İlk Uzay İstasyonu Nerede Kurulmuştur

1165
İlk Uzay İstasyonu

İlk Uzay İstasyonu Nerede Kurulmuştur?” sorusuna yanıt aranacak olursa 1969 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Ay’a diğer ülkelerden daha erken iniş yapmasıyla 1970’li yıllarda gündeme gelen ilk uzay istasyonunu ülkeler, Dünya dışında da gözlem ve deney yapabilmek amacıyla konaklama yeri oluşturma yarışına girmiş olmasından başlanabilir. Bu yarışı Rusya Rusça’da havai fişek anlamına gelen Salyut 1 isimli ilk uzay istasyonunu kurarak kazanmıştır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya arasında uzayda araştırma yapma süresi ve bilgi edinme hırsı açısından büyük bir yarışta oldukları söylenebilir. Gönderilen kozmonotların uzaydaki üstte nasıl yaşamsal tepkiler verebilecekleri bilinmediğinden 3 adet kozmonot ile üstte 3 haftalık bir süre belirlenmişti; fakat bu süre 24 gün sürdü. Verimli giden 23 günün ardından 24.günde 3 kozmonot hayatlarını yitirdi.

salyut 1Rusya’nın bulunduğu denemenin ardından Amerika Birleşik Devletleri de SkyLab isimli uzay istasyonunu yerçekimsiz ortamda insan vücudunun vereceği fiziksel tepkileri ölçmek amacıyla kurma çalışmalarına hızla devam etti. 14 Mayıs 1973 de gönderilen Skylab ekibi Dünya’ya ilk başarılı dönüş yapan ve uzayda en çok kalabilen ilk uzay istasyonu olarak tarihe geçmiştir. Dünya yörüngesinde hala varlığını sürdürmektedir. Bu yarışta Rusya ve Amerika ilk defa bir işbirliği yaparak gönderilen 2 uzay aracının Güneşin dış tabakasının fotoğraflanması açısından 15 Temmuz 1975 yılında Apollo-Soyuz testini gerçekleştirmişler ve bu görevden sonra ayrılarak kendi deneylerini gerçekleştirmeye dönmüşlerdir. Ardından Rusya tekrar Dünya anlamına gelen Mir isimli ağırlığı neredeyse 130 tona varan uzay istasyonu uzayda 10 yılda inşa edilmiştir.

İlk uluslararası uzay istasyonu 2011 yılında tamamlanmış olup Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Japonya, Kanada ve 10 Avrupa ülkesinin oluşturduğu uzay dairelerinin işbirliğiyle çalışmalarına hala devam etmektedir.

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.