Dünya’nın En Büyük Uçağı Stratolaunch System

1991
Stratolaunch System

Dünyanın en büyük uçağı geçen haziran ayında ilk defa hangarda görüntülendi. Bu uçak, muazzam tasarımı ve çarpıcı görünüşü ile diğer uçaklar ile arasında büyük farklılık gösteriyordu. Ekipler bu uçağın ilk motor testlerini tamamlayarak, 2019 yılında bu büyük canavarın havaya kalkması için ilk dönüm noktasını geçtiklerini belirtiler.

Dünya'nın En Büyük Uçağı

Stratolaunch System, hava yörüngesinde bir hava aracı geliştirmeye çalışan birkaç yeni şirketten biridir. Proje yaklaşık olarak yedi yıl boyunca geliştirildi ve bu motor testi, uçağın geliştirilmesinde geçilen başka bir başarılı noktadır.

Dünya'nın En Büyük Uçağı Stratolaunch System

Uçağın kalkışını sağlamak için 2 adet Boeing 747-400 kullanılmış 6 adet ise Pratt & Whitney turbofan motor taşıyor. Motorların boştaki testleri üç aşamadan oluştu – yardımcı güç kullanarak çalışan “kuru motor”, jet yakıtı getiren “ıslak motor” ve nihayetinde altı motorun her birinin doğru bir şekilde çalıştığından emin oldular.

uçak

Başarılı testleri açıklayan CEO Jean Floyd, “Gelecek birkaç ay boyunca, uçakların motorlarını daha yüksek güç seviyelerinde test etmeye devam edeceğiz ve değişik yapılandırma testlerinin başlamasıyla sonuçlanacak şekilde çeşitli konfigürasyonlar yapacağız” dedi.

Şüphesiz Stratolaunch, dev bir kanat açıklığı 385 fit (117 m) olan uçak mühendisliği alanında büyük bir başarı, şirketin önümüzdeki aylarda motor testlerine devam etmeyi ve bir sonraki aşamada uçuş testleri yapmayı planlıyor.

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.