Gemi İnşaatı Mühendisliği Maaşları

4
34
Gemi İnşaatı Mühendisliği

Gemi inşaatı mühendisliği nedir? Gemi inşaatı mühendisleri, her türden askeri, sivil deniz araçlarını ve araçlara ait makineleri, bunlara bağlı olan diğer tüm ekipmanları tasarlayan, planlayan ve aynı zamanda üretiminin denetlemesini yapan uzman kişilerdir. Genel bakış açısında temelinin makine mühendisliğine dayandığı görülse de zaman içerisinde farklı bir disiplin koluna sahip bir mühendislik dalı olmuştur. Tüm mühendislik alanlarında olduğu gibi sayısal ağırlıklı bir bölümdür. Yazının devamında gemi inşaatı mühendisliği maaşları ve çalışma alanları hakkında bilgileri bulabileceksiniz.

Gemi inşaatı mühendisliği çalışma alanları nerelerdir?

Gemi İnşaatı Mühendisliği MaaşlarıGemi inşaatı mühendisliğinin başlıca çalışma alanları arasında; üniversiteler, dizayn ve planlama ofisleri, denetim kurumları, tersaneler ve atölyeler ile birlikte aynı zamanda denizcilik ve lojistik firmalarıdır. Tabii ki iş imkanları belirli alanlarda gibi gözükse de daha eğitim dönemindeyken kişinin alacağı ek dersler, yan kollardaki mesleki eğitimler iş alanlarını daha da genişletecektir. Değerlendirilebilecek yan kollardan bir tanesi uzak yol vardiya mühendisliğidir. 4 yıllık gemi inşaatı mühendisliği bitimiyle ya da eğitim devam ederken alınabilecek ekstra eğitimlerle bu bölümde de çalışılabilir. Bu türdeki artılarla gemi inşaatı mühendisliği maaşları oranları da oldukça farklılıklar gösterebilmektedir. Göz önünde bulundurulması gereken en önemli etken faktör evden uzak kalınacak olmasıdır. Bununla ilgili de bir sıkıntı yok ise değerlendirilebilir.

Gemi inşaatı mühendisliği maaşları ne kadardır?

Gemi inşaatı mühendisliği çalışma koşulları, diğer mühendislik dallarına göre farklı ve biraz daha zor olduğundan dolayı mühendislik dalları arasında yüksek maaş sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır.

  • Özel bir şirkette yeni mezun olarak çalışmaya başlayacak bir gemi inşaatı mühendisi 2.000 – 3.000 TL arasında maaş alabilmektedir(yabancı dil, alınmış olan meslek sertifikaları önem taşımaktadır).
  • Kamu sektöründe çalışmaya karar veren yeni mezun bir gemi inşaatı mühendisi için 3.500 TL brüt ücret söz konusudur(değişik etkenlerden dolayı sapmalar olabilir).
  • Eğer ki evden uzak kalmayı göze alabilen bir yeni mezun gemi inşaatı mühendisiyseniz, koşullar ağırlaşacağından 5.000 – 15.000 dolar aralığında maaş alınması söz konusu olabilir.

Tüm bu genel bilgilere rağmen, artı sağlayacak yabancı dil, alınan sertifikalar ve mesleki eğitimlerin etken faktörler olduğu unutulmamalıdır.

4 Yorum

  1. Ben Bu sene Kazanmak istiyorum gemi inşaasını Sahada da calisabilirim bitirdikten sonra Sizce Ne kadar verimli olur kendimi gelistirebilir miyim.

  2. çalışmak isteyene iş çok ama sahada çalışma şartları çok kötü haftanın 6 günü çalışmak insanı bedenen ve ruhen bitiriyor . ha gelelim 6 gün çalışıp iyi maaş alırsın diye düşünenlere cevabım malasef maaşlar çok çok az 6 gün çalışıp net maaşı 2300-2400 olan birçok arkadaşım.Şanslı iseniz haftanın 5 günü çalışıp net maaş 2500-2800 arasıda alabilirseniz .Bulacağınız işe bağlı herkese bol şans. Son olarak çok fazla para kazanmak istiyorsunuz gemi makine mühendisliğine yönelebilirsiniz.

  3. Merhaba ben gemi mühendisliği okumak istiyorumda cevremdekiler is imkanların pek olmadığını eğitiminin cok uzun sürdüğünü falan söylediler ne kadar doğru
    bi bilgi verirmisiniz?

    • Aynen doğru söylüyorlar çoğu kişi yıllarca işsiz kalıyor benim işsiz geçen 4. Yılım bitmek üzere

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.