Ana Sayfa Mühendis Maaşları Uçak Bakım Mühendisi Maaşları

Uçak Bakım Mühendisi Maaşları

Uçak bakım mühendisi ne iş yapar, nasıl uçak bakım mühendisi olunur? Sadece uçakların değil hava aracı olarak bilinen bütün araçların üretiminde, tasarlanmasında ve geliştirilmesinde faaliyet gösteren çalışana uçak mühendisi denir. Uçak mühendisi yolcu uçaklarının yanında, savaş uçaklarının, helikopterlerin üretim ve tasarımında faaliyet gösterir. Uçak bakım mühendisi hava taşıtlarının özellikle motor bölümlerinin bakımında çalışır.

Uçak Bakım Mühendisi Maaşları Ne Kada

Bunun yanında roket ve füze gibi araçlarında bakımında görev alır. Uçak bakım mühendisi olmak isteyen kişiler 4 yıllık eğitim veren üniversitelerin uçak mühendisliği bölümünü bitirmelidirler. Uçak mühendisliği yeni gelişen bir mühendislik dalı olduğu için bütün üniversitelerde bulunan bir bölüm değildir. Faaliyet alanı hava taşıtları olduğu için iş imkanı oldukça çoktur.

Motor bakımı ve tasarımı alanında oldukça iyi oldukları için uçak bakım mühendisleri hava taşıtlarının yanında kara taşıtlarının bulunduğu alanlarda da çalışabilirler. Özel sektörde havacılık konusunda faaliyet gösteren tüm şirketlerde çalışabildikleri gibi, devlet kurumları olan Türk Hava Yolları, Havelsan, Roketsan, Aselsan kurumlarında da memur statüsü altında çalışabilirler. Sektör olarak en önemli alanlarda çalıştıkları için uçak bakım mühendisi maaşları çok yüksektir.

Uçak Motorları - IAE V2500

Uçak Bakım Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Uçak bakım mühendisi maaşları birçok mühendis maaşlarına göre daha yüksektir. Çünkü araştırma ve bilgi seviyesi yüksek olan iş koludur. Devlet kurumlarında memur statüsünde çalışan uçak bakım mühendisleri ilk işe girdiklerinde 6.400 Türk lirası maaş alırlar. Özel sektördeki firmalarda çalışanlar 6.000 Türk lirasından başlayarak 20.000 Türk lirasına kadar maaş alabilmektedir. Maaşların limitleri mühendisin bilgi, deneyim ve tecrübesine göre değişir.

Uçak bakım mühendisi maaşları yüksek olduğu ve yeni gelişen bir mühendislik dalı olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak yeni geliştiği için çok az üniversitede uçak bakım mühendisliği bölümü vardır. Bu yüzden puanları çok yüksektir. Ama çalışma koşulları ve maaşı düşünüldüğünde çok iyi bir meslek dalıdır. Bu yüzden üniversite sınavına hazırlanan ve uçak bakımına ilgi duyan kişiler, sıkı bir çalışma ile bu bölümü kazanabilirler. Üniversitelerden mezun olan uçak bakım mühendisleri birçok kurumda rahat bir şekilde iş bulabilmektedirler.

arıcılık
Önceki İçerikPolis Maaşları
Sonraki İçerikGrafik Tasarım Nedir
Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

3 Yorum

 1. Merhabalar,
  Öncelikle uçak bakım mühendisliği gibi spesifik bir mühendislik dalı ile ilgili bu yazıyı yazmanız ve insanları bilgilendirmeniz çok güzel bunun için teşekkür ederim. Ancak THK’ya bağlı bir firmada uçak bakım mühendisi statüsünde staj yapmış biri olarak naçizane bir kaç noktada fikirlerimi belirtmek isterim.
  – Öncelikle kendi tecrübelerimden, gördüklerimden ve ilişkilerimden yola çıkarak “Uçak Bakım Mühendisi” olmak için özellikle “Uçak Mühendisliği” bölümünden mezun olmak gibi bir şart yoktur. Staj yaptığım kurumda ve çok daha büyük firmalarda makine, elektrik elektronik, elektronik haberleşme vb. mühendislik bölümlerinden mezun kişilerin uçak bakım mühendisi olarak çalıştığını gördüğümü belirtmek isterim.
  – Bir diğer değinmek istediğim konu ise başlangıç maaşları. Yazının tarihine bakarak bunu bir edit* olarak da nitelendirebilirsiniz, özel sektörde maaşların üst limitleri yazıda belirttiğiniz seviyelerde ancak alt limitler firmadan firmaya farklılık göstermekte ve ne yazık ki 5000 liranın çok altında maaşlarla işe başlandığına şahit oldum. Yani diğer bir çok meslekte olduğu gibi uçak bakım mühendisi olayım en az 5000 lira maaş ile başlıyorum gibi bir mantıkla düşünmek kimi firmalarda, kişinin teklif edilen ücret karşısında hüsrana uğramasına sebep olabilir.
  – Son olarak, uçak bakım mühendisi özel olarak motor bakımı üzerinde bilgili olmalıdır gibi bir durum söz konusu değildir. Uçak bakım mühendisi bir uçağın ya da belirttiğiniz gibi herhangi bir hava aracının a’dan z’ye tüm bölümlerinin bakımı konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Hava aracının aviyonik sistemlerinin bakımlarından, kapısının üzerindeki civataya kadar bilgi sahibi olması büyük önem arz etmektedir. Uçağın diğer tüm sistemlerinin bakımları en az motor bakımı kadar önemlidir ve uçak bakım mühendisinin sorumluluğundadır.

  Yorumumu bir eleştiri değilde ufak bir edit’leme olarak görürseniz mutlu olurum eğitim/iş hayatınızda ve yazılarınızda başarılar dilerim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol arıcılık

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar

Yeni Yorumlar