Ana Sayfa Mühendislik Dünyanın Gelişen En İyi 10 Üniversitesi

Dünyanın Gelişen En İyi 10 Üniversitesi

Eğitim, atalarımızın ilkelerini ve görüşlerini bir adım öteye taşımaya yarayan yegane silahtır ve işte bu yüzden  çalışmak istediğiniz kurumu seçmek kritik bir karardır. Bunları düşünerek sizler için eski üniversitelere kıyasla yeni kurulmuş üniversitelerin en iyi 10 listesini toplamaya karar verdik. Tam olarak son 50 yıl içinde kurulmuş ve küresel sıralamada başarı gösteren üniversitelerden bahsedeceğiz.

Devam ediniz, listeyi gözden geçiriniz ve bu genç üniversiteleri öğrencilerine neler sunduklarını görünüz.

10. Anvers Üniversitesi (University of Antwerp)

bm-institute

 


İlk olarak, Belçika’da 1971’lerde kurulmuş Anvers Üniversitesi var. 2013/2014 Dünya Üniversiteleri Sıralama’sında  185’inci oldu. Üniversitenin eğitim puanı ise 34.5. Üniversitenin 2,478 kadrolu araştırmacısı ve 620 kadrolu profesörü var.

siber güvenlik

9. Barselona Özerk Üniversitesi (Universitat Autonoma de Barcelona)

 


Sıradaki durağımız ise 1968’de kurulan ve  Dünya genelinde 177. sırada olan Barcelona Özerk Üniversitesi var. Üniversitenin, toplam 3,514 araştırma ve öğretim personeli var.  Üniversite’nin araştırmadaki puanı  28 (2012-2013 yılları boyunca 57.07 milyon euro harcandı).

8. Hong Kong Teknik Üniverstesi (The Hong Kong Polytechnic University)

 

Sonraki durağımız ise 1994’te kurulan Hong Kong Teknik Üniversitesi. Üniversite QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması’ndaki 161. sıradadır. Üniversitenin 1,250 akademik personeliyle birlikte eğitim puanı 28,4. Araştırma puanı 32,3.

7. Maastricht Üniversitesi (Maastricht University)

 


Sıradaki durağımızda ise Maastricht Üniversitesi var. Dünya sıralamasında 22. sırada yer almaktadır. Üniversite 1967’lerde kuruldu. Üniversite toplam 1,815 akademik personeli bulunmaktadır. Üniversitenin araştırma puanı 47,1.

6. Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi: POSTECH (Pohang University of Science and Technology: POSTECH

 


Sıradaki durağımız Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Güney Kore. Üniversite 1986 kuruldu ve 106. sıralamasının tadını çıkarıyor. Üniversitenin 411 fakülte üyesi ile eğitim skoru 54.2 iken, 788 araştırmacı araştırma skorunun neden 49.0 olduğunu kanıtlıyor. Sanayi geliri skoru ise 100.

5. Hong Kong Şehir Üniveristesi (City University of Hong Kong)

 

Sıradaki durağımız Hong Kong Şehir Üniversitesi ile Hong Kong. Üniversite 1984’te kuruldu ve 104 QS Dünya Üniversiteler Sıralamasının tadını çıkarıyor. Üniversitenin, toplam 806 akademik personeli bulunmaktadır.

4. Kore Gelişmiş Bilim ve Teknoloji Kurumu (Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST))

 

Sonraki durağımız, ünlü Kore Gelişmiş Bilim ve Teknoloji Kurumu ile tekrar Güney Kore. Üniversite 1971’de kuruldu ve QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması ise 60.  sırada bulunmaktadır. 2012’deki sadece anlaşmalı 1,809 araştırma projesiyle araştırma skoru 60.

3. Nanyang Teknoloji Üniversitesi (Nanyang Technological University (NTU))

 

Sıradaki durağımız ise 1991’de kurulan Nanyang Teknloji Üniversitesi ile Singapur. QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 41. sırada bulunan Üniversitenin eğitim skoru 37.7 ve araştırma skoru 54.3 tür.

2. Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Hong Kong University of Science and Technology (HKUST))

 


Listemizdeki sondan birincisi ise Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi. Bu üniversite QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 34. sıraya yerleşti. Üniversitenin mühendislik için için 174 fakültesi var ve eğtim puanı 52.4 ve araştırma puanı ise 59,7.

1. Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (National University of Science and Technology)

 

Listemizdeki ilk numara ise Pakistan’da bulunan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi. Üniversite 1991’de kuruldu. Peki bu üniversite listemizde neden ilk numarasında? Basitçe anlatırsak, üniversite 1991’de kurulmasına rağmen, sıralamada temel alınan ana kampüs 2008’de kuruldu. Kampüs, Pakistan’ın Başkenti İslamabad’taki tek bir bölge üzerine kuruldu. Üniversitenin sıralaması En İyi 500 Üniversitesi arasında. Boyutuna oranla diğer üniversitelerde kıyaslandığında, Üniversite, 500 üniversite arasından en kısa sürede tepeye ulaşmayı başardı. Üniversite, endüstriye kendilerine tanıtmak için bir kapı sağladığı öğrencilerine, girişim fırsatları gibi bir çok olanak sağlıyor. Üniversite, öğrencilerine olanak tanımak için Pakistan’daki ve yurtdışındaki üniversiteler ile sürekli bağlantı içerisinde. Üniversite, Pakistan’daki araştırma ve branş olarak lider üniversitedir ve çok kısa sürede adını duyurdu. Üniversite aynı zamanda Vietnam’da 2014’te gerçekleştirilen Asya Pasifik Bağlantı Konferansında  “Uluslararası Kalite Ödülü” ne layık görüldü.

arıcılık malzemeleri
Avatar
Konuk Yazar
Konuk yazarlarımız tarafından sitemize yollanan yazılar bu hesaptan yayınlanmaktadır. İsimsiz yazı yayınlamak istiyorsanız iletişim bölümünden sizlerde yazılarınızı yollayabilirsiniz.
Önceki İçerikElektrik Motoru Nedir
Sonraki İçerikTürkiyede Tarım Sorunu

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Giyim Üretim Teknolojisi Bölümü Maaşları

Giyim üretim teknolojisi bölümü belli üniversitelerde açılmış olan 2 yıllık bir bölümdür. Genelde meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olan öğrencileri puansız geçişle, diğer düz...

Özel Sektörde Mühendis Maaşları

Her gencin hayallerini süsler üniversite sıralarında okumak. Bazıları imkanlar nedeniyle buna sahip olamazken bazıları da baba parasını harcar ailesinden uzak diyarlarda. Ama bazıları var...

Malzeme Mühendisliği Maaşları

Malzeme mühendisliği ne demektir? Son zamanların popüler mesleklerinden biri olan Malzeme Mühendisliği uzay teknolojileri, tıp, havacılık, makine, sağlık, nanoteknoloji ve kimya gibi birçok farklı...

Biyomedikal Mühendisliği‎ Maaşları

Biyomedikal mühendisi, tüm biyolojik alanlarda ve özellikle tıp alanında kullanılan elektronik aletlerin yapımından, geliştirilmesinden ve işletilmesinden sorumlu kişidir. Bu meslek grubunda da görev ve...