Kimya Mühendisliği Maaşları

41905
kimya mühendisliği maaşları

Günümüzde herhangi bir meslek dalında hemen iş bulmak, çalışmaya başlamak maalesef hiç kolay değildir. Kişi hangi mesleği seçmiş olursa olsun ilk akla gelen konulardan biri de; seçilen mesleği yapacak olan kişinin alması muhtemel maaş ihtimalleridir. Söz konusu kimya mühendisliği maaşları olunca da kanunları ve çalışma koşullarını göz önünde bulundurarak belli sonuçlara ulaşmamız mümkün.

Maaş kısmına geçmeden önce şu kısa bilgiyi de verelim; kimya mühendisi statüsünde iş bulmanın kamu kuruluşlarında biraz zor olduğu, personel ihtiyacının az olduğu söylenmektedir. Gözden kaçırmamak gereken nokta ise; kişinin sabırlı olması, işini sevmesidir ki terfi alabilsin ve maaşını daha yükseltebilsin.

► İlginizi çekebilir: Kimya Mühendisliği Nedir?

Kimya mühendisi olarak görev yapacak kişilerin maaş miktarlarına gelecek olursak; bu noktada bilinmesi gereken iki temel nokta vardır. Kimya mühendisi olan kişi özel sektörde mi faaliyet gösterecektir? Yoksa kamu kuruluşunda mı faaliyet gösterecektir? Çünkü maaş miktarları çalıştığı bünyenin sıfatına göre ve çalıştırdığı kimya mühendisini kapsayan yasaya göre değişiklik gösterebilir.

özel kimya mühendisliği maaşlarıKamuda görev yapan mühendisler 657 (devlet memuru statüsü) ve 399 (sözleşmeli personel statüsü) yasalarına tabidir ve bu durum devlet memuru statüsünde veya işçi statüsünde çalıştıklarını gösterir. Bu durum maaş miktarları arasındaki farkı oluşturur. Kamuda çalışan kimya mühendisi 657 yasası kapsamında çalışıyorsa, yani devlet memuru statüsünde görevlendirilmişse maaş miktarı ortalama 2890 tl civarındadır. Ancak 399 yasasına tabi çalışansa, yani sözleşmeli personel statüsünde görevlendirilmişse maaşı ortalama 3120 tl civarındadır. Bu rakamlar göreve yeni başlayan kimya mühendisleri için ortalama bir değeri bize gösterir.

Özel sektörde çalışan kimya mühendisleri maaşları ise kamu çalışanı olan mühendislere göre oldukça farklıdır. Her kurumun ücreti farklıdır. Ancak ortalama bir rakam söylemek gerekirse; özel sektörde görev alan bir kimya mühendisinin maaşı aylık 1700 tl civarındadır. Bu durum da kamu kuruluşlarında belirttiğimiz gibi işe yeni başlayan bir mühendisin için ortalama bir değeri gösterir.

Yalnız şunu bilmekte fayda var; bu rakamlar ortalama miktarlardır. Kimya mühendisinin maaşı hizmet verdiği yıl sayısına, mühendisin bilgi ve deneyimine, asgari geçim indiriminin uygulanma miktarına göre değişkenlik gösterebilir.

5 Yorum

  1. Merhaba Admin,
    Biligileri ve maaşları güncellemenin vakti geldi sanırsam :) asgarı ucret 1600 ıken muhendıslerın maaşları 1500 tl :)

  2. Bir akrabam odtü kimya müh bitirdi ve 2-3 ay sonra işe başladı 3.5 milyar ile başladı. Arkadaşlar doğruya doğru türkiyedeki 3-4 üniversiteden birinden mezun değilseniz okul bittikten sonraki dönemde yapacaklarınız sizi üstlere çıkartır. Yoksa asgari ücret bile fazla diye düşünüyorum. Lise düzeyinde klasik fizik bile bilmeyen yeni mezunlar 1.5 2 bin liraya burun kıvırıyor. Dil seviyesi yerlerde. Vasıfsız birinin basit bir kursa yapabileceği işi maalesef diplomalı sözde mühendisler yapıyor.

  3. Üniversite, yabancı dil, cinsiyet, yaratıcı ve meraklı olmak kimya mühendisinde önemlidir. Bu koşullarda maaşın değişir.

  4. 10 yillik muhendisim, 8 yil calistim, su an is arayisim var ve teklif edilen ucretler 1500-1800 tl arasinda degisiyor. Saka gibi resmen. Yer Antalya.. Baska sehirlerde durum nedir bilmiyorum ama ureten degil de tuketen bir ulkeye donusmenin agir bedeli diye dusunuyorum. Tabi gereksiz kontenjan artislari, universitelerin rant kapisina cevrilmesi gibi daha pek cok sebep de mevcut maalesef!

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.