GTX 590’dan 2 tane kullanılması durumunda sınırlara ulaşılacağı gibi, GTX Titan X’den 4 taneye kadar takılabilir. Server bilgisayarlarda bu sayının artabileceğini düşünüyorum ama verim düşecektir. (Evet, 4 tane Titan X, tek Titan X’den en fazla 3.6 kat performanslı olabiliyor) Bu hususta söyleyeceğim son şey, 2 adet GTX 590, yani 2011 yılının en kuvvetli ekran kartı sistemi, şu anda GTX 980M olarak bilinen tek bir ekran kartı yongasına eş değer performans veriyor. Teknoloji halen ilerlemede hızını kaybetmedi ve teknoloji durmayacak, ta ki insanlığın sonuna kadar.

GPU’nun lojik tasarımı

Öncelikle belirtmek istediğim şey, ideal GPU,  ideal bir CPU’dan daha fazla transistöre (Bir kaç kat kadar) sahiptir. Bellek donanımları, güç düzeni için kondansatörler, GPU’nun kendisi ve gömülü direnç gibi pek çok eleman içerir. (Ve daha başka pek çok mikrodenetleyici) Şunu bilmek gerekir ki, GPU’nun lojik tasarımı, CPU’dan oldukça farklıdır. Bu bağlamda aşağıya koyacağım iki resim, GPU’nun iç yapısını ve lojik tasarımını özetleyecektir.

Üstteki fotoğrafta 2560 Cuda Core içeren bir GPU görülmektedir. Aslında mimari değişimleri ve transistör küçülmeleri dışında ekran kartı firmaları ne yapacağını bildikleri için çok büyük eforlar harcamamaktadır, inancıma göre en büyük eforlar ilk tasarımlarda harcanmıştır. Tek bir çekirdeğin dahi en az 1 milyon transistör içermesi sebebiyle (Her ne kadar bloklar halinde de olsa) tasarımını incelemek burada mümkün olmayacaktır. Koyduğum alttaki fotoğrafta ise temel blok mantığı anlaşılabilir. Bu fotoğraf için, 3 temel rengin olduğunu ve her bir piksele hangi rengin verileceği lojik kapı seçim mantığıyla yaklaşılacağı unutulmamalıdır. Bu fotoğrafta bir BCD sayıcı görülmektedir. Burada bilinmesi gereken, en fazla 8 sayısı için tüm ledlerin çalışacağı ve 0-9 arasında sayma yapacağıdır. Tam 7 LED ile 0-9 arası sayma yapabilen bu sayıcı, ekran kartlarının her bir pikselin rengi için en az 3 ayrı seçici olduğunu ve bu kapasitenin ekran kartının anahtarlama hızıyla doğru orantılı olduğunu göstermektedir. Ekranda detay arttıkça (Çözünürlük değil) her bir piksel daha detaylı ve daha hızlı değişeceğinden ekran kartının kuvvetli olması aşikar olacaktır. MSAA ve FXAA gibi bileşenler pikseller için adeta fit giysi olduğundan, bu özellikler ekran kartlarını zorlamaktadır. Çözünürlük de piksel sayısını arttıracağından aynı detay seviyesinde hemen hemen orantılı olarak daha fazla ekran kartı gücü gerektirecektir. Denilecekler bunlar.

Telefonlarda GPU

Bugünlerde en hızlı gelişen teknolojilerden biri de telefonlarda ekran kartlarıdır. Adreno, Apple ve Mali başlıkları adı altında telefon ekran kartları bulmak mümkün. En iyi mobil ekran kartı (Apple A9X işlemcide bulunan Imagination PowerVR serisinden bir kart) bilindik bir kart olan GeForce GT 540M’e denk performans sunmaktadır. Güncel kartlar rahatlıkla San Andreas’ı 1080p çözünürlükte oynatabilmektedir ve 2 sene sonrasının en güçlü mobil ekran kartı mobil GTA IV oynatabilecektir. (Tahminlerim bu yönde)

Çözünürlüğe göre ideal güncel ekran kartı

Bugünlerde 1080p oynamak için çok güçlü ekran kartları gerekmiyor, ben de size çözünürlüğe göre ekran kartı listesi hazırladım. Bu ekran kartları sırasıyla notebook ve masa üstü kartları olacak olup, gereken en zorlu oyunlar için düşünülmüştür, ideal durum için değil.

 • 1366*768: GTX 950M/GTX 960M – GTX 750 Ti
 • 1920*1080: GTX 970M – GTX 960
 • 2560*1440: GTX 980 (Masa üstü ile aynı donanımdaki notebook kartı) – GTX 1060
 • Ultra HD: GTX 980 SLI (Notebook) – GTX 1080
 • 8K: Herhangi bir notebook sistemi yeterli cevabı veremezken, masa üstünde GTX Titan X 4X SLI ancak yetmektedir.

Surround 8K (24K): Mümkün olan son teknoloji ile yeterli cevabı alabilmek zor. 4 adet Quadro M6000 veya Tesla kartları ile yeterli hafızayı sağlasak bile, ki mesela GTA V’de hafıza 90 GB’lara yaklaşacaktır ve hafızamız 96 GB (Son ayarlarda, MSAA 8X, FXAA: ON); bu tarz ayarlarda alacağımız FPS en fazla 3 olacaktır. Bunu 1366*768’e vurursak, 100 kata kadar FPS kazanırız ama GTA V’in FPS limiti 188 olduğundan, buna gerek kalmayacaktır. Yani, güncel donanımlar birbirine yetmiyor sevgili Mühendis Beyinler. Tabii olası sınırlarda bu durum geçerli.

Önemli NOT: Dediğim şey uçuk kaçık gelebilir ama YouTube üzerinde çeşitli tabiri caizse fetiş videolar dolanmakta. Örneğin; önemli bir YouTube kanalında 4x Titan X ile çekilmiş bir videoda, sadece 5K çözünürlükte ve MSAA: 2X iken video kullanımının 26 GB civarında olduğu görülmekte. Siz bir de bunu Surround 8K ve MSAA: 8X iken düşünün. Yazdıklarımın hiçbiri uydurma değil ama Surround 8K’nın mevcut donanım teknolojisi ile düzgün kullanılabileceğinde bir miktar şüphem var, yine de 8K tek başına ve Surround 4K da bütünüyle kullanılabilmekte. Unutmadan, her ne kadar kaynaklar GTA V’in oldukça fazla bellek kullandığını da gösterse, 4 kartın hafızayı 4’e katlama olasılığı da mevcut, bu teknoloji (SLI veya CrossfireX bellek) halen yeterli gelişimi kat edebilmiş değil.

Edindiğim son bilgiye göre ise tek bir kart ile GTA V Surround 4K çözünürlükte tam 14 GB VRAM kullanmakta, bu da Quadro M6000 veya yüksek bellekli tek bir Tesla kartının hafıza olarak yeteceğini de gösterse, FPS maalesef 1 olacaktır. Tesla kartları tek başına çok kuvvetli de olsa, 24 GB’a yakın bir bellek kullanımı ile Surround 8K – Maxed Out (En yüksek ayarlar) seviyesinde Tesla kartları bile 1 fps verecektir. Bunu tek bir Titan X’in normal 4K – Maxed Out seviyesinde aldığı 11 – 13 fps ile teyit etmek mümkün. Zira son teknoloji ile en yüksek çözünürlük Surround 8K, yani 4K’nın 12 katı olacaktır.

Ekran kartı özel: Quadro ve FirePRO

Belirtmek istediğim son şeylere değinelim ve bu konuyu da bitirerek yazımızı noktalayalım. Öncelikle SLI veya CrossFireX durumunda bellekler artık toplanıyor. Her ne kadar bellek önemsizdir deseler de, siz onlara aldırmayın. GTA V, iddia ediyorum, 90 GB’a kadar bellek kullanabilir, bu da tek bir ekran kartı bellek sisteminin yeterli geleceği anlamına gelir, her ne kadar çözünürlük, 1366*768’in 100 katı da olsa. RAM ise en fazla 16 GB yetecektir, ne kadar ironik ama görüntü inanılmaz lezzetli olacaktır. Full HD için en az 4 GB ekran kartı belleğiniz olsun artık, 1366*768 için ise 2 GB.

 

ekran kartı belleğiQuadro ve FirePRO’lar benzer iş görmektedir, profesyonel kullanıcılar için tasarlanmıştır. Quadro ekran kartlarından bahsedecek olursak, tek kart 24 GB’a kadar belleğe sahip olabilir. 4 kart ile 96 GB eder. Bu kartın temel farkı VideoBios yazılımından ileri gelir. Önceleri sadece yazılım atarak normal bir kartı Quadro’ya çevirmek mümkün idi ama artık donanımsal değişiklikler de mevcut ve bu da sıradan bir kartı tam bir Quadro haline getiremiyor.

Şunu belirtmek isterim ki, artık çoğu profesyonel uygulama sadece grafik bazlı gücü kullanmaktadır ama yazılım gücü gereken uygulamalarda ise en vasat “güncel” Quadro bile, GTX 1080’i bir hayli geçecektir. Bu yazım da burada son buluyor, okuyanlara teşekkür ederim. Diğer yazımda görüşmek üzere.

18 Yorum

 1. Merhabalar hocam. Yazınız için teşekkürler. Emin olmak için bu sorumu soruyorum. Galax GeForce GTX1070 8GB 256Bit GDDR5 EX O.C Sniper White Extreme Overclocked Ekran Kartı ile PNY Quadro K1200 4GB 128Bit DDR5 Profesyonel Ekran Kartı arasında kaldım. Kullanım amacım tamamen kurgu programları ve photoshop vs. olacak. (Adobe premier, after effect de dahil) Monitörümü de FULL HD alacağım. Şimdi bu iki üründen hangisi bana daha uygun? OUADRO bana daha yakın geliyor elbet ama GTX1070’in 8GB ve 256lık olması aklımı karıştırıyor. Sizce hangisi daha verimli olur ?

  • Quadro düşünmeyin derim. Artık çoğu çizim uygulamasında (CAD, CAM gibi) ek yazılımın önemi düşüyor, bazı nadir uygulamalar halen yazılım istiyor ama böyle bir durumda K1200 gibi güçsüz bir kartın yazılımla gelen farkını belki ancak bir uygulamada GTX 1070 kapatamaz. Kısacası güçsüz ve üstelik eski bir karta bulaşmayın derim, fiyatını hak etmiyor. GTX 1070 sizi pişman etmeyecektir zannımca, hem arada oyun da oynarsanız aradaki fark düşündüğünüzden çok daha fazla olur.

 2. benim laptopumda bi türlü anlayamadığım ve kimsenin anlayamadığı bi problemim var.ekran kartı sebepli olabilir.anlatmamım bi mahsuru var mı acaba dinler misiniz rıdvan bey.

  • Ne yaşadığınızı tam olarak belirtirseniz çözülmeyecek problem yoktur, lakin problem yazılımsal olabileceği gibi donanımsal da olabilir. Bu sebeple çözülmesi karşı tarafın halledemeyeceği bir boyuta gelmiş olabilir. Eğer yazılımsal ise elimden geleni yapacağımdan emin olabilirsiniz ama dediğim gibi, ne yaşadığınızı en iyi şekilde özetlemeniz gerekiyor. Kimse anlamamış dediniz, bu yüzden böyle yazdım.

    • bilgisayarım toshiba satellite p50-b-10f.
     işlemci:intel i-7 4700HQ 2.4 3.3 e kadar flan çıkıyor
     ekran kartı amd radeon r9-m265x gddr5 2gb 128 bit+intel hd 4600 1.8 gb(paylaşımlı)
     ram 16 gb
     işletim sistemi windows 8.1
     sorunu söyleyeyim…
     öncelikle sorunun yazılımsal olduğuna eminim o yüzden daha çok size danışmak istedim.daha önceleri yani ilk aldığım zamanlarda oynadığımda kasmayan oyun şimdi değişik bi şekilde böyle kasıp kasıp bırakıyor.mesela oyunu açıyorum bilgisayar normal dengeli güç modundayken.ilk başta gayet akıcı.sonradan dediğim şekilde böyle kasıp bırakıyor kasıp bırakıyor.ben performans ayarlarından pil tercihleri flan flan var.orda kendime bi performans ayarı oluşturdum.gelişmiş ayarları flan da düzenledim yani tamamen performansı yüksek tutmaya yönelik ayarladım.soğutma sistemini flan ısınınca en yüksek devirde fan çalışmasına,ekran kartını en üst performans düzeyine flan getirdim.o ayarda bi süre sıkıntısız oynadım.kısa bi süre.sonradan tekrar başladı.ve şöyle bişey var ki yüksek performansta oynarken dengeliden daha sert sıkıp bırakıyor kasma olayı.dengeliye aldın mesela.az az kasıyor.sonra indim aşağı oyun açıkken.yüksek performansa aldım.bi süre akıcı bi şekilde gidiyor.ilk zamanlardaki gibi yani.sonra bakıyorm daha sert kasıp bırakmaya başlıyor.acaba ısı sorunu mu var dedim soğutucu flan aldım işlemci sıcaklığını flan izledim anormal bi durum yok.sonra o pil ayarlarında tekrar eski ayarlarına getirip dengeliyi seçtim.yine düzelmedi.fanım flan temiz içine de baktırdım.internetim de gayet hızlı.bu arada oynadığım oyunun adı dota-2.oyun içerisinde çözünürlüğü düşürdüm ayarladım flan ama yine olmuyor.bildiğini yapıyor hep.normalde rahat oynadığım çözünürlük 1600*900.oyun içindeki ayarlardan da deil.ayrıca cs go oyununda da yapıyor.şöyle bişey daha denedim.güç yönetimini tasarruf a aldım.öyle yapınca oyun performansı biraz düşüyor haliyle.ama o kasıp bırakma olayı olmuyor.mesela biraz önce oyun çözünürlüğünü 1950*1080 e getirdim.kasıp bırakma olayı gitti.onun yerine normal oyun hızı flan düştü hani çözünürlüğü yükseltmene bağlı olarak.ama yine azar azar oldu kasıp bırakması.bişey daha var.bende toshiba pc health monitor yüklü.orda pilin durumu soğutma fanı işlemci sıcaklığı flan gösteriliyor.orda benim pil durumum orta durumda.yani ömrünün bi kısmını yemiş tam kapasite kullanılmıyor diyor.zamanla olan bişeymiş.bilgisayarımı alalı 2 sene oldu.böyle bi problem var başımda çözersen valla çok duamı alırsın sana zahmet bi ilginen kardeş.

     • Bilgisayar belirli bir çözünürlükte daha çok fps verir ve bu aslında sanılanın aksine işlemciyi daha çok yorar. İşlemcinin daha çok yorulması daha çok enerji istemesi demek. Ekran kartın da neredeyse işlemci kadar güç çekiyor olmalı. Dota 2’ye gelince, belirli bir seviyede olan bir oyun. Yani grafik ayarlarına bağlı olarak FPS limiti yoksa fazla FPS verecektir. Bu da yine işlemcinin daha çok kullanılmasına yol açar. Atıyorum 120 Watt adaptörün var. (Bu kadar olmalı veya çok az daha az) Bunun yanı sıra pil gücün maksimum 55 Watt olacaktır, ki bu tek başına ancak işlemciyi besler. Ayarlardan yüksek ayara geçtiğinde bilgisayar otomatikman daha çok performans vermeye başlar. Genelde işlemci odaklıdır bu. Ekran kartı zaten dengelide de yeterli performansı veriyor olmalı. İşlemciye yüklenildiğinde de tekrardan güç sorunu doğacaktır. Eğer sen oyunu adaptör takılı değilken oynuyorsan FPS düşüşleri olması çok normal, çünkü zaten 45 Watt’lık bir işlemcin var ve 55 Watt (Taş çatlasa) güç veriyorsun. Ekran zaten en aşağı 10 Watt güç çekeceğinden, ekran kartı ve işlemciyi ayrı ayrı besleyemezsin. Sorunun yazılımsal olmadığını düşünüyorum. Senden ricam pili çıkartman ve “sadece” adaptör takılıyken aynı sorunla karşılaşıp, karşılaşmadığına bakman. Karşılacağını sanmıyorum, bu sebeple pil zaten ömrünü de doldurmaya başladığı için güç kesintileri daha şiddetli olacaktır. Eğer dediğim şekilde de aynı sorunla karşılaşırsan tekrardan sorununu araştırırım ama şöyle söyleyeyim, ben GTA V oynadığım zamanlarda (GTX 950M ile) pil ömrünü doldurmadığı halde yüksek ayarlara getirdiğimde ani düşüşler oluyor. Bu tamamen normal, pilin gücünün sisteme yetmemesiyle alakalı.

      • Ben fişe takılı oynuyorm zaten.tam olarak napmalıyım.oyunun içinde fps ayarı var.200 lere kadar yükseltebiliyosun.tam olarak hangi ayarlarda oynamam gerek oyunu

       • 60 Hz’lik bir ekranda 60 fps’den fazlasının gerekmediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Sorun pilden kaynaklı, bunu çok defa tecrübe ettim, düşük güç veren bir pil ile (Çoğu böyle, size özel bir durum değil) cihaz limitlerinde kullanılmaya çalışıldığında güç dengesi sağlanamadığı için anlık fps düşüşleri fazlasıyla olacaktır. Önce 60 fps’yi deneyin, bu ayara sabitleyin. Oyunun grafik ayarları da muhakkak vardır, oradan da (Varsa) anti aliasing ayarlarını kapatın ya da mümkün olduğunca düşürün. Eğer ayarları kısmak istemezseniz, 30 fps’ye düşürün ama bu gözünüzü rahatsız edebilir. Siz 60 fps’ye sabitleyip, ayarlardan bilgisayarı yorabileceğini düşündüğünüz bir kaç grafik ayarını kısın. Böylece sorun kalmayacaktır diye düşünüyorum ve yine 1600*900 çözünürlükte oynayın. Pilin gömülü olması hoş olmamış, değiştirilebilmesi için illa ki bir yol yordam bulunur ama piller yoğun kullanımda 3-4 sene sonra çok verimsiz hale gelirler. Ben sorunun bu olduğunu düşünüyorum, çünkü yüksek güç çeken notebooklarda bu durum fazlasıyla görünür. Siz hele 2 ekran kartlı ve ikisi de 100 Watt güç çeken bilgisayarlardaki durumu görün. Pil 80 Watt olduğu için ve sistem en aşağı 300 Watt çektiği için fps 3’te 1’ine kadar düşüyor. Bu durum notebook’larda böyledir maalesef. Elimden gelen bunlar.

      • fps yi 60 yaptım ve düzeldi sorun.peki pili değiştirirsem daha mı iyi olur?bu daha çok pille de mi alakalı

       • Pili değiştirmeniz şu an için çok gerekli değil, bilgisayar ileride pili 10 dakikada bitirmeye başladığında o zaman düşünülebilir veya biraz daha öncesinde de önlem alınabilir. Bir şeyi belirtmek durumundayım, ekran kartınız isim olarak düşünülünce çok iyi bir ekran kartı gibi duruyor ama değil. Yani Dota 2 için yeterli, hatta fazlasıyla iyi bir kart ama FPS’yi 60’ın üzerine çıkardığınız anda pile bağlı olmadan da kasma yapabilir, bunu da belirtmek zorundayım. Örneğin kartınız Dota 2’de sadece 1366*768 çözünürlük ve “Medium” ayarlar için 80 fps vermiş. Ayarları yükseğe ve çözünürlüğü Full HD’ye getirdiğinizde hız 40 fps’ye kadar düşecektir. Bu yüzden bu olay biraz da ekran kartıyla alakalı. Şu anda sadece notebook’larda bile sizinkinden 20 kat güçlü ekran kartı çözümleri var. (GTX 1080 SLI, mobile) O yüzden bilgisayarınızı fazla zorlamamanızı önereceğim. Her şey sadece işlemci, RAM değildir.

       • çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için cidden çok sıkınt ı oluyordu bana bu durum.bilgisayarımı da daha iyi tanımama yardımcı oldunuz çok saolun çalışmalarınızda başarılar dilerim :)

 3. Çok komplike olmuş ben kendimi iyi sanırımdım ekran kartı mevzularında ki senin anlatığın biraz fazla karmaşık olmuş. konu altlarına özet şekilde şu şundan su sebeple iyidir yazman iyi olabilir :)
  Başarılar dilerim

  • Aslında karmaşıklığı minimum ölçüye indirdim ama genel olarak mühendislik bilgisi gerektirdiğinden karmaşık gelmiş olabilir. Buna katılırım. Çok büyük bir aksilik çıkmadığı sürece daha burada yazacağım, belirli bir zaman sonra belki “Yeni Başlayanlar için Ekran Kartı Seçim Rehberi” gibi bir konu hazırlarım, o zaman herkese hitap edecektir. Bu arada, ben bu işin mühendisliğini yapmak niyetindeyim. Ülkemizde de çeşitli kalbur üstü firmalar var ve kabul olmaya çalışacağım. Hele şu okulu sağlığımı kaybetmeden bitireyim de. Yani, bu işi tam olarak kapmam gerekiyor, bilgim de bundan kaynaklı denebilir.

   Teşekkür ederim bu arada. :)

 4. Güncel olarak ekran kartları ile ilgili verilen bilgiler yeterli ama tarihi kısmı biraz zayıf kalmış. gelişimin; emeklemesi,yürümesi,koşması,firmaların kapanmaları,birleşimleri,teknolojik gelişmeleri ile ilgili başlarda daha fazla bilgi verilirse daha başarılı bir yazı olacağı kanaatindeyim.

  • Onu düşündüm ama yazılarımızın limitini çok aşmış olurdum maalesef, bu konu hakkında özel bir yazı hazırlamayı düşünmüyorum ama belki bununla alakalı başka bir konumda daha çok değinirim. Düzgün eleştiriniz için teşekkür ederim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.