Jeoloji Mühendisliği Maaşları

6252
jeoloji mühendisliği

Bu yazımızda jeoloji mühendisliği maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Ülkemizde eğitimi verilmekte olan mühendislik dallarından birisi de jeoloji mühendisliği olmaktadır. Jeoloji mühendisliğinden mezun olmuş kişiler genellikle şantiye sahalarında ve de açık alanlarda çalışırlar. Kimyasal çözümlemelerin araştırma ve çalışmaları, araştırmaların raporlanması, harita okunması gibi bir takım görevleri bulunur. Jeoloji mühendisi olacak kişilerin 4 yıllık akademik eğitimlerinin başarılı olması, araştırmacı olmaları, dış saha koşullarına dayanıklı olmaları gerekmektedir. Jeoloji mühendisliği okuyan öğrenciler mezun olduklarında Jeoloji Mühendisi unvanına sahip olurlar. Kişilerin alacakları yüksek lisans eğitimleri onların meslekte ilerlemelerine ve dolayısıyla maaşlarına etkide olacaktır. Jeoloji mühendisliği maaşları çalışılan kurum ve sektöre göre değişiklik göstermektedir. Kamu ve de özel kurumlarda çalışma imkânı olan kişiler için maaşlar farklılık içerisindedir.

Aşağıdaki görselden yurt dışı jeoloji mühendisliği maaşları hakkında bilgi alabilirsiniz.

jeoloji mühendisliği maaşlarıJeoloji Mühendisliği Maaşları 2015

Eğitimlerini sona erdirerek meslek hayatına başlayan jeoloji mühendisleri, niteliklerine göre bir ücrete tabi tutulmaktadır. Kamu kurumlarında çalışacak olan jeoloji mühendisleri; Devlet Su İşleri, Kömür İşletmeleri, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Türkiye Petrolleri kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma olanağına sahiptirler. KPSS puanı ile atanacak olan jeoloji mühendisleri içerisinde yer alacağı kurum ve göreve göre 2600 TL ile 3500 TL arasında bir maaşla işe başlamaktadır. Meslekte kazanılan tecrübe, yükselme, iş tazminatları ve zamları gibi durumlar jeoloji mühendisliği maaşları konusunu da değiştirmekte ve ücret yükselmektedir. Özel sektörde ise; özellikle inşaat firmaları çalışma olanakları açısından son derece uygun olmaktadır. Bilgisayar, madencilik, inşaat hizmeti veren kurumlar; çevrecilik, şehir ve bölge planlaması yapan kurumlar da jeoloji mühendislerine iş olanağı sunmaktadır. Baraj, tünel, köprü, gölet, yol, alt yapı ve üst yapı faaliyetlerinin olduğu iş kolları da özel sektörde çalışmalarını sağlamaktadır. Bu noktada tercih edilecek olan firma, işe başlangıç aşamasında jeoloji mühendisliği maaşları için 1500 TL’den 5000 TL üzerine kadar ücret ödeyebilmektedir. Burada asıl önemli noktalar ise; yeni mezun kişinin seçeceği firma, firmanın büyüklüğü, jeoloji mühendisinin donanımlı olması(tecrübe, akademik kariyer başarısı, yabancı dil) gibi durumlar olmaktadır.

Jeoloji mühendislerinin her ne konuda olursa olsun maaşlarını 2. planda tutarak işlerinde tecrübe kazanmaları ve kendilerini sürekli olarak geliştirmeleri gerektiğidir. Zaman içerisinde tecrübe ile beraber hak ettikleri ücret de giderek yükselecektir.

Paylaşır mısınız?
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin editörüyüm, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim. Bütün yorumlara cevap vermeye çalışıyorum.

4 Yorum

  1. Bende jeoloji okumayı düşünuyorum. Ama cogu kisiden sakin okuma issiz kalirsin cumlesini duydukca korkuyorum. Bu mesleği yapan varsa bana anlatabilir mi?

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.