Ana SayfaMühendis MaaşlarıAdli Bilişim Mühendisliği Maaşları

Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları

Adli bilişim mühendisliğinden mezun olan öğrencilerin iş olanakları fazlasıyla geniştir. Geleceğin mesleği olarak görülen bu mühendislik bölümünden henüz mezun sayısının az olması, mezun olan herkesin istihdam edilmesine kolaylık sağlayacaktır. Bu bölümden mezun olan arkadaşlar, hemen hemen her türlü resmi kurumda ya da özel kuruluşta çalışma imkanına sahip olacaktır. Devlet kurumları kapsamında yer alan Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, diğer bütün bakanlıklar ve il müdürlükleri, belediyeler ya da üniversiteler adli bilişim mühendisliğinin iş alanlarını oluşturan kurumlardan bir kaçıdır.

Özel sektörde de çoğunlukla bankalar ve de diğer şirketler bu alanda yetişmiş mezunlara ihtiyaç duyacaktır. Yani kısacası özetlenir ise, adli bilişim mühendisliği mezunları, bilişim konusunun yer aldığı, kullanıldığı her türlü devlet kurumu ya da özel kuruluşta göre alabilme imkanına sahiptirler. Özellikle ilk mezunlar iş bulma, istihdam sağlamak konusunda günümüzde oldukça şanslı görülen mühendisler arasında yerini almaktadır.

adli bilişim mühendisliğiAdli bilişim mühendisliği bölümünde okuduğunuzda alacak olacağınız dersler şunlardır:

 1. Türk dili
 2. Yabancı dil
 3. İnkılap tarihi
 4. Matematik
 5. Fizik
 6. Algoritma ve programlama
 7. Adli bilişim mühendisliği temelleri
 8. Bilişim suçları donanımları
 9. Mühendislik matematiği
 10. Mühendislik ekonomisi
 11. İşletim sistemleri
 12. Bilişim suçu inceleme yazılımları

Ayrıca bölümde staj uygulaması da yapılmaktadır.

Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları Ne Kadar

Bu bölümden mezun olan arkadaşların gelecekte önü oldukça açıktır ve iş bulma imkânları diğer birçok bölüme göre daha kolaydır. Üst tarafta Adli bilişim mühendisliği ile ilgili bilgi verirken mezun olan arkadaşların ister devlet kurumunda, isterse de özel sektörde çalışabileceğini ifade ettik. Yani bu anlamda ise iki farklı maaştan bahsetmek gerekir. Adli bilişim mühendisliği maaşları mezun olan arkadaşın bir devlet kurumu ya da bir özel sektör kuruluşunda çalışmasına bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Bir devlet kurumunda çalışacak olan adli bilişim mühendisi 2015 yılı verilerine göre yaklaşık olarak 3000 lira maaş ile işe başlayacaktır. Bunun yanında özel bir şirkette çalışacak olan adli bilişim mühendisi mezunu ise, çalışacağı şirket ya da kuruluş ile yapacakları anlaşmaya göre maaşlarını alacaklardır. Özel sektörde maaşlar değişiklik göstereceğinden dolayı net bir bilgi verilememektedir.

Bu yazımızda adli bilişim mühendisliği maaşları hakkında sizlere araştırdığımız bilgileri verdik. Diğer mühendis maaşları için tıklayınız.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

7 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?