Ana Sayfa Mühendislik Dünyanın Gelişen En İyi 10 Üniversitesi

Dünyanın Gelişen En İyi 10 Üniversitesi

Eğitim, atalarımızın ilkelerini ve görüşlerini bir adım öteye taşımaya yarayan yegane silahtır ve işte bu yüzden  çalışmak istediğiniz kurumu seçmek kritik bir karardır. Bunları düşünerek sizler için eski üniversitelere kıyasla yeni kurulmuş üniversitelerin en iyi 10 listesini toplamaya karar verdik. Tam olarak son 50 yıl içinde kurulmuş ve küresel sıralamada başarı gösteren üniversitelerden bahsedeceğiz.

Devam ediniz, listeyi gözden geçiriniz ve bu genç üniversiteleri öğrencilerine neler sunduklarını görünüz.

10. Anvers Üniversitesi (University of Antwerp)

 


İlk olarak, Belçika’da 1971’lerde kurulmuş Anvers Üniversitesi var. 2013/2014 Dünya Üniversiteleri Sıralama’sında  185’inci oldu. Üniversitenin eğitim puanı ise 34.5. Üniversitenin 2,478 kadrolu araştırmacısı ve 620 kadrolu profesörü var.

9. Barselona Özerk Üniversitesi (Universitat Autonoma de Barcelona)

 


Sıradaki durağımız ise 1968’de kurulan ve  Dünya genelinde 177. sırada olan Barcelona Özerk Üniversitesi var. Üniversitenin, toplam 3,514 araştırma ve öğretim personeli var.  Üniversite’nin araştırmadaki puanı  28 (2012-2013 yılları boyunca 57.07 milyon euro harcandı).

8. Hong Kong Teknik Üniverstesi (The Hong Kong Polytechnic University)

 

Sonraki durağımız ise 1994’te kurulan Hong Kong Teknik Üniversitesi. Üniversite QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması’ndaki 161. sıradadır. Üniversitenin 1,250 akademik personeliyle birlikte eğitim puanı 28,4. Araştırma puanı 32,3.

7. Maastricht Üniversitesi (Maastricht University)

 


Sıradaki durağımızda ise Maastricht Üniversitesi var. Dünya sıralamasında 22. sırada yer almaktadır. Üniversite 1967’lerde kuruldu. Üniversite toplam 1,815 akademik personeli bulunmaktadır. Üniversitenin araştırma puanı 47,1.

6. Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi: POSTECH (Pohang University of Science and Technology: POSTECH

 


Sıradaki durağımız Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Güney Kore. Üniversite 1986 kuruldu ve 106. sıralamasının tadını çıkarıyor. Üniversitenin 411 fakülte üyesi ile eğitim skoru 54.2 iken, 788 araştırmacı araştırma skorunun neden 49.0 olduğunu kanıtlıyor. Sanayi geliri skoru ise 100.

5. Hong Kong Şehir Üniveristesi (City University of Hong Kong)

 

Sıradaki durağımız Hong Kong Şehir Üniversitesi ile Hong Kong. Üniversite 1984’te kuruldu ve 104 QS Dünya Üniversiteler Sıralamasının tadını çıkarıyor. Üniversitenin, toplam 806 akademik personeli bulunmaktadır.

4. Kore Gelişmiş Bilim ve Teknoloji Kurumu (Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST))

 

Sonraki durağımız, ünlü Kore Gelişmiş Bilim ve Teknoloji Kurumu ile tekrar Güney Kore. Üniversite 1971’de kuruldu ve QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması ise 60.  sırada bulunmaktadır. 2012’deki sadece anlaşmalı 1,809 araştırma projesiyle araştırma skoru 60.

3. Nanyang Teknoloji Üniversitesi (Nanyang Technological University (NTU))

 

Sıradaki durağımız ise 1991’de kurulan Nanyang Teknloji Üniversitesi ile Singapur. QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 41. sırada bulunan Üniversitenin eğitim skoru 37.7 ve araştırma skoru 54.3 tür.

2. Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Hong Kong University of Science and Technology (HKUST))

 


Listemizdeki sondan birincisi ise Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi. Bu üniversite QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 34. sıraya yerleşti. Üniversitenin mühendislik için için 174 fakültesi var ve eğtim puanı 52.4 ve araştırma puanı ise 59,7.

1. Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (National University of Science and Technology)

 

Listemizdeki ilk numara ise Pakistan’da bulunan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi. Üniversite 1991’de kuruldu. Peki bu üniversite listemizde neden ilk numarasında? Basitçe anlatırsak, üniversite 1991’de kurulmasına rağmen, sıralamada temel alınan ana kampüs 2008’de kuruldu. Kampüs, Pakistan’ın Başkenti İslamabad’taki tek bir bölge üzerine kuruldu. Üniversitenin sıralaması En İyi 500 Üniversitesi arasında. Boyutuna oranla diğer üniversitelerde kıyaslandığında, Üniversite, 500 üniversite arasından en kısa sürede tepeye ulaşmayı başardı. Üniversite, endüstriye kendilerine tanıtmak için bir kapı sağladığı öğrencilerine, girişim fırsatları gibi bir çok olanak sağlıyor. Üniversite, öğrencilerine olanak tanımak için Pakistan’daki ve yurtdışındaki üniversiteler ile sürekli bağlantı içerisinde. Üniversite, Pakistan’daki araştırma ve branş olarak lider üniversitedir ve çok kısa sürede adını duyurdu. Üniversite aynı zamanda Vietnam’da 2014’te gerçekleştirilen Asya Pasifik Bağlantı Konferansında  “Uluslararası Kalite Ödülü” ne layık görüldü.

arıcılık malzemeleri
Avatar
Konuk Yazar
Konuk yazarlarımız tarafından sitemize yollanan yazılar bu hesaptan yayınlanmaktadır. İsimsiz yazı yayınlamak istiyorsanız iletişim bölümünden sizlerde yazılarınızı yollayabilirsiniz.
Önceki İçerikElektrik Motoru Nedir
Sonraki İçerikTürkiyede Tarım Sorunu

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Devlet Memuru Maaşları

Yıllardır orta sınıf için en ideal meslek olan memuriyet, birçok kişinin hayalidir. Mesai saatlerinin normal olması ve hafta sonlarının tatil olması, resmi tatillerde izin...

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Maaşları

Ağaç işleri endüstri mühendisi kimdir? Ağaç işleri endüstri mühendisi, üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bölümünde okuyarak, ahşap(ağaç sektörü) ile ilgili olan alanlarda işleri, işlemleri yapabilecek...

Hidrojeoloji Mühendisliği Maaşları

Mühendislik dünya çapında önem kazanmış ve eğitim alanında da kendisini kanıtlanmış bir olgudur. Mühendis olabilmek için öncelikle analiz ve devinişsel, motor beceriye sahip olmak...

Biyomedikal Mühendisliği‎ Maaşları

Biyomedikal mühendisi, tüm biyolojik alanlarda ve özellikle tıp alanında kullanılan elektronik aletlerin yapımından, geliştirilmesinden ve işletilmesinden sorumlu kişidir. Bu meslek grubunda da görev ve...