İnşaat Nem Kurutma

1272
İnşaat Nem Kurutma

İnşaatların yapımı sırasında veya sonrasında karşılaşılan nemlenme; evin bulunduğu cephe, su basması, yalıtım sistemlerinden kaynaklanan bazı sorunlarla da oluşmaktadır. Ortamda bulunan fazla nem miktarından dolayı binaların iç ceplerinde ve dış ceplerinde oluşan rutubet; hem insan sağlığına hem de ortamda bulunan eşyalara ciddi anlamda zarar verir. Bu nedenle binalarda yapılacak olan nem kurutma işlemi büyük önem taşımaktadır.

İnşaat Nem Kurutma nedir

Yapımına başlanan inşaatın betonarme kısmı bitirildikten sonra, inşaat betonunun suya doymuş olması gerekir. Nemli iklime sahip bölgelerde yapılan inşaatlarda, beton içerisinde ki suyu dışarı atamaz. Kurutma süresi diğer bölgelere oranla daha uzun tutulmalıdır. İnşaatın diğer uygulamalarına başlayabilmek için, yeterince nem kurutma işlemi yapılmalıdır.

İnşaat nem kurutma ne demektir?

İlk olarak nem kurutma işleminin yapılacağı binanın alan büyüklüğüne göre, nem kapasitesine uygun olacak bir nem kurutma cihazı alınmalıdır. Nem kurutma cihazlarında bulunan higrostat sayesinde nem oranı istenilen değerde ayarlanabilir. Binaların duvarlarında veya tabanlarında oluşan nem; vakumlama yapılarak nemden arındırılır. Kurulması ve kullanması oldukça basit olan bu portatif cihazla nemin fazla olduğu bölgeleri tamamen kurutabilirsiniz.

Nem Kurutma İşleminin Faydaları:

Bu işlemden sağlıklı bir sonuç alabilmek için binada ki nem hasar tespitinin yapılması, nemin başladığı ve dağıldığı bölgelerin tespit edilmesi gerekir. Nem kurutma işlemi ile binalarda oluşan küf ve rutubet yok olur, binaların ömrü uzar. Rutubet nedeniyle oluşan ve insan sağlığına zarar veren mikroorganizmalar temizlenmiş olur. İnşaat tamamlandıktan sonra ki ilk 5 yılda %300’e varan ısıtma tasarrufu sağlar ve aynı zamanda inşaat süresinin azaltılmasında etkilidir.

Nem Kurutma Cihazlarının Kullanım Alanları:

Hiçbir dezavantajı bulunmayan nem kurutma işlemi için kullanılan bu cihazlar evlerde, depolarda, kapalı yüzme havuzlarında, seralarda kısacası betonarme yapıların tümünde kullanılabilir.

2 Yorum

  1. Binanın nemi ısıtarak değil soğutarak atılır. İnfrarot ısıtıcı havanın daha fazla nem tutmasına sebep olur.

    • kesinlikle doğru, havayı ısıttığınızda hava genleşir ve daha fazla su tutar.Bunu nem kurutma cihazları ile yapmak gerekir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.